Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Eduardas Vaitkus. Andriaus Ufarto (ELTA) nuotr.
Vilmantas VenckūnasŠaltinis: BNS
Anot VRK, E. Vaitkus šiurkščiai pažeidė įstatymą naudodamas jo reikalavimų neatitinkančias aukas ir finansuodamas savo rinkimų politinę kampanija per trečiuosius asmenis.
Komisija įpareigojo E. Vaitkų į valstybės biudžetą per 20 darbo dienų sumokėti iš savo įkurtos ir vadovaujamos viešosios įstaigos „Gana yra gana“ gautos nepiniginės aukos dydį – 2 550 eurų.
Komisija nusprendė, kad pernai gruodį išleisto leidinio „Lietuvos konservatoriai“ numeriai ir pernai rudenį Vaido Žemaičio Lekstučio „Youtube“ kanale pasirodžiusios tiesioginės transliacijos, kur E. Vaitkus atsakinėjo į žiūrovų klausimus, buvo nepažymėta kandidato politinė reklama.
Komisijos teigimu, atlikus internete pasirodžiusių laidų vertinimą nustatyta, kad vaizdo įrašais E. Vaitkui buvo sudarytos išskirtinės sąlygos kitų būsimų kandidatų atžvilgiu, nes buvo veikiama tik jo vardu ir interesais.
„E. Vaitkus buvo propaguojamas kaip būsimas kandidatas į prezidentus, propaguojamos jo idėjos, (...), todėl laikytina, kad (...) vaizdo įrašai neatitinka įprastinio informacinio pranešimo sudėties ir yra laikytini E. Vaitkaus politine reklama“, – nurodo VRK.
VRK posėdyje kalbėjęs E. Vaitkus tvirtino žinantis, kad V. Žemaitis Lekstutis norėjo kalbinti ir kitus kandidatus.
„Kodėl jam nepavyko, aš šito nežinau“, – sakė E. Vaitkus.
Viešąją įstaigą naudojo rinkiminiams tikslams
Leidinio „Lietuvos konservatoriai“ spausdinimo ir platinimo išlaidas – 2,5 tūkst. eurų, kurias apmokėjo „Gana yra gana“, bei internetinio puslapio domeno mesgalime.lt registravimo kainą – 7,85 eurus – VRK pripažino E. Vaitkaus politinės kampanijos išlaidomis.
Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnybos (FNTT) pateiktoje informacijoje nurodoma, kad E. Vaitkus, pasinaudodamas savo įsteigta ir valdoma viešąja įstaiga „Gana yra gana“, galimai vykdė neteisėtą veiklą.
Anot FNTT, į savo sąskaitą „Gana yra gana“ gavo mokėjimų, kurių paskirtyse buvo nurodyta „parama“, „už Eduardą Vaitkų“, „parama prezidentui Eduardui Vaitkui“ ir panašios, kandidatas į šios įstaigos sąskaitą prašė pervesti pinigus tuos, kurie nori paremti jo dalyvavimą rinkimuose, tą darė ir per V. Žemaičio Lekstučio transliacijas.
„Akivaizdu, kad E. Vaitkus ir „Gana yra gana“ (...) veikė neatsiejamai kartu ir vienu tikslu – vykdyti rinkimų agitaciją ir propaguoti E. Vaitkų kaip kandidatą. (...) E. Vaitkus, pasinaudodamas „Gana yra gana“, rinko paramą savo politinei kampanijai finansuoti pažeisdamas Rinkimų kodekso nuostatas“, – nurodo VRK.
E. Vaitkus teigė, kad būdamas viešosios įstaigos „Gana yra gana“ vadovu gauna atlyginimą, tad parėmę „Gana yra gana“ žmonės automatiškai paremia ir jį.
Pasak buvusio kandidato, VRK išvadoje įsivėlė klaida, nes už leidinio spausdinimą ir platinimą „Gana yra gana“ sumokėjo 550 eurų, o likę 2 tūkst. eurų įmonei buvo sumokėti už „kitus darbus“.
Jis teigė, kad nė karto neprašė į „Gana yra gana“ sąskaitą pervesti pinigų jo prezidento rinkimų kampanijai, pinigų prašyta „kitoms kampanijoms“.
Komisija nustatė ir V. Žemaičio Lekstučio kanale pasirodžiusių tiesioginių transliacijų politinės reklamos kainą – 1,8 tūkst. eurų – ir šias lėšas taip pat pripažino E. Vaitkaus kampanijos išlaidomis.
Visas šias lėšas VRK pripažino nepiniginėmis aukomis E. Vaitkaus politinei kampanijai finansuoti.
Sako, kad kliudo E. Vaitkaus politinei ateičiai
VRK nusprendė, kad E. Vaitkus šiurkščiai pažeidė Rinkimų kodeksą naudodamas jo reikalavimų neatitinkančias aukas ir finansuodamas savo rinkimų politinę kampanija per trečiuosius asmenis.
Komisija taip pat nusprendė, kad kandidatas pažeidė įstatymą priėmęs aukas ir patyręs išlaidų neužsiregistravęs savarankišku politinės kampanijos dalyviu, skleisdamas politinę reklamą, nesilaikydamas sąžiningų ir garbingų rinkimų principų, ir kitais pažeidimais.
Be to, VRK nusprendė, kad įstatymą dėl nepažymėtos politinės reklamos skleidimo ir netinkamo kampanijos finansavimo pažeidė „Gana yra gana“, leidinį „Lietuvos konservatoriai“ spausdinusi įmonė „Grėsmė nacionaliniam saugumui“, V. Žemaitis Lekstutis bei už interneto domeną mesgalime.lt sumokėjęs Edmundas Ščerbina.
E. Vaitkus teigė, kad E. Ščerbinos nepažįsta, nėra gyvenime matęs ir nieko nėra jo prašęs.
VRK posėdyje kalbėjęs E. Vaitkaus advokatas Mažvydas Misiūnas teigė, kad komisijai nusprendus, kad buvęs kandidatas šiurkščiai pažeidė Rinkimų kodeksą, yra kliudoma E. Vaitkui dalyvauti rudenį vyksiančiuose Seimo rinkimuose.
„Asmuo gali būti išbrauktas iš Seimo narių, negali dalyvauti VRK, būti jos nariu, jo partija negalės gauti dotacijų – daug įvairių pasekmių“, – kalbėjo M. Misiūnas.
„Sudedamos tam tikros minos jo politinei ateičiai“, – pridūrė jis.
VRK pirmininkė Lina Petronienė patikslino, kad E. Vaitkui už pažeidimą gresia užstato praradimas ir administracinė atsakomybė, tai neturės įtakos dalyvavimui kituose rinkimuose.
Šis komisijos sprendimas gali būti skundžiamas Regionų apygardos teismui.
E. Vaitkus gegužę prezidento rinkimuose liko penktas iš aštuonių kandidatų ir surinko 7,31 proc. balsų.