Dvi Alytaus miesto mokyklos dalyvauja bandomajame narkotikų prevencijos projekte

35669_8a653b1b7ca658fbc568052cd6d0aa3b
Alytus
Etaplius.LT Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Alytaus miesto savivaldybė

Pirmadienį, gruodžio 4 d., Alytaus miesto savivaldybės meras Nerijus Cesiulis su vidaus reikalų ministre Agne Bilotaite pasirašė Alytaus miesto įsitraukimo į Nepilnamečių narkotikų vartojimo ir platinimo prevencijos mokyklose bandomojo modelio įgyvendinimo sutartį. Alytuje bandomasis narkotikų prevencijos projektas bus įgyvendinamas dviejose mokyklose.

„Galime apsimesti, kad narkotikų problemos nėra ar kad ji egzistuoja, bet ne mūsų mieste, arba galime ją pripažinti ir spręsti. Mes – tėvai, mokytojai, bendruomenė – esame atsakingi už savo miesto jaunimą, todėl, surėmę pečius su daugiau nei 20 prevenciją vykdančių institucijų ir organizacijų, imsimės veiksmų, kurie, tikiuosi, nulems šviesią mūsų jaunimo ateitį. Labai svarbu, kad projekto metu bus dirbama ne tik su moksleiviais, bet ir su mokytojų bendruomene, tėvais“, – sakė meras N. Cesiulis.

Bandomuoju projektu, vyksiančiu iki kitų metų gegužės pabaigos, siekiama rasti būdus efektyviau spręsti narkotikų paplitimo tarp nepilnamečių problemą, ypatingą dėmesį skiriant visų prevencija užsiimančių institucijų ir organizacijų įtraukimui. Jo metu bus dirbama ir su mokinių tėvais, mokyklos administracija, bendruomene.

Mokinių saugumui užtikrinti ugdymo įstaigose bus įrengiami specialūs elektroniniai dūmų detektoriai, kameros, fiziniai barjerai, bus kontroliuojama, kas gali patekti į mokyklas, ir papildomai stebima teritorija. Moksleivių sąmoningumas ir atsparumas narkotikų vartojimui ir platinimui bus stiprinamas bei ugdomas ir švietėjiška veikla.

Taip pat bus sukurta programėlė, kuria jaunimas galės anonimiškai pranešti apie į bėdą dėl narkotikų pakliuvusius draugus ir informuoti apie pastebėtą narkotinių medžiagų platinimą.

Šių priemonių imamasi, pastebint nepilnamečių narkotikų vartojimo didėjimą. Šiemet sausio–rugpjūčio mėnesiais registruoti 75 nepilnamečiai, įtariami padarę nusikalstamas veikas, susijusias su disponavimu narkotinėmis ir psichotropinėmis medžiagomis ir jų kontrabanda. Pernai tuo pačiu laikotarpiu – 66 nepilnamečiai.

Administracinių nusižengimų dėl narkotinių ar psichotropinių medžiagų vartojimo, kuriuos padaro nepilnamečiai iki 16 metų, negalintys būti traukiami administracinėn atsakomybėn dėl savo amžiaus, skaičius didėja. Pernai per visus metus tokių nepilnamečių buvo nustatyta 94, o per šių metų nepilnus devynis mėnesius 121.

Vidaus reikalų ministerijos inicijuotas Nepilnamečių narkotikų vartojimo ir platinimo prevencijos mokyklose bandomasis projektas numatytas įgyvendinti septyniose pasirinktose Vilniaus ir Alytaus miestų bei Klaipėdos rajono savivaldybių mokyklose. 

Bus bandoma sukurti ir patikrinti narkotikų vartojimo ir platinimo prevencijos mokyklose mechanizmą ir tokiu būdu didinti mokinių saugumą ugdymo įstaigose bei prieigose, formuoti teisės pažeidimams atsparią aplinką ir sudaryti moksleivių elgesio keitimo prielaidas.

Ministerija pabrėžia, kad šiuo metu tokio mechanizmo Lietuvoje nėra, o institucijos prevencinę veiką vykdo fragmentiškai.

Projekto stebėsenos darbo grupė įvertins projekto veiklą, jos poveikį ir parengs rekomendacijas. Į darbo grupę įtraukti atstovai iš Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento, Vidaus reikalų, Švietimo, mokslo ir sporto, Sveikatos apsaugos, Socialinės apsaugos ir darbo ministerijų, projekte dalyvaujančių savivaldybių administracijų, visuomenės sveikatos biurų, pedagoginių psichologinių tarnybų, taip pat iš Policijos departamento, Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos, Lietuvos dienos centrų asociacijos, Lietuvos jaunimo organizacijų tarybos, Jaunimo reikalų agentūros ir kitų institucijų.