Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Marija BurbienėŠaltinis: Etaplius.lt
Profesionali šunų dresuotoja Dovilė Žalnierukynaitė ne vienam keturkojui padėjo pasipuošti parodų laimėtojo medaliu, tapti šunų vikrumo sporto nugalėtoju.
Šunims reikalingas aktyvumas
Kinologijos pradžiamokslį Dovilė sako pradėjusi su savo augintiniu Parsono Raselo terjeru, kuris vėliau į kompaniją draugiškai priėmė šiurkščiaplaukių vengrų vižlų veislės kalytę Gilę. Dabar šiai draugiją palaiko namuose gyvenantis darbinių linijų vokiečių aviganis Volfas. O darbe Marijampolės pataisos namų kinologijos skyriuje visas dresuotojos dėmesys skiriamas vokiečių aviganei Erai. Be to, Dovilė padeda pasiruošti parodoms įvairių veislių šunims.
– Visiems šunims reikalingas ne tik fizinis aktyvumas, bet ir protinis, todėl su jais ne tik reikia išeiti pasivaikščioti, pabėgioti, bet ir užduoti tokius pratimus, kad jie turėtų galimybę pademonstruoti savo intelektą, veislės savybes, – sako Dovilė, kartu atkreipdama dėmesį, kad renkantis šunį reikia žinoti, kur su juo dalyvausi: ar jis bus ruošiamas varžyboms, ar parodoms, ar veisimui.
Kaip reikia ruošti šunį parodoms, dresuotoja pirmiausia supažindina šeimininkus, kurie kantriai turi dirbti su savo augintiniu. Ilgas ir nuoseklus darbas laukia ir tų, kurie savo šunis ruošia šunų vikrumo varžyboms (angl. Dog agility). Ir vieniems, ir kitiems Dovilė užduoda namų darbus: išmokyti šunį paklusti komandoms, įveikti kliūtis, atnešti kamuoliuką, žiedą ir t. t. Žiemą Dovilė važiuoja į Kauną, kur su ruošiamais varžyboms šunimis treniruojasi uždarose patalpose. O vasaros ir rudens sezono metu – gegužės–spalio mėnesiais – visų veislių šunis, kurių šeimininkai ne tik nori su savo augintiniais dalyvauti vikrumo varžybose, bet tiesiog pasportuoti ir smagiai kartu praleisti laiką, dresuoja Marijampolėje.
Tokio šuns ilgai ieškojo
– Tie patys šunys gali dalyvauti ir parodose, ir varžybose, tačiau parodose dalyvauja tik veisliniai šunys, kurie turi atitikti standartus, o varžybose gali dalyvauti ir jie, kilmingieji, ir mišrūnai, bet norint dalyvauti pasaulinėse varžybose visi turi turėti kilmės dokumentus, – reikalavimus primena Dovilė.
Kasmet Marijampolėje vykstančios šunų parodos sutraukia daug dalyvių iš įvairių šalių, o štai varžybų, pasak Dovilės, niekas nesiima organizuoti, ir šunų mylėtojai praranda puikų reginį.
Parodose Dovilė pristato įvairių veislių šunis, o šunų vikrumo varžybose dalyvauja tik su dviem: borderkolių veislės kale Bela ir savo augintine Gile, šiurkščiaplaukių vengrų vižlų veislės kalyte.
– Šios dvi veislės, taip pat pudeliai, šelti, Parsono Raselo ir Džeko Raselo terjerai labiausiai tinka šiam sportui, – sako Dovilė.
Prieš daugiau kaip dvejus metus atkeliavusi iš garsaus vengrų veislyno šiurkščiaplaukių vengrų vižlų kalytė Gilė buvo viso labo antras tokios veislės šuo Lietuvoje. Dabar, pasak Dovilės, jų yra keturi, ir visi parsivežti iš ten pat.
– Trumpaplaukių vižlų Lietuvoje yra daug, tačiau man visada patiko šiurkštus šuns kailis. Ilgai rinkausi, kol suradau tą, kuris atitiko visus mano lūkesčius. Ilgą laiką sportavau su žirgais Marijampolės žirgyne ir vis svajojau, kad turėsiu tokį šunį – greitą, paklusnų, bėgantį šalia, – apie pasirinkimą kalba dresuotoja.
Mėgstanti kirpti kitų šunis Dovilė savą Gilę... periodiškai pešioja. Mat šios veislės šunų šiurkštus ir standus kailis, gerokai ilgesnis ant snukio ir kojų, taip pat virš akių, nekerpamas, bet pešamas rankomis.
Su Gile – ir parodose, ir varžybose
Su Gile Dovilė apkeliavo daugybę šalių, kur šuo savo sugebėjimus demonstravo įvairiose parodose ir pasiekė puikių rezultatų: tapo Lietuvos, Latvijos, Estijos, Baltarusijos, Baltijos šalių jaunimo ir suaugusiųjų čempione, interčempione (trijų skirtingų šalių parodų laimėtoja), Vengrijos ir Lenkijos čempione. 2016 m. Europos parodoje Briuselyje (Belgija) Gilė buvo pirma tarp suaugusiųjų. Beje, laimėtais prizais – maistu šunims – nugalėtoja nesilepina, jį Dovilė padovanoja beglobiams. Gilė ėda žalią jautieną, paukštieną – kasdien po 700 gramų iškart, bet skirtingu laiku.
2016 m. Gilė aktyviai dalyvavo ir šunų vikrumo varžybose. Šio sporto esmė: šuo turi kuo greičiau ir kuo tiksliau įveikti kliūčių trasą, su kuria vedlys (hendleris) – vienas be šuns – susipažįsta per 8–10 minučių. Dalyviai į trasą kviečiami po vieną – šuo startuoja teisėjui leidus ir kliūtis įveikia tik pagal vedlio komandas. Trasa nebūna pastovi, kliūtys ne tik kiekvienose varžybose, bet ir varžybų metu keičiamos. Visas jas reikia įveikti taip, kaip nustatyta taisyklėse, pvz., „stogu“ užbėgti ir nubėgti, bet ne peršokti. Kad suklaidintų šunį, daromos provokacijos, pvz., šalia statomas tunelis ir barjeras, o atlikti užduotį reikia tik su vienu prietaisu: arba pralįsti, arba peršokti. Kurią užduotį atlikti, šuo turi suprasti iš vedlio komandos.
Trasos sudėtingumas – naudojamų kliūčių skaičius, tipas, trasos ilgis, posūkių skaičius, jos įveikimui skirtas laikas ir t. t. – priklauso nuo kategorijos, kuriai šuo priklauso. Šunys į jas skirstomi pagal ūgį: S (small) – tie, kurių ūgis ties ketera iki 35 cm, M (medium) – 35–43 cm ūgio ir L (large) – kurių ūgis nuo 43 cm. Net treniruojantis nerekomenduojama leisti šuniui įveikti gerokai aukštesnius barjerus, negu priklauso pagal reikalavimus, o kol visiškai nesusiformavęs skeletas (iki 12–15 mėn.) šokinėti iš viso nepatariama.
Gilė priklauso L kategorijai ir paruošta A1 klasės varžyboms, t. y., kai naudojamos visos vikrumo (Agility) kliūtys ir įveikiamos 4 trasos.
Gilė – tikra kovotoja
Deja, 2016 metų lapkritį Gilė patyrė priekinės kojos traumą... Iki kitų metų vasario jai buvo atliktos dvi sudėtingas operacijas, po jų iki rugsėjo sekė ilgi reabilitacijos mėnesiai, o tai tokiam judriam šuniui buvo sudėtinga.
– Stengėmės abi – aš slaugydama, o ji besąlygiškai klausydama. Džiaugiuosi, kad mus gydė geriausias šalyje chirurgas, darantis stebuklus po traumų, Valdas Vaitkus. Visiškai sutvirtėję vėl pradėjome ruoštis vikrumo varžyboms ir gruodį kalėdinės taurės varžybose Gilė laimėjo pirmą vietą, – savo augintinės ištverme džiaugiasi Dovilė.
Dar vienas Gilės, kaip ir visų šios veislės šunų, talentas – medžioklė. Dovilė sako, kad visi 18 šunų, auginamų vengrų veislyne, yra medžiotojai. Išlaikiusi Pavasarinius paukštinių šunų įgimtų savybių bandymus, Gilė gavo II laipsnio diplomą.
Su Dovilės augintinės dalyvavimu varžybose, jos treniruotėmis ir kasdienėmis šėlionėmis galima susipažinti feisbuke „Venus Zoldmali - Gile“.
Nuotraukos iš Dovilės albumo