Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
JP, RIMVYDO ANČEREVIČIAUS, FREEPIK.COM nuotr.
Jūsų PanevėžysŠaltinis: Etaplius.lt
„Kreipiuosi į jus ne kaip medikė, bet kaip mama, kuri susidūrė su Hipokrato priesaiką davusių specialistų aplaidumu“, – taip į naujienų portalo „Jūsų Panevėžys“ redakciją kreipėsi dar metų neturinčių dvynių mama Elena (tikras vardas ir pavardė redakcijai žinomi – aut. past.).
ligu-istorijos.jpg
Panevėžietė nuo šių metų pradžios kovoja su gydytojų aplaidumu ir nenoru padėti sergančiam užsitęsusia gelta mažyliui.
Klastojami apsilankymų namuose įrašai
„Šių metų pradžioje mūsų šeimoje gimė dvyniai, iš kurių vienam net tris mėnesius nuo gimimo buvo užsitęsusi gelta. Savaime suprantama, jog žinant, kokia rimta tai yra patologija naujagimio organizmui, tikėjausi mus gydančių Panevėžio „Rožyno“ klinikos gydytojos Iraidos Čyvienės bei slaugytojos Vaidos Launikonės atsakingo požiūrio ir veiksmų sprendžiant bei tiriant šią problemą. Tikėjausi, jog bus paskirti reikiami tyrimai, bus stebima ligos eiga. Deja, gydytoja bei slaugytoja ne tik kad nelankė sergančio naujagimio namuose, tačiau ir klastojo dokumentus, įrašydamos į ligos kortelę įrašus, jog vizitai į namus atlikti, už kuriuos Ligonių kasos moka skatinamuosius priedus“, – pasakojo nukentėjusioji.
Tokių įrašų, pasak Elenos, dvynukų istorijoje suklastota bent 16. „Paklausus daktarės, kaip taip gali būti, atsakymo į klausimą tiesiog neturėjo. Nesulaukę iš gydytojos jokios pagalbos, privačiai vykome pas medikus į Vilnių, kur buvo atlikti tyrimai, vaikučiai apžiūrėti. Grįžę pas savo gydytoją ir perdavę išrašus buvome su vyru užsipulti, kaip drįsome be jos žinios ir leidimo vykti pas kitus specialistus. Mandagiai atsakėme, jog esame susirūpinę savo vaikučio sveikata, nes būklė negerėja: gelta iš odos neišnykusi, akių obuoliai ryškiai geltoni“, – pasakojo panevėžietė dvynukų mama.
Sovietiniai gydymo metodai
Panevėžietė Elena tvirtino, kad nustačius naujagimiui geltą, šeimos gydytoja I. Čyvienė liepė jiems gerti sodą.
„Vaikas pradėjo vemti putomis, o paskambinus daktarei ji pasakė, kad tai normalu, ir liepė dar didinti dozę“, – pasibaisėjusi pasakojo moteris.
Klinikos direktorė rūpesčio neparodė
Iš gydytojos šeima mandagumo nesulaukė. Todėl nutarė raštiškai kreiptis į „Rožyno“ šeimos klinikos direktorę Astą Balčiūnienę.
„Jos atsakymas buvo toks: „Mūsų specialistai dirba pagal numatytus teisinius aktus ir normas, ir tai yra tik jūsų nuomonė, jog vaikai nebuvo tinkamai žiūrimi bei stebimi“. Su vyru buvome nustebę, kaip taip galima dangstyti savo darbuotojų aplaidų darbą. Nedvejodami nusprendėme kreiptis į Valstybinę akreditavimo tarnybą, kuri nustatė daugybę pažeidimų. Kreipėmės ir į Valstybinę ligonių kasą, kuri taip pat, atlikusi patikrinimą, rado ne vieną pažeidimą. VLK atsitiktine tvarka skambino mamoms ir klausė, ar jų namuose lankėsi gydytoja. Visų atsakymai buvo neigiami, nors išrašuose buvo įrašyti apsilankymai“, – dėstė Elena.
Tikėjausi, jog bus paskirti reikiami tyrimai, bus stebima ligos eiga. Deja, gydytoja bei slaugytoja ne tik kad nelankė sergančio naujagimio namuose, tačiau ir klastojo dokumentus, įrašydamos į ligos kortelę įrašus, jog vizitai į namus atlikti, už kuriuos Ligonių kasos moka skatinamuosius priedus.
Apgautų šeimų yra daugiau
Atlikus patikrinimus paaiškėjo, kad ne tik Elenos dvynių niekas namuose nelankė, tačiau tokių vaikų buvo ir daugiau.
„Klinikai buvo mokami pinigai iš mokesčių mokėtojų pinigų už paslaugas, kurios nė nebuvo atliktos. Noriu visas mamas informuoti ir perspėti, kad kiekvienas naujagimis privalo būti lankomas gydytojos ir slaugytojos, – informavo susirūpinusi mama ir pridūrė: – Kiek mamų yra auginančių neįgalius vaikučius ir ne kiekviena, manau, sulaukia tokios pagalbos, kokia yra numatyta teisiniuose aktuose.“
Pasak Elenos, į teismą jų šeima nesiruošia kreiptis. „Ačiū Dievui, kad viskas baigėsi laimingai. Su vyru esame patys medikai ir išmanome tam tikrus dalykus. Besikreipdami į žiniasklaidą, norime tik perspėti kitas mamas apie tokias situacijas. Medikai privalo lankyti naujagimį arba bent jau paskambinti, paskirti apsilankymą klinikoje“, – sakė ji.
Patikrino 15 naujagimių šeimų
Panevėžio TLK neplanine tvarka patikrino „Rožyno“ šeimos klinikoje nuo 2019 m. gruodžio 1 d. iki 2020 m. kovo 30 d. pacientams pateiktų pirminių ambulatorinių sveikatos priežiūros paslaugų, už kurias mokamas skatinamasis priedas (naujagimių priežiūra), atitikimą teisės aktų reikalavimams ir jų apmokėjimo Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšomis pagrįstumą.
Iš viso patikrinti 15 naujagimių suteiktų asmens sveikatos priežiūros paslaugų įrašai medicininiuose dokumentuose. 2020 m. gegužės 21–25 dienomis dėl skatinamųjų paslaugų teikimo telefonu apklaustos 8 pacientų mamos.
Taip pat tikrintos išankstinės registracijos pas gydytoją kortelės, bendrosios praktikos slaugytojų vizitų pas naujagimius registracijos, knygos „Gydytojų iškvietimų į namus registracijos knyga“ įrašai, žurnalo „Slaugytojos vizitai pas naujagimį“ įrašai ir kt.
Aptikta daug pažeidimų
Paaiškėjo, kad ne visais tikrintais atvejais gydytoja aplankė ir apžiūrėjo naujagimius namuose, aštuoniais atvejais gydytojo skatinamosios paslaugos nepagrįstai suvestos į Privalomojo sveikatos draudimo informacinę sistemą ir pateiktos Panevėžio TLK apmokėti, kai naujagimiai nebuvo apžiūrėti.
Keturiais atvejais „Gydytojų iškvietimų į namus registracijos knygoje“ pažymėtas iškvietimas į namus, tačiau telefoninio pokalbio metu patvirtinta, kad gydytojos apžiūros namuose nebuvo. Aštuoniais atvejais nustatyti prieštaringi duomenys apie suteiktas paslaugas, kai teigiama, kad naujagimiai gydytojos nebuvo apžiūrėti, tačiau įrašuose medicininėje dokumentacijoje rašoma priešingai.
Padaryta viskas, kas yra TLK galioje
Panevėžio teritorinės ligonių kasos direktorius Jonas Narbutas tvirtino, jog viskas, kas buvo jų galioje, buvo padaryta.
„Buvo įsipareigota per 30 kalendorinių dienų atlyginti biudžetui padarytą žalą, atsiradusią dėl nepagrįstai pateiktų apmokėti skatinamųjų paslaugų. Neturime funkcijų tiesiogiai bausti klinikos ar jų gydytojų. Gydytojus už tokį elgesį turi bausti pati klinika. Padarėme viską, ką galėjome. Dar kitais metais numatyta atlikti pakartotinę kontrolės procedūrą, siekiant nustatyti tinkamą teisės aktų vykdymą“, – pasakojo J. Narbutas.
Mes jau viską išsiaiškinome su tam tikromis institucijomis ir su mamomis. Iš elgesio pasimokėme, su darbuotojais tai aptarėme ir daugiau tai nepasikartos
Iš padarytų klaidų – pasimokė
„Mes jau viską išsiaiškinome su tam tikromis institucijomis ir su mamomis. Iš elgesio pasimokėme, su darbuotojais tai aptarėme ir daugiau tai nepasikartos“, – naujienų portalui JP sakė „Rožyno“ šeimos klinikos direktorė Asta Balčiūnienė.
Paklausta, ar gydytojai, taip klastoję duomenis, buvo kažkaip nubausti, A. Balčiūnienė to komentuoti nepanoro.
„Apie tokius dalykus nenorėčiau kalbėti, nes tai yra mūsų asmeninis reikalas“, – teigė ji.
jusupnv-03-1.jpg