PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2022 m. Liepos 28 d. 08:20

Draudžiama simbolika viešai pardavinėjama sendaikčių turguje ministerija ir policija problemos nemato

Šiauliai

Sendaikčių turgus. Šarūnas Mažeika/Fotobankas

Mindaugas LaurinaitisŠaltinis: Etaplius.LT


241476

Sovietinės ir nacistinės simbolikos viešas naudojimas ir pardavimas yra draudžiamas įstatymu. Išimtis taikoma tik kolekcionieriams ir sendaikčių turguje prekiaujantiems prekeiviams, muziejams ir karo veteranams. Vis dėlto, panašu, įstatyme palikta spragų – šią simboliką turguje gali įsigyti bet kas netrukdomai ir nekontroliuojami. Teisėsaugos pareigūnai ir ministerija problemos nemato, nors nuo karo Ukrainoje pradžios Lietuvoje pastebimas tokios simbolikos viešoje erdvėje naudojimas, provokacijos. Specialistų nuomone, tokios simbolikos vieta muziejuje ir jos įsigijimą derėtų apriboti.

Portalo „Etaplius“ skaitytojai Šiaulių centriniame sendaikčių turguje užfiksavo laisvai parduodamą sovietinę ir nacistinę simboliką. Turguje buvo galima įsigyti įvairių medalių, diržo sagčių, ženkliukų, vėliavų stiebų su kūju ir pjautuvu, penkiakampėmis žvaigždėmis ar svastikomis ir SS simboliais. Daiktai buvo eksponuojami ant prekystalio.

Pasak įvykį užfiksavusių skaitytojų, tokių prekių net sendaikčių turguje neturėtų būti. Istorijos išsilavinimą turintys skaitytojai portalui „Etaplius“ teigė, kad turguje uždraustą simboliką gali įsigyti visi norintys: nuo vaikų iki galimas provokacijas planuojančių asmenų.

„Tokia simbolika turėtų būti muziejuje arba parduodama tik specialistams: istorikams, muziejininkams, kolekcionieriams, edukatoriams, kurie suvokia istorinę praeitį ir jos simboliką. Dabar pinigų turintis vaikas ar kitas asmuo ateina į turgų ir nusiperka svastika ar sovietų simbolika dekoruotus ženkliukus, net nesuvokdamas tokių simbolių reikšmės, viešai demonstruos sąmoningai ar ne provokuodamas. Žmones reikia šviesti, bet ne prekiauti kam pakliuvo“, – pastabas išsakė susirūpinę skaitytojai.

Sendaikčių turgus Šiauliuose. Skaitytojų nuotr.

Policija tyrimo nepradėjo

Apie šią aplinkybę žmonės pranešė policijai, šie, įvertinę visas aplinkybes ir teisės aktus, tyrimą nutraukė net nepradėję, protokolas nesurašytas.

Priežastys nurodytos – pagal įstatymus tokia simbolika galima prekiauti sendaikčių turguje, todėl pažeidimo nėra. Kaip portalui „Etaplius“ teigė Lietuvos policijos departamento Komunikacijos skyriaus vedėjas Ramūnas Matonis, gavusi pranešimą policija gali surašyti administracinį nusižengimų protokolą už tokios simbolikos viešą naudojimą.

„Jei pareigūnams kyla klausimų, kaip vertinti tam tikrą eksponatą, jie gali kreiptis dėl ekspertinės pagalbos į specialistus, kurie pateikia išvadą ir ja remiantis priimamas sprendimas“, – nurodė Ramūnas Matonis.

Dėl tokios simbolikos viešo naudojimo pernai surašyta 29 protokolai, šiemet per pirmus keturis mėnesius buvo surašyta jau 53 protokolai ir tikėtina, šiemet jų bus dar daugiau. Pasak policijos atstovo, nuo Rusijos agresijos Ukrainoje pradžios Lietuvoje pastebimas tokios simbolikos ar panašių provokacijų suaktyvėjimas, nors tikslios statistikos pareigūnai neveda.

„Didėjimas šiemet akivaizdžiai susijęs su prasidėjusiu karu Ukrainoje“, – teigė Ramūnas Matonis.

Sendaikčių turgus Šiauliuose. Audronio Rutkausko Etaplius nuotr.

Numatytos išimtys

Paprašius patikslinti, kodėl šiuo konkrečiu atveju protokolas nesurašytas, Policijos departamento atstovas teigė, kad kodeksas numato išimtinius atvejus, pagal kuriuos teisinės atsakomybės už sovietinės ir nacistinės simbolikos turėjimą ir viešinimą nėra baudžiama.

„Sprendimas teisingas, nes kodeksas numato, kad pagal šį straipsnį neatsako asmenys, kurie padaro šio straipsnio 1 dalyje nurodytas veikas muziejų veiklos, visuomenės informavimo apie istorinius ir dabarties įvykius, totalitarinius režimus, švietimo, mokslo, meno, kolekcionavimo, antikvarinės ar sendaikčių prekybos tikslais, asmenys, kurie naudoja oficialią egzistuojančios valstybės simboliką, ir Antrojo pasaulinio karo dalyviai, vilkintys savo uniformą“, – teigė Ramūnas Matonis.

Teisingumo ministerijos atstovai portalui „Etaplius“ nurodė tuos pačius įstatymo straipsnius, pagal kuriuos taikoma administracinė atsakomybė už sovietinės ir nacistinės simbolikos, atributikos (vėliava, herbas, ženklai, uniformos ir etc.) ir pan. platinimą, naudojimą susirinkimuose ar kituose masiniuose renginiuose arba kitokį demonstravimą. Ir taip pat išimtis, kurioms atsakomybė netaikoma.

„Pažymėtina, šios iniciatyvos, kuri atsirado dar 2008 m., autoriai – didelė tuometinių Seimo narių grupė. Teisingumo ministerija neformuoja politikos šiuo klausimu. Ministerija yra atsakinga už kitų ministerijų ANK projektų konsolidavimą, bet šiai dienai nėra gauta jokių siūlymų“, – nurodė ministerijos atstovai.

Spragos įstatyme

Istorikas, teisės ir personalo vyriausiasis specialistas Šiaulių rajono savivaldybėje Jonas Kiriliauskas portalui „Etaplius“ šią situaciją komentavo trumpai. Pasak specialisto, spragos teisės aktuose galėjo likti, nes išimtis galimai padaryta dėl kolekcionierių.

„Aišku negerai, kad sovietinė simbolika nukeliavo į sendaikčių turgelius Idealiausia būtų uždrausti visur ją naudoti, bet čia, galvoju, yra specifika – kolekcionieriai. Jiems, ko gero, padarytos išimtys. Toks principas, ką noriu, tą kolekcionuoriu. Galbūt ir reikėtų reglamentuoti prekybą sendaikčių turguje, jeigu visiškai neuždraudžiama prekyba“, – komentavo specialistas.