PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Virtuvė2023 m. Gegužės 14 d. 20:44

Egzotiškasis „supermaistas“

Lietuva

Freepik nuotr.

EtapliusŠaltinis: Savaitraštis „Etaplius“


266976

Šalia bananų, mangų ir ananasų parduotuvių lentynose jau sodria geltona spalva vilioja lokvos. Skoniu abrikosus, kriaušes arba slyvas primenančias lokvas galima valgyti tiek šviežias, tiek gardinti pyragus ar grilio patiekalus.

Lokvos atrodo panašios į abrikosus, tačiau yra pailgesnės formos. Vaisiaus viduje paprastai būna keturi kieti kauliukai, kurių negalima valgyti. Patys vaisiai yra labai sultingi, gaivūs ir lengvai rūgštūs.

Lokvos – tikros vitaminų ir naudingų mineralų bombos: jose yra vitaminų A, B6, C, kalcio, fosforo, mangano ir beta karoteno. Be to, gausu magnio ir kalio, kurie būtini tinkamam nervų sistemos funkcionavimui ir raumenų sistemos veiklai.

Lokvų vertė nuo seno žinoma Azijoje, jos plačiai naudojamos tradicinėje kinų medicinoje. Teigiama, kad lokvos gali padėti turintiems aukštą cholesterolį, stiprinti imuninę sistemą ir lengvinti skrandžio problemas. Vaisiai taip pat pasižymi diuretiniu poveikiu, tad juos į savo mitybą įtraukti verta ir dažnai kovojantiems su šlapimo pūslės infekcijoms. Be to, vienoje lokvoje yra vos 25 kcal, tad tinka ir diabetikams, ir besilaikantiems dietos.

Ar valgyti žievelę?

Vaisiai ypač universalūs, iš jų galima sudaryti visą meniu – nuo aperityvo iki deserto, nuo salotų iki puikių pagardų grilio vakarėliui. Lokvas galima kepti, iš jų gaminti padažus, džemus, kompotus, vaisiai puikiai tinka skaninti pyragus ar nauju skoniu praturtinti glotnučius, kokteilius.

Lokvomis gardu pasimėgauti ir šviežiomis. Nors žievelę galima valgyti, tačiau ne visiems patinka jos tekstūra.

Ispanijoje lokvos paprastai valgomos kaip bananai: įgnybkite odelę vaisiaus viršuje, nulupkite ją nuo viršaus iki apačios ir mėgaukitės sultingu minkštimu. Žievelės rekomenduojama nenulupti iki galo – verčiau laikykite už jos vaisių, nes jis gali kiek padažyti rankas.

Išbandykite salotas, džemą ar pagardą grilio vakarėliui

Viena iš lokvų populiarumo svetur priežasčių – jų pačių skonis savaime yra išraiškingas, tad ką nors skanaus pasigaminti pakaks vos kelių ingredientų. Pavyzdžiui, išradingoms ir patrauklioms salotoms tereikia penkių produktų.

Perpjaukite vaisių per pusę ir išimkite kauliukus. Ant viršaus uždėkite ožkos sūrio, pabarstykite smulkintais graikiniais riešutais ir apšlakstykite trupučiu medaus. Šaukite į orkaitę, o iškepę patiekite su gražgarstėmis.

Jeigu norite ko nors saldaus, perpjautos ir išskobtos lokvos taps puikiu krepšeliu ledams ar medumi pasaldintam jogurtui. Pagardinkite uogomis, smulkintais riešutais ir per kelias minutes turėsite sveiką desertą.

Japonijoje tikras numylėtinis yra kvapnus ir gardus džemas. Reikės aštuonių puodelių lokvų, keturių puodelių cukraus, šaukšto citrinos sulčių ir pusės arbatinio šaukštelio kardamono.

Kruopščiai nuplaukite lokvas, jeigu norite – nulupkite (su žievele džemas bus tirštesnis). Supjaustykite ketvirčiais ir išimkite sėklas, pašalinkite luobelę prie jų. Apšlakstykite citrinos sultimis ir suberkite cukrų, palikite 30 min. pastovėti. Suberkite kardamoną ir lėtai užvirinkite.

Jeigu mėgstate – galite įmesti ir kelis gvazdikėlius. Virkite ant mažos arba vidutinės ugnies dažnai maišydami apie 30–40 min. Džemas iš geltono taps tamsiai gintarinis, sutirštės. Leiskite pravėsti, tada sutrinkite bulvių grūstuve ar trintuvu iki norimos konsistencijos. Supilstykite į sterilizuotus stiklainius ir sandariai uždarykite dangtelius (palikite bent 1,5 cm erdvės).

Iš lokvų galima pasigaminti gardų barbekiu padažą. Maždaug vienam litrui padažo reikės:

  • 900 g lokvų;
  • puodelio rudojo cukraus;
  • 3 puodelių obuolių sidro arba baltojo vyno acto;
  • susmulkinto svogūno;
  • 2 skiltelių česnako;
  • 1/2 šaukštelio druskos;
  • 1/2 šaukštelio juodųjų pipirų;
  • 1/4 šaukštelio kajeno pipirų;
  • 6 sveikų gvazdikėlių arba 1/2 a. š. maltų gvazdikėlių
  • (jeigu norite daugiau aštrumo, papildykite sąrašą pora šaukštų mėgstamo aštraus padažo).

Nuplaukite lokvas, perpjaukite ir išimkite kauliukus. Į didelį puodą suberkite vaisius ir likusius ingredientus. Lėtai užvirkite ir virkite ant silpnos ugnies apie valandą, retkarčiais pamaišydami. Skysčio kiekis gerokai sumažės, o vaisiai bus sutrūkinėję ir labai minkšti. Leiskite padažui šiek tiek atvėsti, tada sutrinkite jį trintuvu arba virtuviniu kombainu. Būkite atsargūs, jeigu padažas dar karštas! Supilkite į sterilizuotus stiklainius ir uždarykite. Padažas puikiai tiks prie mėsos, paukštienos ar daržovių patiekalų.

Pranešimas spaudai