PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2020 m. Liepos 12 d. 07:00

Du kartus išaugo internetu įsigyjamų nereceptinių vaistų kiekis

Vilnius

Mariaus Morkevičiaus (ELTA) nuotr.

Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt


138170

Koronaviruso pandemija pakeitė įprastą gyvenimą, o kai kurie įpročiai išliko ir pasibaigus karantinui. „Eurovaistinė internete“ pastebi, kad po karantino dukart dažniau nei tokiu pat metu pernai nereceptiniai vaistai įsigyjami internetu. Visais metų laikais internetinėje vaistinėje dažniausiai ieškoma vaistų skausmui malšinti, virškinimo ir vadinamosioms „gėdos“ problemoms spręsti, tačiau pastebima, kad įsigyjamiems vaistams įtakos turi ir sezoniškumas.

„Eurovaistinė internete“ valdančios įmonės „Azeta“ direktorė Justė Levčenkaitė sako, kad pastebima, jog klientai po karantino įprato nereceptinius vaistus dažniau pirkti internetu. „Nereceptiniai vaistai po karantino, lyginant su praėjusia vasara, du kartus dažniau atsiduria pirkinių krepšelyje. Pastebime, kad klientai vertindami savo privatumą ir taupydami laiką, vis dažniau renkasi nereceptinius vaistus internete“, – sako J. Levčenkaitė.

Internete apsiperkantys klientai vertina farmacininko konsultacijas telefonu, kurių sulaukia visada įsigiję nereceptinių vaistų. „Klientai dažnai klausia apie vaistų vartojimo ypatumus, konsultuojasi apie galimus nepageidaujamus poveikius. Daug klientų teiraujasi, ar vaistai tinkami vartoti vaikams ir besilaukiančioms moterims. Tiesa, yra ir tų, kuriems jokių klausimų nekyla, nes jie tik papildo namų vaistinėlę ir perka tuos vaistus, apie kurių vartojimą jau žino“, – sako farmacinės informacijos specialistė Greta Maksimavičiūtė.

Per karantiną greitesnį ir sklandesnį pristatymą paskatino Sveikatos apsaugos ministerijos priimtas sprendimas, jog įsigydami nereceptinius vaistus klientai gali atsisakyti konsultacijos telefonu, kuri įprastai suteikiama. Pasibaigus karantinui buvo sugrįžta prie įprastos tvarkos – klientas pirmiausiai turi sulaukti farmacininko konsultacijos telefonu, dėl to užsakymai ne visada gali būti įvykdomi taip pat greitai.

Pirkinių krepšelį lemia ir sezoniškumas

Internetu dažniausiai įsigyjami analgetikai, preparatai virškinimo problemoms spręsti ir vadinamieji „gėdos“ vaistai tokie kaip žvakutės hemorojui gydyti ar skubi kontracepcija. G. Maksimavičiūtė pastebi, kad šie vaistai išlieka dažniausiai įsigyjami nepaisant metų laikų, nes tai problemos užklumpančios daugybę žmonių. Dažnai įsigyjama ir antireumatinių vaistų. Daug klientų stengiasi nuolat turėti šių naudojamų vaistų ir savo namų vaistinėlėje, todėl vis papildo atsargas.

Vasarą dažniau nei įprastai ieškoma slopinančių niežulį ir priešgrybelinių vaistų. Dažniausiai įsigyjamiems vaistams daug įtakos turi tuo metu vyraujančios sezoninės problemos.

„Pastebime, kad šiltuoju metų laiku, vis daugiau klientų dirba sode, aktyviai leidžia laiką, todėl prireikia raumenų skausmą malšinančių vaistų. Taip pat vasarą dažnai kyla įvairios alergijos, todėl žmonės stengiasi turėti šių vaistų savo namų vaistinėlėje. Atostogų metu, daug vaikštant basomis, ypač prie baseino, sportuojant, užsikrečiama ir grybelinės kilmės ligomis, kuriomis labiau susirūpinama ir dėl dažniau dėvimos atviros avalynės, todėl dažniau įsigyjami priešgrybeliniai vaistai, kuriuos pirkdami fizinėse vaistinėse klientai dažnai jaučiasi nepatogiai“, – sako farmacinės informacijos specialistė.

Internetu nereceptinius vaistus įsigyjantys klientai vertina platų asortimentą, galimybę pasirinkti tinkamiausius vaistus ir anonimiškumą, ypač įsigydami vadinamuosius „gėdos“ vaistus. „Eurovaistinėje internete“ galima įsigyti daugiau nei 500 skirtingų nereceptinių vaistų.

Lietuvoje vis dar nėra galimybės įsigyti receptinių vaistų internetu, o užsisakius nereceptinių vaistų visada suteikiamos farmacininko konsultacijos telefonu.