PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2024 m. Rugpjūčio 6 d. 11:55

Dvidešimt antrąjį kartą duris atvėrė „Šiaulių Monmartro Respublika“!

Šiauliai

Darius Ančerevičiaus nuotr.

Julita Galdikienė ŠMKC „Laiptų galerija“Šaltinis: Etaplius.LT


312907

Rugpjūčio 2 dieną duris atvėrė tarptautinis dailės festivalis „Šiaulių Monmartro Respublika“, paryžietiška dvasia „apglėbiantis“ ne tik Šiaulius, bet ir regioną: Kuršėnus, Pakruojį, Žagarę, Joniškį. Dvidešimt antrus gyvavimo metus skaičiuojanti meno fiesta šiemet stebina programos įvairove ir netikėtais sprendimais, o festivalio atidarymo iškilmės savuose namuose – Šiaulių miesto kultūros centre „Laiptų galerija“ – daugeliui paliko neišdildomus įspūdžius.

Šventinį „Šiaulių Monmartro Respublikos“ atidarymo vakarą dailininkus, muzikus, žinomus visuomenės veikėjus bei visus, neabejingus profesionaliajam menui, pasitiko puikiai pažįstami festivalio veidai – Valstybinio Šiaulių dramos teatro aktoriai Monika Šaltytė ir Juozas Bindokas. Netrukus po iškilmingo festivalio dalyvių bei lankytojų pasitikimo pristatytas šių metų akcentas – žymaus Lietuvos dailininko Vinco Kisarausko (1934 – 1988) kūrybos paroda „V. Kisarauskas: virtualaus pasaulio nuojauta“.

Parodą pristačiusi vilnietė menotyrininkė dr. Dalia Karatajienė V. Kisarausko kūrybą apibūdino kaip didžiąją klasiką. Ji pabrėžė, kad kalbant apie klasiką žodžiai visada menkesni už tai, apie ką byloja patys autoriaus darbai: „Klasika todėl ir yra klasika, kad ji įveikia laiko jai tekusius išbandymus. Iš tikrųjų, gilus žvilgsnis į parodą rodo, kad darbai yra labai šiuolaikiški – tiek formos požiūriu, tiek semantine prasme jie yra aktualūs“.

Vincas Kisarauskas kūrė sudėtingais laikais – 7–8 dešimtmetyje, kuomet būta gūdaus sovietmečio. Savo giliomis metaforomis menininkas garsėjo kaip vienas antitarybiškiausių dailininkų, jo darbai retai prasibraudavo į įvairiausias parodas. Dėl šios priežasties meno mylėtojai Vincą Kisarauską labiau žinojo iš grafikos pusės – ekslibrisų, mat su jais buvo kur kas lengviau „įsprukti“ į visas parodas.

„Tas susidūrimas su valdžios represija lėmė tai, kad, mano įsitikinimu, Vincui Kisarauskui labai svarbi tema, o gal net ne tema – dėmuo, buvo „laikas“. Autoriaus kūryba „laikiška“ savo atžvilgiu, „dabartiška“ ir kartu skendinti visiškai neegzistuojančiame laike“, – mintimis dalijosi menotyrininkė dr. Dalia Karatajienė.

Parodos atidaryme dalyvavusi Vinco Kisarausko dukra – menininkė, rašytoja dr. Aistė Kisarauskaitė – kvietė į tėčio kūrybą pažvelgti kitu kampu: „Visi jo paveikslai kalba apie totalitarinę sekimo mašiną, apie vieną sudėtingiausių laikotarpių. Tačiau man norėtųsi įžvelgti ir kitą pusę – lengvesnę, žaismingesnę. Aš manau, kad tie, kas turi vaikų ar anūkų, žino, kad jie žaidžia „Minecraft“, „Roblox“, kitus kompiuterinius žaidimus, kur žmonės atsiduria keistose erdvėse. Man atrodo, kad Vinco Kisarausko sukurtos būtybės yra tarsi numatymas šito pasaulio. Todėl aš siūlau į jo kūrybą žiūrėti kaip į virtualaus pasaulio numatymą“.

Šventinio vakaro metu pristatyta ir žinomo kolekcininko, teisininko Jono Nekrašiaus kolekcijos ekslibrisai bei mažosios grafikos paroda „Vinco Kisarausko knygos ženklai“. Jonas Nekrašius atvėrė dar kitą Vinco Kisarausko pusę – per draugystės prizmę: „Man teko garbė bendrauti su nepaprastos vidinės šilumos žmogumi. Jis įvedė mane į visai kitą pasaulį, įrodė mums visiems paprastą tiesą, kuri ir dabar yra labai aktuali – nebūtinai didelė drobė, bet ir labai mažas grafikos darbelis gali pasakyti kur kas daugiau“.

Iškart po Vinco Kisarausko kūrybos pristatymo lankytojų laukė kompozitoriaus ir tapytojo Antano Jasenkos koncertas, kuris savotiškai ne tik įprasmino autoriaus kūrybą bet ir nukėlė klausytojus į kitą – virtualų muzikos pasaulį.

Antanas Jasenka tyrinėja įvairias muzikos sritis – nuo akustinės, teatro ir kino muzikos iki eksperimentinės, konceptualaus meno, elektroninės muzikos. Muzikas naudoja „mix-up“ technikas, pridėdamas skaitmeninio garso ideologijas kompozicijoje, tokiu būdu sugeneruotus tonus paverčiant ambient’o, drone muzikos kosmosu.

Tarptautinio dailės festivalio „Šiaulių Monmartro Respublika“ atidarymo metu kompozitorius pristatė „Faux Bordon“ – muzikos harmonizavimo techniką, naudotą vėlyvaisiais Viduramžiais ir vėlyvuoju Renesansu, ypač Burgundijos mokyklos kompozitorių.

Nuvilnijus festivalio atidarymui, „Laiptų galerija“ kviečia ir į kitus įspūdingus „Šiaulių Monmartro Respublikos“ koncertus, parodas bei poezijos vakarus, kurie vyksta ne tik Šiauliuose, bet ir regione. Sekite programą, tapkite festivalio dalimi, gyvenkite „monmartiška“ dvasia!

Tarptautinis dailės festivalis „Šiaulių Monmartro Respublika“ vyks iki rugpjūčio 9 dienos.

© Darius Ančerevičius

Menininkė, rašytoja dr. Aistė Kisarauskaitė © Darius Ančerevičius

Menininkė ir rašytoja dr. Aistė Kisarauskaitė (kairėje), menotyrininkė dr. Dalia Karatajienė (viduryje), kolekcininkas ir teisininkas Jonas Nekrašius (dešinėje) © Darius Ančerevičius

© Darius Ančerevičius

Antano Jasenkos koncertas © Darius Ančerevičius

© Darius Ančerevičius

© Darius Ančerevičius

© Darius Ančerevičius