PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2018 m. Spalio 26 d. 10:30

Džiovinti vaisiai ir daržovės – maistas, vaistas ir prieskonis

Šiauliai

Džiovintos morkos puikiai išsaugo ne tik kvapą, bet ir spalvą. Didžiausias morkų turtas – vitamino A organiniai junginiai, kurie išlieka ir jas džiovinant. (MabelAmber nuotr.)

Jurgita KastėnėŠaltinis: Etaplius.lt


57918

Pamenate, kaip mūsų mamos ir močiutės verdavo obuolių skilteles ant storesnių siūlų ir kabindavo namų verandoje, kad vėjas ir saulė juos išdžiovintų? Dabartiniu metu daržo bei sodo gėrybes galime džiovinti daug paprasčiau – elektrinėse džiovyklėse ar orkaitėse. Tereikia šiek tiek išmonės ir galėsite mėgautis, užsinorėję „ko nors skanaus“, apsaugodami save nuo pyragaičių.

Naudingiau nei švieži

Sveikuolė Irena Kazakevičienė sako, jog kol gausu šviežių daržovių bei vaisių namuose, galite pasiruošti ekologiškų džiovintų mišinių, daržovių, uogų bei vaisių šaltajam metų sezonui. Žinoma, juos reikia tinkamai paruošti ir džiovinti tinkamą laiką, nes visi jie turi skirtingą drėgmės kiekį.

Džiovinimas – tai vienas iš seniausių konservavimo būdų. Džiovinant išgaruoja vanduo, o terpėje, kurioje jo nėra, negali daugintis bakterijos. Svarbiausia tai, jog, pasirinkus šį patogų bei nesudėtingą būdą, visos kitos žmogui itin reikalingos medžiagos išlieka. Mikroelementų koncentracija džiovintuose vaisiuose, palyginti su šviežiais, yra keliskart didesnė, tad užtenka jų suvalgyti porą šimtų gramų ir organizmas bus aprūpintas visą parą.

Kad gautume tiek pat mineralinių medžiagų, valgydami šviežių vaisių, suvalgyti jų reikėtų net keletą kilogramų. Visgi džiovinti vaisiai gana kaloringi, tad besirūpinančiosioms nepriekaištingomis kūno linijomis reikėtų jų valgyti saikingai.

Džiovintuose vaisiuose išlieka vitaminų, skaidulų, natūralaus cukraus. Juose ypač daug gliukozės ir fruktozės, o sacharozės mažiau nei įprastai šviežiuose vaisiuose. Džiovinti vaisiai turi daug ląstelienos, itin reikalingos virškinamajam traktui.

Džiovinti galima ir daržoves. Džiovinti jas verta, norint išvengti nereikalingų priedų – cukraus, druskos, aliejaus bei acto, be kurių neapsieinama konservuojant.

Nuvalytus vaisius ir daržoves pjaustykite ne metaliniais, o keraminiais peiliais, tarkuokite plastikinėmis, o ne metalinėmis trintuvėmis, kad kuo daugiau vitaminų juose išliktų.

Išdžiūvusius tiek vaisius, tiek daržoves geriausia laikyti tamsioje, vėsioje bei sausoje vietoje. Būtina apsaugoti nuo drėgmės, tad supilkite juos į švarius stiklainius ir uždenkite dangteliais.

ulleo-nuotr-apple-3100673.jpg

Džiovintų obuolių nauda

Džiovinti galima morkas, svogūnus, česnakus, paprikas, moliūgus, burokėlius, porus, grybus, obuolius, kriaušes ir kt. Išsirinkę norimus vaisius ar daržoves bei pasitelkę fantaziją, sukursite dar neragautų variantų.

Mūsų klimato juostoje obuoliai – patys populiariausi vaisiai, tad nieko keisto, kad dažniausiai juos ir renkamės džiovinti. Džiovintus obuolius dėl angliavandenių gausos, kurie organizme greitai virsta energija, labai vertina sportininkai.

Palyginti, džiovinti obuoliai suteikia šešis kartus daugiau energijos nei švieži. Norint suprasti, kiek vertingas yra valgomas obuolys, tereikia jį perpjauti per pusę ir jeigu po kelių minučių obuolys įgaus rusvą atspalvį, vadinasi, jame yra daug energijos suteikiančio vitamino P. Kuo daugiau obuoliuose geležies, tuo greičiau prakandus ar atpjovus jie tamsėja.

Džiovinti labiausiai tinka antaninius obuolius: jie turi optimalų cukraus ir rūgščių santykį, o sudžiūvę išlieka balti. Taip pat jie tinka ir kulinariškai apdoroti – dėti į desertus, salotas ir pan.

Džiovintų obuolių skiltelėse išlieka daug ląstelienos, geležies, o vitamino C – santykinai daugiau nei žaliuose. Todėl, valgydami džiovintų obuolių, stiprinsite dantenas, dantis, kaulus, kraujagysles, imuninę sistemą, taip pat gerės ir geležies absorbcija.

Kriaušių ir slyvų nauda

Džiovintose kriaušėse gausu angliavandenių, o jei džiovinsite ne visai sunokusias, jose išliks sorbitolio, kuris gali pakeisti cukrų tiems, kurie serga cukriniu diabetu. Džiovintų kriaušių nuoviras puikiai malšina troškulį karščiuojant. Jame taip pat yra nemažai rauginių medžiagų, naudingų, sergant žarnyno ligomis. Džiovintos kriaušės geba efektyviai šalinti iš organizmo toksinus ir sunkiųjų metalų druskas.

Vertėtų pasidžiovinti ir vynuogių, kurių vartojimas užkerta kelią peršalimo ligoms. Jos tinka ir aterosklerozės profilaktikai, nes mažina cholesterolio kiekį kraujyje, o dėl gausaus maistinių skaidulų kiekio džiovintos vynuogės itin svarbios, saugantis nuo įvairių virškinimo sistemos ligų bei vėžio. Jose gausu širdžiai ir nervų sistemai svarbių mineralinių medžiagų, tokių kaip kalcis, kalis, natris bei magnis. Džiovintos vynuogės itin tinka sergantiesiems bronchitu, kuomet gausiai kosėjama. Tereikia suvalgyti valandą vandenyje išmirkytų 30 g džiovintų vynuogių.

Jeigu jus vargina užkietėję viduriai, valgykite džiovintų slyvų. Šiuose kaulavaisiuose gausu vitaminų A ir C, kurie padeda išvengti peršalimo ligų ir stiprina imunitetą. Džiovintos slyvos puikiai tinka tiems, kurie nori stiprinti regėjimą, nervų bei raumenų sistemą, visuomet būti darbingi, nejausti nuovargio. Slyvose gausu mineralinių medžiagų, o ypač – geležies.

fshnextension-nuotr-mason-jars-2742757.jpg

Džiovintos daržovės – tikras skanėstas

Sunkiau džiovinti daržoves, t. y. vandeningus augalus, tokius kaip pomidorai, agurkai, bulvės ir pan. Bulvės džiūdamos smarkiai papilkėja, nors maistingosios bei skonio savybės išlieka.

Džiovintuose pomidoruose, kurie garsėja kaip puikus daugelio salotų, jų padažų, makaronų valgių priedas, vitamino C išlieka gerokai daugiau nei vitamino A, kurio šiose daržovėse irgi nemažai.

Džiovintos morkos puikiai išsaugo ne tik kvapą, bet ir spalvą. Didžiausias morkų turtas – vitamino A organiniai junginiai, kurie išlieka ir jas džiovinant.

Neišmeskite morkų lapų – juos išdžiovinti labai paprasta, kaip ir bet kuriuos kitus žalumynus. Tereikia nuplauti po tekančiu vandeniu, nukratyti, supjaustyti norimo dydžio gabalėliais ir išdžiovinti.

Vyrus pradžiuginsite džiovintais cukinijų gabalėliais, pabarstytais prieskoninėmis žolelėmis. Nors maistinių medžiagų džiovintose cukinijose nebus daug, tačiau tai puikaus užkandžio prie alaus ar vyno variantas.

Džiovintuose burokėliuose gausiai išlieka B grupės vitaminų, kalio, jodo. Išdžiūvę jie nepraranda savo dažomųjų medžiagų, tad patiekalams suteikia gražią spalvą. Dėl šios priežasties žiupsnelį džiovintų, smulkiai tarkuotų burokėlių pravartu įmesti, ruošiant arbatą.

Vargu ar rasite vaiką, kuris atsisakytų burokėlių traškučių. Jų be vargo paruošite, burokėlius supjaustę norimomis formomis plonais griežinėliais ir džiovindami juos, apibėrę lietuviškomis prieskoninėmis žolelėmis.

Anot sveikuolės, bandymų ir klaidų būdas yra pats geriausias, įsisavinant džiovinimo subtilybes, tačiau vertėtų nepabijoti eksperimentuoti. Pradėkite nuo paprasčiausių variantų, tarkim: išsidžiovinkite obuolių, citrinų, apelsinų, greipfrutų ir kt. žieveles, kurias paprastai išmetate, – jos puikiai tiks, gaminant aromatingą gėrimą.

euroline-rezus-2018-11-men.jpg

Pataria medicininių tyrimų laboratorijos „Rezus.lt“ atstovė Nijolė Liagienė:

– Vienam žmogui tam tikras maisto produktas gali būti naudingas, kitam kenksmingas. Kaip tai sužinoti? Atlikti maisto netoleravimo tyrimą. Mūsų laboratorijoje iš 200 žmonių maisto netoleravimo tyrimų rezultatų buvo atlikta analizė apie dažniausiai netoleruojamus produktus. Daugiausia, net 110, stipriai netoleravo karvės pieno, 96 – kiaušinių, 71 – mielių, 47– kviečių, 8 – gliuteno, 37 – anakardžių, 20 – migdolų.

Sužinoję, kad netoleruoja karvės pieno, žmonės neretai renkasi pieno produktus be laktozės (pieno cukraus). Deja, daugeliui alergija pasireiškia dėl piene esančių baltymų – kazeino. Labai svarbu skaityti produkto etiketėje išvardytus ingredientus, nes pieno baltymų galima rasti ir neįprastuose produktuose. Pavyzdžiui, sportininkų raumenims auginti skirtuose papilduose.

fooddetective-rezus.jpg

Jei netoleruojate kiaušinių, taip pat teks atidžiai skaityti produktų etiketes. Kiaušinių gali būti daugelyje maisto produktų: padažuose, majoneze ir kt.

Jei netoleruojate kviečių ir kietųjų kviečių, vietoje jų naudokite kitas grūdines kultūras: grikius, ryžius, avižas, rugius ir kt. Jei netoleruojate gliuteno, teks atsisakyti visų grūdinių produktų, kurie gaminami iš kviečių, rugių, miežių, avižų bei jų selenų ir miltų. Juos pakeiskite grikiais, kukurūzais, ryžiais ir kt.

Svarbu: maisto netoleravimo tyrimo rezultatus galite pristatyti į vaikų ugdymo įstaigas, kad jūsų vaikas nevartotų jam netinkamų maisto produktų. Nuo kokio amžiaus galima atlikti maisto netoleravimo tyrimus? Vaikas įvairių maisto produktų turi vartoti ne trumpiau kaip 6 mėn., kad imuninė sistema pradėtų gaminti IgG antikūnus prieš netinkamą produktą.

Lapkričio 8-oji – Sveiko maisto diena. Jei norite išsiaiškinti ar jūs ir jūsų vaikas tikrai vartojate maistą, kuris nekenkia organizmui, „Rezus.lt“ kviečia lapkričio mėnesį maisto netoleravimo tyrimus atlikti su nuolaida.

ruzes-lt-logo.jpg

Šiauliuose mus rasite:
Tilžės g. 67, I–V 8:00–17:00, tel. / fax. (8 41) 416 715, mob. +370 652 80 828;
Gegužių g. 61, I–V 07:30–16:30, tel. (8 41) 552 789, mob. +370 650 34 039;
Vilniaus g. 173 („Valerijono“ vaistinė, I a.), I–V 7:45–10:00, tel. / fax. (8 41) 416 715, mob. +370 652 80 828.
www.rezus.lt

Reklama