Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Ilonos Krupavičienės nuotr.
Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt
Alytuje nušnarėjo šiuolaikinės literatūros šuoras – Jurgio Kunčino viešojoje bibliotekoje dvi dienas šurmuliavo tarptautiniai trumposios prozos skaitymai „Imbiero vakarai 2018". Šis neeilinis ir Alytuje kas dveji metai nekantriai laukiamas kultūros įvykis – šiemet jau aštuntasis ir, be abejo, tradiciškai skirtas Jurgiui Kunčinui atminti.
Alytaus Jurgio Kunčino viešosios bibliotekos direktorė, skaitymų sumanytoja Giedrė Bulgakovienė su džiugesiu atkreipia visų dėmesį į tai, kad šiemet „Imbiero vakarai" užauginti iki tarptautinio formato ir tai patvirtinta oficialiai.
Į festivalį iš Prahos, kur šiuo metu gyvena, atvyko Didžiosios Britanijos pilietis Igor Pomerantsev, 8-ojo dešimtmečio pabaigoje už dalyvavimą disidentų veikloje priverstas emigruoti iš Sovietų Sąjungos. Jis dirbo BBC korespondentu, dabar – vienas ryškiausių „Laisvės" radijo stoties balsų, pripažintas radijo žurnalistikos virtuozas, puikus eseistas, dramaturgas ir poetas, ukrainiečių ir rusų kalbomis išleidęs daugiau nei dešimtį knygų. Iš Vakarų Ukrainos pas mus atvyko Oleksandr Bojczenko – ne tik savo šalyje gerai žinomas puikus eseistas, publicistas, literatūros kritikas ir vertėjas (į lietuvių kalbą jo kūrinių yra išvertęs Herkus Kunčius). Labai įdomi ir įvairiapusė menininkė Indra Brūverė atvyko iš Latvijos. Pirmiausia tai puiki vertėja, latviškai prakalbinusi Marių Ivaškevičių, Sigitą Parulskį, šiemečio festivalio dalyvių Alvydo Šlepiko, Andriaus Jakučiūno kūrybą, Gintaro Beresnevičiaus ir daugelio kitų lietuvių autorių tekstus. Taip pat ji yra žymi Latvijos folklorininkė, literatūrinių renginių organizatorė, rašanti eilėraščius ir prozą, dalyvaujanti dailininkų parodose.
Per dvi festivalio dienas Alytuje apsilankė ir specialiai festivaliui sukurtus trumposios prozos kūrinius skaitė ir šiuolaikinės lietuvių literatūros autoriai Regimantas Dima, Andrius Jakučiūnas, Virginija Kulvinskaitė, Herkus Kunčius, Irna Labokė, Daina Opolskaitė, Rolandas Rastauskas, Alvydas Šlepikas.
Festivalio įvykius kuravo poetas, vertėjas, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas Antanas A. Jonynas, rašytoja, kritikė ir žurnalistė Gintarė Adomaitytė, dramaturgas, žurnalistas, poetas Mindaugas Nastaravičius.
Prozos skaitymų išvakarėse buvo išleistas specialus leidinys – laikraštis „Imbiero tiesa" su naujausiomis festivalio žiniomis, pašnekesiais apie literatūrą ir „šį bei tą".
Savotiška festivalio intriga – naktiniai skaitymai. Improvizuotoje bibliotekos užeigėlėje „Užėjau pas draugą" vyko neformalūs naktinėjimai, rimti ir nerimti literatūriniai proveržiai bei spontaniška iniciatyva. Atsvara šiam naktinėtojų „meniu" tapo inteligentiškojo dailyraščio meistro Alberto Gursko kaligrafijos ir meninio šrifto paroda „Tekstai Lietuvai" (veiks iki gruodžio 19 dienos).
Antrąją prozos skaitymų dieną iš pat ryto festivalio dalyvių ir svečių laukė smagi kelionė prie šalčio sukaustyto Mažosios Dailidės ežerėlio. Stoiškai atlaikiusieji besižnaibančią žvarbą visi susirinkusieji tapo „teisybės atstatymo" liudininkais. Buvo atkurta bene 36-erių metų senumo istorija apie tuomet ne visai sėkmingą bandymą Jurgio Kunčino vardu pavadinti tiltelį ties Mažąja Dailide. O štai 2018-aisiais „imbierininkai" tai prisiminė ir vėl ant lenktų medinių turėklų pakabino žaismingą lentikę (šįkart – Zenono Bulgakovo piešdintą) – kaip ir anuomet skelbiančią tiltuko priskyrimą Jurgiui Kunčinui.
Vos tik grįžus į šiltas bibliotekos patalpas, antrosios festivalio dienos įvykiai buvo rutuliojami toliau. Ir šįkart tradicinė duoklė Jurgiui Kunčinui atminti suspindo kitaip. Dokumentikoje užfiksuoti J. Kunčino žodžiai „pasidavė" teatro studijos „Apartė" rezisieriaus Arvydo Kinderio interpretacijoms, jas labai jautriai įgyvendino Alytaus miesto teatro aktorius Vidas Vaškius ir bibliotekos darbuotoja, skaitovė Leokadija Sušinskaitė. Jaunieji žurnalistai su vadove Rūta Jasioniene pademonstravo žaismingą savo kūrybos filmuką „Alytiškiai – apie Jurgį Kunčiną". Pranešimą „Horas iš tiesų gyvena horizonte" skaičiusi bibliotekos direktorė Giedrė Bulgakovienė „iškapstė", kad rankraštis šiuo pavadinimu, dar 1986-aisiais padovanotas Alytaus kraštotyros muziejui, yra ne kas kita kaip... alytiškių pamiltos J. Kunčino apysakos „Baltųjų sūrių naktis" pirmapradė versija! Rašytoja Gintarė Adomaitytė atskleidė daug negirdėtų poeto Antano Jonyno prozos slėpinių (pranešimas skirtas 95-osioms A. Jonyno gimimo metinėms).
Popietės programoje susirinkusiųjų laukė taip pat jau tradiciniu tapęs susitikimas su ankstesnių festivalių pagrindinių premijų laimėtojais. Šįkart tai buvo „Imbiero vakarų 2016" Jurgio Kunčino premijos laureatas, istorikas, rašytojas Tomas Vaiseta. Svečią kalbino dramaturgas Mindaugas Nastaravičius.
„Imbiero vakarų" prasmė – pabūti su literatūra (proza), pamatyti skaitytojus, o skaitytojams – rašytojus, palaikyti (ir kurti) rašančiųjų ir skaitančiųjų bendruomenę", – sakė Tomas Vaiseta.
Po pavakare nuvilnijusios antrosios skaitymų dalies publikos laukė muzikos ir literatūros sintezė. Virtuozišką perkusijos ir poezijos programą alytiškiams padovanojo A. Gotesmanas ir R. Rastauskas.
Dviejų dienų skaitymo šventę užbaigė laureatų pagerbimas. Pagrindinė – Jurgio Kunčino premija – už geriausią trumposios prozos kūrinį Alytaus miesto vardu įteikta novelistei Dainai Opolskaitei už kūrinį „Ateik per ledą". „Baltos varnos" premija įvertintas Andrius Jakučiūnas už kūrinį „Kuo giliau į mišką, tuo daugiau menkių". Publika savo neabejotinų simpatijų prizą skyrė Alvydui Šlepikui už kūrinį „Didžioji motina". Rolando Rastausko „Futbolas prie dangaus vartų" įvertintas kaip geriausias naktinių skaitymų tekstas, pavergęs ir rašytojus, ir publiką. Premija užsienio autoriui – „Užėjau pas draugą" skirta Igoriui Pomerantsevui už kūrinį „Kiti balsai, kitos studijos" (iš rusų kalbos vertė Rolandas Rastauskas).
Nebanalios prozos ir nuoširdžių pokalbių kupini vakarai pasibaigė. Ore liko tvyroti tik blankūs imbiero kvapai ir naujų festivalių nuojauta. O mintyse ir širdyse pasiliko prisiminimai. Jų nuotrupas ir visus skaitytus tekstus vis dar galima rasti virtualiajame pasaulyje. Pavyzdžiui, kad ir „Imbiero vakarų" portale http://www.alytus.mvb.lt/Imbieras2018/ ar socialinių tinklų puslapiuose.
Pagrindiniai projekto rėmėjai: Alytaus miesto savivaldybė, Lietuvos kultūros taryba.
Parengė Jūratė Čėsnaitė