REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2020 m. Kovo 5 d. 18:40

E. Pašilis: nedera sudaryti situacijų, kai pranešėjas staiga tampa pirmųjų antraščių žiniasklaidoje herojumi

Vilnius

Dainiaus Labučio (ELTA) nuotr.

Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt


120384

Generalinis prokuroras Evaldas Pašilis teigia, kad pranešėjas negali tapti viešų spekuliacijų ir manipuliacijų objektu. Anot jo, būtina išmokti itin atsakingai elgtis su visa informacija, kuri net ir netyčia gali atskleisti nepatvirtintus duomenis, tiek pranešėjo tapatybę.

„Pranešėjų apsaugos įstatymo sudarytos galimybės saugiu būdu, išsaugant savo tapatybės konfidencialumą, pateikti institucijoms tirti visuomenės interesams reikšmingus duomenis, negali tapti viešų spekuliacijų ir manipuliacijų objektu. Nedera sudaryti ir situacijų, kai pasitikėjęs valstybės apsauga asmuo staiga tampa pirmųjų antraščių žiniasklaidoje herojumi, nebent jis pats to nori,“ – pabrėžia generalinis prokuroras E. Pašilis, reaguodamas į šiomis dienomis viešai aptariamą situaciją dėl pranešėjo atskleidimo ir jo pateiktos informacijos, susijusios su šalies žvalgybos veikla.

Generalinis prokuroras taip pat teigia, kad įvertinti bet kokius įtarimą sukėlusius veiksmus, procesus, sprendimus ir pasakyti, ar jais buvo pažeistos kokios nors teisės ar etikos normos, galima tik surinkus išsamią informaciją, o ne turint atskirus jos fragmentus.

„Manipuliacijos neišsamia, nepatvirtinta informacija, siekiant neįvardintų tikslų, ne tik labai greitai pavers šį įstatymą tiesiog žodžių rinkiniu, bet taip pat gali padaryti ir sunkiai prognozuojamo dydžio žalą visai valstybei“, – sakė jis.

Prokuratūra taip pat pabrėžia, kad supranta visuomenės susirūpinimą susidariusia situaciją ir norą žinoti detalesnę informaciją, tačiau primena, kad dalis prokuratūros vykdomų funkcijų nėra viešo pobūdžio ir neatskleisti tam tikrų duomenų, nekomentuoti ir nedalyvauti viešose diskusijose privalo vykdydama įstatymų numatytus ribojimus.

ELTA primena, kad Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto narys Vytautas Bakas pateikė informaciją, neva Valstybės saugumo departamento (VSD) vadovybės nurodymu 2018–2019 metais žvalgyba rinko informaciją apie tuometinio kandidato į prezidentus Gitano Nausėdos aplinką ir diplomatą Vygaudą Ušacką.

V. Bakas šią savaitę patvirtino, kad informaciją jis gavo iš pranešėjo, kuris yra VSD pareigūnas.

Ketvirtadienį VSD direktorius Darius Jauniškis neslėpė, kad trečiadienio vakarą jo pavaduotojas Remigijus Bridikis kalbėjosi su šiuo pareigūnu, kuris prisipažino, kad yra pranešėjas.

Anot D. Jauniškio, pranešėjas Imuniteto skyriui prisipažino dar iki pokalbio su R. Bridikiu. Pasak žvalgybos vadovo, asmuo iš karto gavo pranešėjo statusą.

„Ką tik gavau oficialią informaciją apie pareigūnui suteiktą pranešėjo statusą“, – sakė jis.

D. Jauniškis taip pat patvirtino, kad R. Bridikio ir pranešėjo pokalbyje buvo užduotas klausimas, ar pranešėjas yra jis. To teirautis, anot VSD direktoriaus, nėra draudžiama, o pranešėjas gali ir neatsakyti.

„Buvo paklausta tiesiog ir viskas (...) Natūraliai paklausti turbūt nėra draudžiama, pranešėjo diskrecija yra atsakyti arba ne“ , – teigė jis.

ELTA



REDAKCIJA REKOMENDUOJA