PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2021 m. Balandžio 28 d. 15:48

Dzūkijoje ir Suvalkijoje paveldosaugininkai patikrino memorialines vietas: daug kur būtini skubūs priežiūros darbai

Alytus

Simno žydų žudynių vieta. KPD nuotrauka

Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt


173217

Atėjus pavasariui ir nutirpus gausiam žiemos sniegui, Kultūros paveldo departamento Alytaus-Marijampolės teritorinio skyriaus inspektoriai aplankė daugelį memorialinio reikšmingumo kultūros paveldo objektų.

Senųjų kapinių teritorijose rasta išvirtusių medžių, sniego neatlaikiusių nulūžusių medžių šakų, iš rudens nesugrėbtų arba sugrėbtų, tačiau neišvežtų pernykščių lapų, prižėlusių savaiminių želdinių, pavienių šiukšlių.

Atsižvelgiant į artėjančią Tarptautinę Holokausto aukų atminimo dieną, inspekcinių kelionių metu buvo aplankytos ir žydų žudynių vietos bei kapai esantys, Virbalyje, Kybartuose, Alytuje, Merkinėje, Simne, Nemunaityje, Marijampolėje, Varėnos rajone ir kitose Suvalkijos bei Dzūkijos vietovėse. Patikrinimo metu situacija fiksuota surašant Faktinių duomenų patikrinimo aktus bei atliekant vietos fotofiksacijas.

Dėl šių vietų būtinų skubių priežiūros darbų vykdymo surašyta keliolika reikalavimų bei raštų, informuojančių apie reikalingus atlikti veiksmus, primenant, kad kultūros paveldo objektų valdytojai (vadovaujantis Lietuvos Respublikos nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos istatymo 14 straipsnio 3 dalimi) privalo prižiūrėti kultūros paveldo objektą, jo teritoriją, laiku šalinti atsiradusius defektus, laiku atnaujinti želdinius, šalinti savaime užaugančius augalus, teritorijoje šienauti žolę ir genėti medžius, valyti šiukšles, šalinti taršos šaltinius. Taip pat paminėtina, kad valdytojai privalo sudaryti tinkamas sąlygas visuomenei šias vietas lankyti ir jas pažinti, todėl specialistai po atliktų patikrinimų taip pat kreipėsi dėl nukreipiamųjų kelio ženklų į senąsias kapines ar holokausto vietas pastatymo bei atminimo lentų įrengimo identifikuojant atmintiną vietą.

Paveldosaugininkai primena, kad memorialinės, kitaip dar vadinamos viešosios pagarbos vietos,  rodo mūsų, kaip tautos brandą, pagarbą istorijai ir puoselėjamas gilias lietuvių tautos tradicijas – gerbti mirusiuosius. Šioms vietoms reikia skirti nuolatinį dėmesį.