REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2022 m. Balandžio 8 d. 08:42

Dirb­ti su glo­bo­ja­mais vai­kais – tai juos my­lė­ti

Šiauliai

Freepik nuotr.

Monika ŠlekonytėŠaltinis: Etaplius.lt


211996

Kiek­vie­nas vai­kas no­ri to pa­ties – dė­me­sio, bū­ti my­li­mas ir svar­bus. Psi­cho­lo­gai ir glo­bė­jai su mo­ky­to­jais ir so­cia­li­niais pe­da­go­gais dos­niai da­li­jo­si pra­kti­niais pa­ta­ri­mais pa­skai­to­je „Kaip dirb­ti su glo­bo­ja­mais vai­kais mo­kyk­lo­je“.
 

Kas antras globojamas vaikas turi specialiųjų ugdymosi poreikių. Bet tai, pasak projekto „Vaikai yra vaikai“ vadovės Rugilės Ladauskienės, yra visai ne vaiko kaltė, o pasekmė to, kad šeimose, kur anksčiau gyveno, jis buvo pedagogiškai apleistas, t. y. neturėjo galimybių mokytis. Kai toks vaikas patenka į mokyklą, pedagogai labai stengiasi ir jiems labai norisi greito rezultato. Tačiau užpildyti ugdymo ir emocines spragas užtrunka, reikia laiko ir kantrybės.

Kad adaptacija mokykloje būtų sėkminga, rekomenduojamas metodikas su mokytojais aptarusi Šiaulių PPT metodininkė psichologė Audra Bardauskienė pataria skirti laiko pokalbiams su globėjais ir stebėti, kaip vaikas jaučiasi ir elgiasi klasėje. Kai vaikas provokuoja, bando išsišokti, prieštarauti, elgtis neadekvačiai, anot psichologės, jis tiesiog siekia dėmesio jam žinomais būdais: „Vaikas siekia dėmesio, nes jam svarbu įsitvirtinti: „Aš esu mylimas“, „Aš esu reikšmingas“, „Aš esu reikalingas“, nors gali tai daryti netinkamais būdais.“

Anot psichologės, mokytojas turi ir sau atsakyti: „Koks jausmas man kyla? Ar man malonu ir gera? Ar aš jaučiu susierzinimą? Ar aš einu į klasę ir galvoju: „Aš vėl su juo kovosiu? Ar man svyra rankos?“ Tai svarbu, kad tokiais momentais susierzinus nekiltų noras įsižeisti, nepradėti su vaiku kovoti.

Kaip specialistė ir globotoja, Deimantė Baškienė pasidalijo praktiniais patarimais: mokytis kantrybės, nebijoti prašyti pagalbos ir būtinai „nuimti etiketes“, suvokiant, kad globojamas vaikas yra toks pat vaikas, kaip ir kiti: „Vaikas, nesvarbu koks, nori priklausyti grupei. Jei jis nepriklauso šeimai, tai gali priklausyti gatvei, net nusikalstamoms grupuotėms. Auklėtojas juk irgi gali sukurti savo stiprią klasės grupę, kur vaikas gali atsiskleisti.“

Norite sužinoti daugiau apie globą? Rašykite el. p.: klausk@viskasapiegloba.lt arba skambinkite nemokama linija tel. 8 800 00 207.

Informacija internete www.viskasapiegloba.lt. arba feisbuko paskyroje „Vaikai yra vaikai. Šiauliai“.

Straipsnis parengtas įgyvendinant projektą „Vaikų socialinės integracijos skatinimas Jelgavos ir Šiaulių miestuose“, RiskChildren, LLI-491. Visas projekto biudžetas – 661,1 tūkst. Eur, iš jų bendrasis Europos regioninės plėtros fondo finansavimas – 561,9 tūkst. Eur. Straipsnis parengtas naudojant Europos Sąjungos finansinę paramą. Už turinį atsako Šiaulių miesto savivaldybės administracija. Jokiomis aplinkybėmis negali būti laikoma, kad jis atspindi ES nuomonę.

 

asas.jpg

Reklama



REDAKCIJA REKOMENDUOJA