REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2023 m. Gruodžio 15 d. 07:00

Dovanoja 5 dizaino akcentus, šiauliečiams tereikia balsuoti

Šiauliai

Di­zai­ne­ris Vi­lius Pu­ro­nas sa­ko, kad vi­si pen­ki kū­ri­niai yra sau­go­mi vie­nos Šiau­lių ga­myk­los kie­me. „Op­ti­mis­tiš­kai žiū­riu į atei­tį, no­riu, kad mū­sų mies­tas tap­tų sa­vi­tas ir sa­vas“, – sa­ko jis.A. Rutkausko nuotr.

Oksana LaurutytėŠaltinis: Etaplius.LT


286518

Iki kitų metų sausio 3 d. šiauliečiai vėl gali balsuoti už gyventojų pateiktus pasiūlymus bei idėjas Šiauliams. Šiemet siūloma rinktis iš 9 projektų: 4 mažos (iki 50 tūkst. Eur) ir 5 didelės (iki 150 tūkst. Eur) vertės. Mažos vertės projektų kategorijoje pirmautų „erdvinių skulptūrinio dizaino akcentų rinkinys“ miesto puošybai, kurį pristato dizaineris, Šiaulių miesto garbės pilietis Vilius Puronas. Kiti trys – Medelyno vaikų žaidimų aikštelė, Zoknių vaikų žaidimų aikštelė, taip pat – šviestuvai Salduvės parke.

Autorius kūrinius miestui dovanoja

Nuo seno Šiauliai garsėjo mažosios architektūros savitumu, todėl šis pasiūlymas – savalaikis siekis papuošti Saulės miesto viešąsias erdves originaliais meno kūriniais ir dizaino akcentais. Šiam tikslui autorius pateikia penkis kūrinius, kad laimėjimo lėšos būtų panaudotos jiems sumontuoti, apšviesti ir informacinėms lentelėms parengti. Tai – penki erdviniai skulptūrinio dizaino akcentai: „Bitinėlis“, „Aitvaras-baziliskas“, „Ak!Centas!“, „Kretinas“ ir „Uodegūnas“.

„Jie – ne obeliskai, ne monumentaliojo meno skulptūros, skirtos garbingų reiškinių įamžinimams, todėl „žinovams“ primenu, kad, vertinant meną, nereikia maišyti žanrų, stilistikų, technologijų, funkcijų... Siūlomi akcentai – tai daugiafunkciai erdvinio dizaino kūriniai, turintys tikslą ir funkcijas, suteikti miestui tą tylų, nepakartojamą savitumą, kurį turi mūsų folkloras, kraštotyra, istorija.

Šiauliai – pramonės miestas. Čia užgimusi cinkuoto metalo technologija mene – unikumas, ko neturi kiti miestai. Esu pramoninės dailės specialistas, todėl verta pasididžiuoti, kad neatsitiktinai Europos dizainerių kūrybos apraše 2018 m. šiaulietiškasis žanras buvo užfiksuotas kaip profesinis savitumas, gi „puronizmas“, kaip erdvinio skulptūrinio stiliaus žanras dizaine, pagarsėjęs „Geležine lape“, jau tapo žinomas menotyroje“, – šypsosi Vilius.

„Ait­va­ras-ba­zi­lis­kas“. (Vi­liaus Pu­ro­no nuo­tr.)

„Aitvaras-baziliskas“

„Aitvaras-baziliskas“ – Lietuvos rekordų knygoje įregistruotas kaip didžiausia fantastinio gyvūno skulptūra. Tai – slibino akcentas, rūtų darželyje plienine grandine prirakintas. Neatsitiktinai šis kūrinys jungia ne tik viduramžių legendas apie piktus baziliskus, prie kurių, juos įveikus veidrodžiais, būdavo galima prieiti tik su rūta. Jis susišaukia ir su lietuviškumu – laimę nešančiais aitvarais ir rūtomis, kurios Lietuvoje buvo augintos visose sodybose...

Anksčiau šis akcentas buvo demonstruotas miesto šventėje – jam iš burnos gali sklisti dūmai, akys gali raudonai mirksėti, burna gali kalbėti arba dainuoti keliomis kalbomis. V. Puronas nusišypso, kad, reikalui esant, iš skulptūros pauodegio gali išskrieti šventinių raketų fiesta…

V. Purono manymu, „Aitvaras-baziliskas“ galėtų stovėti vejose, kurių gausu, važiuojant Dubijos gatve, arba prie Pramonės ir Tilžės g. sankryžos. Gal – prie „Depo“ prekybos centro, gal kitur. Dizaineris atviras pasiūlymams. „Jei būtų geresnių pasiūlymų – tuo geriau! Juk mes visi dirbame Lietuvai: ir sau, ir svečiams, ir turistams“, – sako Vilius.

„Bi­ti­nė­lis“. (Vi­liaus Pu­ro­no nuo­tr.)

„Bitinėlis“

Meninis akcentas „Bitinėlis“ – tai metalinė bitutė, sumontuota vertikalaus „augalo“ viršuje, skriejanti ant kone 9 metrų aukščio stulpo. Kūrinį būtų galima papildyti šviestuvų burbulais.

Pasak legendos, Bitinėlis – tai Talkšos ežero ankstesnis vardas. Pasakojama, kad mūsų ežeras kadaise atskrido dangumi, žmonėms tereikėjo atspėti jo vardą. Visi bandė, spėliojo, kol viena moterėlė pasakė: „Bitinėlis!“ Ežeras išsiliejo ir visam laikui būtų pasilikęs Bitinėliu, bet pradėjo valdžia murmėti: ko jis ten guli, ar susiderino su sostine ir bendrai?.. Ateivis jau rengėsi išskristi, bet vienas iš valdžios žmonių numojo ranka: „Ai, tegul talšo!“ Ir liko ežeras Talša. „Šią unikalią šiaulietišką legendą, kas tas Bitinėlis, kad jis oru atskrido, verta užfiksuoti“, – neabejoja Vilius.

Autoriaus manymu, „Bitinėlis“ šauniai įsikomponuotų Gardino ir Lyros gatvių sankryžos žiede arba Talkšos pakrantėje, Ch. Frenkelio pastatų komplekso link.

„Ak!Cen­tas!“. (Vi­liaus Pu­ro­no nuo­tr.)

„Ak!Centas!“

„Ak!Centas!“ – kūrinys, skirtas priminti 1 JAV cento monetą, kurią sukūrė Viktoras Breneris, vaikystėje gyvenęs Šiauliuose. Didžiulės varinės monetos kopiją su Linkolno atvaizdu kiekvienas galėtų apsukti aplink ašį. Ši moneta milžinė taip pat yra Lietuvos rekordų knygoje. Kadangi VU Šiaulių akademijos informacijos centre turistai mielai lanko Centų kambarį, autorius mano, kad geriausia vieta akcentui būtų kaimynystėje – vejoje šalia Vytauto ir P. Višinskio g. sankryžos.

„Uo­de­gū­nas“. (Vi­liaus Pu­ro­no nuo­tr.)

„Uodegūnas“

„Uodegūnas“ uodegą gali pasukti į bet kurią pusę, ypač kurios pageidautų ir besikeičiantieji valdžioje, nors, pasak Viliaus, ji ne tik tam sukurta. Jei atsirastų socialinės reklamos poreikis, ant uodegos būtų galima užkabinti užrašus, tvirtinti erdvinio pobūdžio akcentus ir konkurentus...

„Uodegūnas“ galėtų puikiai tikti ir turguje, nes apačia neužima daug vietos, netrukdo statyti mašinų. Akcento kojų aukštis – maždaug 3 metrai, o uodega – 7 metrai. Dizainerio nuomone, „Uodegūnui“ kol kas tinkamiausia vieta – remontuojama veja tarp Aušros al., Žemaitės ir J. Basanavičiaus gatvių.

„Kre­ti­nas“. (Vi­liaus Pu­ro­no nuo­tr.)

„Kretinas“

Akcentas „Kretinas“ nuolat kreta ir kretėtų, nesvarbu, „ar vaikai jo kojas kinkuotų, ar vėjas pūstų, ar valdžia pro šalį su mašinomis pravažiuotų“. „Akcentas yra sukomponuotas iš spyruoklių, jis rodo ir dabartinių į valdžią norinčių nueiti žmogeliukų kretinizmą: juk jie daug šneka, o kai reikia dirbti ir reikia žinių, jų paprastai neranda“, – komentuoja dizaineris.

Kur „Kretinas“ smagiausiai kretėtų? Dizaineris siūlo „tarputurgį“ – tarpą tarp dviejų „Dvaro“ turgaus pastatų.

Jei „Bitinėlyje“ ar „Aitvare-baziliske“ galima pajusti dekoratyvinio pobūdžio dvelksmą, tai „Kretinas“ bei „Uodegūnas“ – aiškiai komiško pobūdžio kūriniai, siekiantys pakelti nuotaiką, sukelti šypseną. Neatsitiktinai siūloma juos talpinti gyvose šiauliečiais, svečiais ar turistais pulsuojančiose vietose, oficialias erdves paliekant monumentams ateityje.

Balsavimas ir sąlygos

Šiaulių miesto gyventojai gali balsuoti internetu, atsidarę šią nuorodą: https://www.siauliai.lt/bendruomenes/.

Taip pat:

  • Šiaulių miesto savivaldybės priimamajame: Vasario 16-osios g. 62, Šiauliai.
  • Rėkyvos seniūnijoje adresu Energetikų g. 6-39, Šiauliai.
  • Medelyno seniūnijoje adresu Birutės g. 40, Šiauliai.
  • Šiaulių apskrities Povilo Višinskio viešojoje bibliotekoje adresu Aušros al. 62.
  • Šiaulių miesto savivaldybės viešosios bibliotekos skyriuose bei filialuose.

Informacija apie balsavimą:

Balsuoti gali ne jaunesni nei 16 metų Šiaulių mieste gyvenamąją vietą deklaravę gyventojai. Vienas gyventojas turi teisę balsuoti ne daugiau kaip už 2 viešoje atrankoje dalyvaujančius projektus, atiduodamas po vieną balsą už kiekvieną projektą abiejose (mažos ir didelės apimties) projektų kategorijose.

Balsuoti galima vieną kartą. Balsavus kelis kartus, galioja paskutinis balsavimas.

Nustačius, kad tas pats gyventojas balsavo elektroniniu būdu ir užpildė balsavimo lapą, galios tik elektroniniu būdu užpildytas balsas.

Užpildžius kelis balsavimo lapus, nė vienas balsas neįskaitomas.

Daugiau informacijos rasite: https://www.siauliai.lt/lt/news/view/kvieciame-balsuoti-uz-2023-uju-idejas-siauliams.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA