PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Grožis2017 m. Gegužės 8 d. 16:34

Ekologiškos kosmetikos gaminių poreikis Lietuvoje – auga

Kaunas

Irma BagūnėŠaltinis: Etaplius.lt


2121

VšĮ „Ekoagros“ vadovas Antanas Makarevičius sako, jog pripažinta, kad kosmetikos sertifikavimas turi ne tik teigiamą poveikį produkcijos kokybei, tausoja aplinką ir didina vartotojų pasitikėjimą, tačiau taip pat tai yra labai svarbus veiksnys įmonės produkcijos gamybos šakų plėtrai.

Ekologiškos kosmetikos gaminių poreikis Lietuvoje – auga

Ekologiškos kosmetikos, kuri nėra kenksminga sveikatai ir aplinkai, rinka Europoje sudaro vos 3 % visos kosmetikos, todėl akivaizdu, kad kiekvieną dieną mūsų odai tenka išties labai didelis kiekis chemijos produktų: kremų, prausiklių, veido bei kūno priežiūros produktų, dezodorantų, kvepalų ir kt. Vis dažniau viešojoje erdvėje girdime, jog kosmetikos pramonėje naudojamos agresyvios medžiagos dirgina odą – sukelia alergijas, bėrimus, paveikia hormonų pusiausvyrą, skatina įvairias ligas, tačiau kalbama, kad ekologiška kosmetika yra nekenksminga sveikatai ir aplinkai. Tokios produkcijos poreikis Europos Sąjungoje, taip pat ir Lietuvoje vystosi ir populiarėja, vartotojai vis dažniau atkreipia dėmesį ir pirmenybę teikia sveikatai naudingiems, aplinkai nežalingiems produktams.

Kosmetikos kokybės garantas – sertifikatas

Sertifikuoti ekologiškos kosmetikos gaminiai pažymi produkto išskirtinumą ir patikimumą. Sertifikatas įrodo, jog gamintojas kosmetikos gamybos procese naudoja ekologiškas medžiagas, kurios yra be cheminių priedų, todėl vartotojai gali pasitikėti tokios produkcijos kokybe. Nepriklausomos sertifikavimo, kontrolės institucijos išduoda patvirtinamuosius dokumentus, sertifikatus, pažyminčius produkcijos ekologiškumą. Vieni sertifikatai yra labai griežti, kiti – mažiau, tačiau visiems galioja kontrolės sistema, kuri ir užtikrina vartotojų apsaugą bei suteikia galimybę jiems pasirinkti sveikatai nežalingą kosmetiką.

Kosmetikos gaminiai parduotuvių lentynose, pažymėti ženklu „ekologiškas“, įrodo, jog tai yra produktai, pagaminti iš natūralių, ekologiškuose ūkiuose išaugintų žaliavų. Įrodyta, jog ekologiška kosmetika teigiamai veikia odos funkcijas taip pat ir visą organizmą, tad tokie produktai turi didesnę pridėtinę vertę. Šiandieniam vartotojui svarbus ekologiško produkto ženklas, dėl šios priežasties atsiranda vis daugiau gamintojų, kurie pirkėjui nori parodyti, jog produktas yra iš tiesų patikimas ir sertifikuotas. Tik su atitinkamais dokumentais, sertifikatais gamintojai gali įrodyti, kad jų produkcija yra ekologiška, pagaminta laikantis atitinkamų standartų ir reikalavimų.

„Ekoagros“ bendradarbiauja su Italijos sertifikavimo įstaiga „CCPB“

VšĮ „Ekoagros“ pasirašė bendradarbiavimo sutartį su Italijos sertifikavimo įstaiga „CCPB“ dėl ekologiškos kosmetikos sertifikavimo. Šios sutarties pasirašymas nuo 2015 metų sudaro galimybes vietos gamintojams sertifikuoti gaminamą kosmetiką pagal pasaulyje pripažintus sertifikavimo ženklus ir gerokai sumažinti sertifikavimo kaštus, nes dėl norimo produkto sertifikavimo, gamintojas tiesiogiai gali kreiptis į „Ekoagros“. „CCPB“ vykdo kontrolės bei sertifikavimo veiklą pagal nustatytus standartus.

„Natrue“ kokybės ženklu žymima natūrali ekologiška kosmetika. Šis ženklinimas yra paremtas griežtais kriterijais ir suskirsto natūralią kosmetiką į tris tipus: vienos (visiškai natūrali kosmetika), dviejų (ne mažiau kaip 70% ekologiškų medžiagų) arba trijų (ne mažiau kaip 95% ekologiškų medžiagų) žvaigždučių kategorijos. Šiuos kriterijus gali atitikti vos kelios kosmetikos produktų grupės, todėl šis ženklas yra didelis iššūkis gamintojams ir yra suteikiamas tik autentiškiems ekologiškiems kosmetikos produktams.

Sertifikavimo įstaigos kontroliuoja ekologiškos kosmetikos gamybą visuose technologiniuose procesuose

Sertifikuotai ekologiškai kosmetikai – žaliavai ir ženklinimui keliami labai griežti reikalavimai, visi produktai turi turėti sertifikatus. Sertifikavimo įstaigos kontroliuoja gamybos procesą: ekspertai tikrina atsekamumą visuose technologiniuose procesuose: ar tikrai keliavo ekologinė žaliava, kokia jos dalis produktuose, ar ji be papildomų priedų, o jeigu jų yra, tuomet atidžiai tikrinama ar jie leidžiami pagal standartą. Siekiant užtikrinti skaidrų ir nešališką ekologiškos produkcijos reguliavimą atliekama kontrolė, fizinė patikra, imami mėginiai, tikrinama visa grandinė – žaliavos auginimas, perdirbimas, pakavimas ir kt. procesai. Ekologiškos kosmetikos sertifikavimui būdingi tam tikri reikalavimai – pirmiausia, produkto sudėtyje neturi būti žmonėms ir aplinkai žalingų medžiagų, produkto sudedamosios dalys negali būti genetiškai modifikuotos. Kitas svarbus reikalavimas – produktai negali būti bandomi su gyvūnais ir žinoma – tam tikra dalis žaliavų tūri būti išauginta ekologiniuose, natūraliuose ūkiuose.

Jeigu kosmetika neturi ekologijos sertifikato – ji neekologiška

Sertifikuojančios ir kontroliuojančios įstaigos garantuoja, jog kosmetikos gaminiai pagaminti iš ekologiškuose ūkiuose išaugintų, natūralių žaliavų, kurios nedaro žalos nei žmogaus organizmui nei aplinkai. Vartotojui paprasčiausias būdas įsitikinti, kad produkcija yra ekologiška – atidžiai žiūrėti pakuotes ir ant jų esančius sertifikavimo ženklus. Jeigu kosmetika neturi ekologijos ženklo – ji neekologiška.

Lietuvoje gamintojų poreikis sertifikuoti ekologišką kosmetiką auga

Mūsų žiniomis vartotojai neretai patys teiraujasi, ar produkcija yra ekologiška ar ji sertifikuota. Lietuvos gamintojai siekia įeiti į įvairias rinkas, kur vartotojų poreikiai yra labai skirtingi, todėl siekiant įrodyti, jog siūlomas produktas yra patikimas bei aukštos kokybės, gamintojai jį sertifikuoja. Tuo pačiu ir didina savo konkurencingumą. Šiandien galime pasidžiaugti, jog Lietuvos kosmetikos gamintojai jaučia poreikį turėti ir pasiūlyti pirkėjams kuo didesnį asortimentą ekologiškos produkcijos, todėl aktyviai plečia ekologiškų kosmetikos gaminių spektrą, asortimentą ir jį atitinkamai – sertifikuoja.

Poreikį sertifikuoti lemia ne tik vartotojai, bet ir klientai arba konkurentai

Sertifikavimas padeda ne tik vartotojams, kurie gali būti užtikrinti, kad gamintojo informacija yra teisinga, bet ir patiems gamintojams – kontroliuoti gaminių kokybę, siekti aukštesnių standartų. Pastebime, jog poreikį sertifikuoti kosmetikos gaminius taip pat dažnai lemia klientai arba konkurentai. Turime pareiškėją, kuris jau daugiau nei dešimtmetį gamina ekologišką ir labai aukštos kokybės kosmetikos produkciją, tačiau vis dar neturi sertifikato. Šiandien šį gamintoja į kampą spaudžia konkurentai. Norėdamas neprarasti vartotojų rinkos Lietuvoje ir užsienyje, išvengti baudų, gamintojas skuba gauti sertifikatą, įrodantį kosmetikos ekologiškumą ir natūralumą. Jeigu ant prekės pakuotės, ženklinimo etiketės pateikiama papildoma informacija apie ekologiškumą, natūralumą, tuomet svarbu šiai informacijai turėti pagrindimą, įrodymą. Jeigu gamintojas negali pateikti sertifikato, žyminčio kosmetikos gaminių ekologiškumą, tuomet traktuojama, kad tai yra vartotojo klaidinimas ir gresia labai dideles baudos už netinkamą ženklinimą.

Norime pasidžiaugti socialiai atsakingais gamintojais, kurie didelį dėmesį skiria sąžiningumui ir atskaitomybei prieš vartotoją. Taip pat daugėja vartotojų, kurie renkasi sąžiningus gamintojus.