REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2022 m. Lapkričio 11 d. 13:50

Draugiškos valstybės draugiškas vizitas draugiškame mieste

Šiauliai

Mindaugas LaurinaitisŠaltinis: Etaplius.LT


251044

Net ir vietiniame kontekste svarbu matyti bendrą paveikslą. Rusijos agresijos akivaizdoje draugiškos šalies iš Kazachstano ambasadoriaus vizitais strateginiame mieste Lietuvoje atrodo labai keistai, tačiau tik ne miesto valdžiai.

Lapkričio pradžioje įvykęs Kazachstano ambasadoriaus vizitas Šiauliuose atrodytų nieko keisto. Draugiška užsienio valstybė domisi investavimo galimybėmis draugiškame mieste.

Miesto pramonei ir verslui tai džiugi žinia. Skambus pareiškimas ir miesto valdžiai, kuri desperatiškai stengiasi išjudinti pramoninę erdvę ir civilinį oro uostą Zokniuose.

Tačiau turime devintą Rusijos agresijos Ukrainoje mėnesį. Europos Sąjunga ir strateginiai partneriai įvedė jau aštuonis sankcijų paketus ir disktuoja dėl tolimesnių žingsnių, kadangi agresorė nesustoja.

Bet vieša paslaptis, kad Lietuvos ir Rusijos verslai randa būdų kaip apeiti sankcijas per kitas draugiškas šalis, apie tai paskelbtas ne vienas žurnalistinis tyrimas tiek lietuvių, tiek Europos žurnalistų.

Lietuvos ambasadorius nuolatinėje atstovybėje Europos Sąjungoje Arnoldas Pranckevičius, portalui Etaplius.lt Brsiuselyje ketvirtadienį pasiteiravus, kaip vertinti tokį platesnį paveikslą, išlieka diplomatiškas ir atsargus. Tačiau pabrėžia, kad visos bendrijos šalys turi stengtis išlaikyti vienybę, kad sankcijos veiktų.

„Visos institucijos ir bendrijos narės turi veikti kartu, kad sankcijos veiktų ir nebūtų apeinamos“, – pabrėžė ambasadorius.

Šiame kontekste dar keisčiau atrodo Lietuvos konservatorių stiprus tikėjimas, kad Rusija pasikeis ir taps demokratinė valstybė.

„Jums reikėtų pabendrauti su Rusijos opozicija“, – į Etaplius.lt klausimą, ar tikrai realu, kad šimtmečius autokratiškoje priespaudoje gyvenanti valstybė gali kada pasikeisti, su šypsena atsako Europarlento narys, buvęs Lietuvos premjeras Andrius Kubilius.

Jo kolegos iš Prancūzijos, kaip bebūtų keista, nes šios šalies prezidentas ne kartą kritikuotas dėl savo skambučių Putinui, nėra taip optimistiškai nusiteikę. Europarlamento narė Nathalie Loiseau, Saugumo ir gynybos pakomitečio pirmininkė, į tą patį Etaplius.lt klausimą sureaguoja giliu atodūsiu ir šypsena.

„Rusija niekada nebuvo demokratiška. Reikia būti realistiškais. Demokratija šalyje turi kilti iš vidaus. Euromaidanas kilo iš ukrainiečių žmonių. Ir Rusijos agresija kilo ne dėl NATO plėtros, Ukraina juk atidavė branduolinius ginklus, pasirašė visas sutartis. Tiesiog tu negali būti autokratu, kai už sienos vyksta demokratiniai procesai“, – susitikime su Lietuvos žurnalistais atsako Prancūzijos politikė.

Vakarų politikai pamažu ima matyti Rusijos grėsmę ir tai, kad business as usual nebebus. Tai susitikime su žurnalistais Briuselyje pabrėžė ir Petras Austrevičius.

Tačiau kas matyti nusileidus ant žemės, Šiauliuose, kuriame veikia NATO oro policijos misija, statomas vienas iš trijų Lietuvos kariuomenės karinių miestelių? Ir kurio meras dar ne taip seniai demonstravo draugiškumą draugiškiems žmonėms Rusijos Federacijos srityje Kaliningrade ir Baltarusijoje, siūlydamas neskubėti nutraukti bendradarbiavimo sutarčių su draugiškais miestais.

„Kaip oficialiam valstybės pasiuntiniui, dėkoju, kad Kazachstanas išreiškė aiškią poziciją dėl Rusijos sukelto karo Ukrainoje. Tai ypač svarbu. Manau, kad Kazachstanas lietuviams kelia geras asociacijas, todėl tarpusavio bendradarbiavimas turėtų sklandžiai vystytis, iš to laimės visi. Kalbant apie konkrečius dalykus, kitą mėnesį mūsų oro uoste bus nuomojamas komercinis žemės sklypas. Jis galėtų būti įdomus ir tarptautiniam verslui, nes kaina nėra aukšta, o galimybės ten įsikūrus – didelės“, – susitikime su Kazachstano ambasadoriumi kalbėjo Šiaulių miesto meras Artūras Visockas, cituojant savivaldybės lapkričio 4 d. pranešimą.

Žinoma, draugiški santykiai yra gerai. Bet, kaip sakoma, pasakyk, kas tavo draugai, pasakysiu, kas tu.

Ypač, kai žiūri globaliai, į visą paveikslą.

Tekstas parengtas kelionėje į Europos Parlamentą, Briuselyje lapkričio 7–10 d., seminare Lietuvos žurnalistams apie Rusijos grėsmes, dezinformaciją ir energetikos krizę. Kelionę apmokėjo Europos Parlamento biuras Lietuvoje, tačiau tai įtakos autoriaus ir redakcijos pozicijai neturėjo.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA