E. Dobrowolska: pusiaukelės namus būtų galima steigti atsižvelgus į bendruomenės reikmes

642e847db2feb20230406zged113
Kaunas
BNS/Fotobankas nuotr.
Etaplius.lt Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  BNS

Atsižvelgus į vietos gyventojų poreikius ir atsakius į jų klausimus, Kauno rajone, Domeikavoje, galima įgyvendinti pusiaukelės namų projektą, sako teisingumo ministrė.

„Suprantu, kad nė viena bendruomenė niekur niekada nenorėtų kaimynystės su socialiai pažeidžiamomis grupėmis. Girdžiu ir tikiu, kad sutarti, kaip įgyvendinti projektą, atsižvelgiant į bendruomenės nuogąstavimus darant tam tikrus pokyčius, o neįtikinėjant, įmanoma“, – pirmadienį po susitikimo su Domeikavos gyventojais žurnalistams sakė Ewelina Dobrowolska.

Jos teigimu, Lietuvos kalėjimų tarnybai Domeikavoje ketinant steigti pusiaukelės namus ir Kauno regiono probacijos tarnybos padalinį, padaryta šiurkščių komunikacijos klaidų.

Ministrė pabrėžė, kad gyventojai kelia pagrįstus klausimus ir negavo jiems būtinų atsakymų.

Pasak E. Dobrowolskos, bendruomenė negavo atsakymų, kiek vienas probacijos pareigūnas prižiūri nuteistųjų, kokios kategorijos nuteistieji gyvens pusiaukelės namuose ir pan.

„Nežinia kelia baimę ir nerimą“, – tvirtino ji.

Ministrė taip pat pripažino, kad kai kuri informacija bendruomenei buvo pateikta netiksli, netinkamai.

„Neatvažiavau įtikinti bendruomenės, atvažiavau išgirsti, kas yra blogai, kas buvo netinkamai iškomunikuota, koks yra lūkestis, kas kelia nerimą ir nežinią – ar dėl probacijos, ar dėl saugumo, ar dėl kategorijų, ir rasti atsakymus į tuos klausimus. Tai pirmas žingsnis, kuris buvo praleistas, neišgirdus bendruomenės“, – aiškino ji.

E. Dobrowolska pranešė antradienį susitiksianti su Kalėjimų ir Probacijos tarnybų vadovais, kad šie atsakytų į gyventojų keliamus klausimus, pristatytų pusiaukelės namų steigimo procesą, pasiūlytų konstruktyvius sprendimus.

Kauno rajone esančios Domeikavos gyventojai prieštarauja, jog jų kaimynystėje būtų įsteigti pusiaukelės namai – įstaiga, kur gyvena laisvės atėmimo bausmes bebaigiantys atlikti nuteistieji. 

Tame pačiame pastate turėtų įsikurti ir Kauno apskrities probacijos tarnybos pareigūnai.

Peticiją dėl to iniciavę žmonės pusiaukelės namus vadina atviro tipo kalėjimu. Jų teigimu, ši įstaiga, kur nuolat gyventų iki 25 nuteistųjų, veiktų netoli daugiabučių, mokyklos, darželių.

Kauno rajono meras Valerijus Makūnas prašo teisingumo ministrės užtikrinti Domeikavos gyventojų saugumą. Jo teigimu, bendruomenei nerimą kelia didelis probuojamų asmenų skaičius – per mėnesį jų esą gali būti iki tūkstančio.

Vyriausybė iš privačių asmenų Šakių kaime Domeikavos seniūnijoje įsigijo pastatą ir perdavė jį valdyti Lietuvos kalėjimų tarnybai. Šį projektą finansuoja Norvegijos vyriausybė.