PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2024 m. Kovo 13 d. 09:19

Ekonomikos ir inovacijų ministrė: PVM lengvata maitinimo įstaigoms buvo veiksminga, bet priimdami žadėjome, kad ji bus laikina

Lietuva

BNS/Fotobankas nuotr.

Žygimantas ŠilobritasŠaltinis: ELTA


294645

Nors dalis maitinimo įstaigų skundžiasi pablogėjusiomis sąlygomis dėl pasibaigusios pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifo lengvatos, ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė nemano, kad tokia priemonė turėtų būti sugrąžinta. Anot jos, toks tarifo mažinimas taip pat nebūtų nuoseklus žvelgiant į dabartinį lėšų poreikį gynybai.

„PVM lengvata buvo veiksminga, bet kartu buvo pažadas, kad tai laikina. Mes nesakėme, kad apskritai sumažiname PVM maitinimo įstaigoms. Tą su visam padarėme tik viešbučiams“, – trečiadienį LRT radijui teigė A. Armonaitė.

„Ir dabar mes kalbame apie gynybos mokestį. Tai mes turime būti nuoseklūs, matydami visą fiskalinį paveikslą. Tai jeigu kažkur kažkas kalba apie mokesčių didinimą, tai tikiu, kad jis bus išdiskutuotas, suplanuotas ir aiškus. Bet koks mažinimas irgi turi būti labai gerai išdiskutuotas“, – aiškino ji.

Ministrė taip pat paminėjo, kad dabartines kavinių ir restoranų sunkumai yra nulemti ne vien pasibaigusių lengvatų, bet ir bendros ekonominės situacijos, pakilusių palūkanų normų.

„Mes nuolatos bendraujame su maitinimo įstaigomis ir pandemijos laikotarpiu ta komunikacija buvo intensyviausia. Daug verslo išgyveno dėl valstybės paramos ir kai reikėjo atsistoti į normalias rinkos sąlygas, buvo sunku. Juolab, turime ir bendrą ekonominę situaciją. Jeigu pakilo palūkanos už paskolas, tai šeimos neina valgyti, o moka būsto paskolą. Tai dalis verslo iš tikrųjų susiduria su sunkumais“, – kalbėjo ministrė.

ELTA primena, kad nuo 2024 m. pradžios baigė galioti lengvatinis 9 proc. PVM tarifas restoranų, kavinių ir panašių maitinimo įstaigų teikiamoms maitinimo paslaugoms ir išsinešti teikiamam maistui.

2022 m. Vyriausybė siūlė PVM lengvatą maitinimo įstaigoms taikyti iki 2023 m. vidurio, tačiau Seimas nusprendė, jog ji galios visus metus. Dėl šio klausimo kilo ginčas valdančiojoje konservatorių partijoje, kadangi Vyriausybės pozicijai tuomet nepritarė tuometis Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Mykolas Majauskas. Galiausiai, jis buvo pašalintas iš partijos, paliko frakciją, galiausiai – ir Seimą.

Praeitais metais parlamento Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ nariai siūlė lengvatinį 9 procentų PVM tarifą restoranų, kavinių ir panašių maitinimo įstaigų teikiamoms maitinimo paslaugoms taikyti neterminuotai. Seimui atmetus pasiūlymą, „valstiečiai“ inicijavo alternatyvą – lengvatinį 9 proc. PVM tarifą taikyti dar trejus metus – 2024–2026 m. Jam parlamentas taip pat nepritarė.