PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2023 m. Lapkričio 29 d. 11:01

Lietuvos teisėsaugos pareigūnų federacija: Domeikavos pusiaukelės namai – teisingumo ministrės nekompetencijos įrodymas

Kaunas

BNS/Fotobankas nuotr.

Lietuvos teisėsaugos pareigūnų federacijaŠaltinis: Lietuvos teisėsaugos pareigūnų federacija


284911

Domeikavos pusiaukelės namų istorija puikiai parodo Teisingumo ministerijos (TM) ir ministrės Ewelinos Dobrowolskos (ne) kompetencijos lygį ir (ne) gebėjimą įvertinti vykdomų projektų bei reformų rizikų. Tai Lietuvos teisėsaugos pareigūnų federacija (LTPF) ne kartą sakė, vertindama bausmių vykdymo sistemos pertvarką.

Domeikavos istorija atvėrė realias problemas dabartinėje ministerijos vadovybėje ir koks ministrės požiūris tiek į gyventojus, tiek į bausmių vykdymo sistemos darbuotojus, tiek į užsienio fondų lėšas. Domeikavos projektas kainavo apie 1,3 mln. eurų, kurie buvo skirti iš vieno Norvegijos fondo.

LTPF pirmininkės Loretos Soščekienės teigimu, pareigūnai iš esmė neigiamai vertina TM sprendimą Pusiaukelės namams pasirinkti šalies regionus. Visų pirma, didžiausias nuteistųjų asmenų, esančių bausmių vykdymo sistemos įstaigų žinioje, skaičius yra didžiuosiuose šalies miestuose. Būtent juose gyvena jų artimieji. Patekę į regionuose atidarytas įstaigas, nuteistieji prašo juos perkelti arčiau namų ir šeimos, nes jų laikymas toliau nuo namų tampa kliūtimi jų sklandžiam darbui ir tinkamai motyvacijai. Kitas labai svarbus faktas – regionuose nuteistam asmeniui yra žymiai sudėtingiau įsidarbinti nei didžiuosiuose miestuose, o tai yra ypatingai svarbi sąlyga nusikalstamo gyvenimo būdo atsisakyti siekiančiam asmeniui.

LTPF pirmininkės pavaduotojas Darius Čekavičius, dirbantis Vilniaus kalėjime, teigia, kad nesuprantamas ir teisingumo ministrės aiškinimas visuomenei, kad teisti už smurtinius, seksualinius ir nukreiptus prieš nepilnamečius nusikaltimus nuteistieji nebus perkelti į Domeikavą. „Vargu ar tai būtų sąžininga kitų Lietuvoje atidarytų Pusiaukelės namų darbuotojų atžvilgiu, nes jokių ribojimų dėl nusikaltimų nėra, yra bendrosios sąlygos visiems. Pavyzdžiui, Vilniaus pusiaukelės namuose yra nuteisti už nužudymus, plėšimus, narkotikų platinimą. Bausmės atlikimo laikas 8, 12, 15 ir net 20 metų. Mes nesuprantame, kuo vadovaujantis Domeikavos Pusiaukelės namuose dirbsiantys darbuotojai dirbs su išskirtiniais nuteistaisiais? Prieš bausmių vykdymo sistemos reformą kalbėta apie darbuotojų darbo krūvių suvienodinimą, tačiau dabar jau kuriamos išskirtines ,,šiltnamio sąlygas,, Domeikavoje. Ministrė prieš reformą žadėjo mums kardinaliai kitą perspektyvą“,- stebisi D. Čekavičius.

Taip pat skaitykite: Planų Domeikavoje steigti pusiaukelės namus neatsisakoma, bendruomenė ketina kovoti teisme

Ministrė E. Dobrowolska žada rasti sprendimą dėl pusiaukelės namų Domeikavoje

Raminant Domeikavos bendruomenę, pažadėta, kad Lietuvos probacijos tarnybos (LPT) skyriaus ten nebus.

„Tačiau bent keli LPT pareigūnai ar darbuotojai ten vyks dirbti su tais nuteistaisiais, vesti užsiėmimus, dirbti kaip socialiniai darbuotojai. Vakarais ir naktimis ten turės būti ir LKT pareigūnas. Vėl žodžiai skiriasi nuo realybės ir tik galime įsivaizduoti, į kokią padėtį statomi mūsų kolegos pareigūnai bei probacijos darbuotojai, kai sukuriama tokia priešiška ir toksiška atmosfera visuomenėje ir dar bendruomenei nepasakoma tiesa“,- neatitikimus vardija L. Soščekienė.

Čekavičių stebina ir teisingumo ministrės Ewelinos Dobrowolskos pareiškimai, kad ji neva dėl Domeikavos nieko nežinojo. „Tai nesuvokiama – niekas nevyksta be TM žinios, juk tas projektas kainavo apie 1,3 mln. eurų norvegų projektinių lėšų. Kaip gali ministrė „nieko nežinoti“ apie tokį projektą? O jeigu tai tiesa, tai kokie jos santykiai su pavaldžiomis institucijomis? Kur yra atsakingas už šią sritį viceministras? Gal jau laikas nustoti kratytis asmeninės atsakomybės ir kaltinti kitus neveikimu? Taip pat stebina ministrės pažadas įrengti Domeikavos Pusiaukelės namuose vaizdo stebėjimo kameras ir nuteistų asmenų įėjimo bei išėjimo kontrolę. Jis yra niekinis, nes šios priemonės yra praktiškai visuose Pusiaukelės namuose. Tai tiesiog kasdienis ir privalomas dalykas, o ne kokia nors papildoma sąlyga“,- aiškina D. Čekavičius.

Pareigūnų atstovai sako, kad šiuo metu jau veikiančiuose Lietuvos Pusiaukelės namuose yra apie 20 laisvų vietų nuteistiesiems. Pasak E.Dobrowolskos, Domeikavoje bus apgyvendinta tik 10 išskirtinių nuteistųjų. Keistas ir labai jau prabangus pasirinkimas, ypač kalbant apie 1,3 mln. eurų kainavusį 1200 kv.m. ploto pastatą.

„Ministrė, pristatydama kalėjimų reformą, nuolat kartojo, kad vienas iš reformos tikslų yra suvienodinti nuteistųjų išlaikymo kaštus įstaigose. Kažin, ar 1200 kv.m. ploto pastate įkurdinus tik 10 nuteistųjų, tai galima vadinti „kaštų vienodinimu“. Beje, Pusiaukelės namai Tauragėje kainavo apie 750 tūkst. eurų ir ten yra apie 20 nuteistųjų vietų. Matome, kad TM tikrai turi labai daug lėšų ir jas drąsiai leidžia abejotiniems projektams, kurie nederinami ne tik su bendruomene, bet, jeigu tikėti ministre, ir su ja pačia. Tik kaip tuo patikėti?“,- svarsto L. Soščekienė.