PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Verslas2023 m. Vasario 7 d. 13:49

Dirbti skaidriai – paprasta: įkurti statybos paslaugas teikiančią įmonę pakanka noro ir mobiliojo parašo

Lietuva

Skaistė GrigutytėŠaltinis: Etaplius.lt


258544

Nelegalus darbas statybų sektoriuje mūsų šalyje vis dar išlieka itin opi problema, tačiau per pastaruosius kelerius metus šioje srityje galima įžvelgti nemažai teigiamų pokyčių. Vis daugiau šio sektoriaus darbdavių ir darbuotojų ima suprasti darbo šešėlyje keliamą pavojų bei žalą. Tendencijos nuteikia optimistiškai, tačiau pokyčiai galėtų vykti dar sparčiau. Itin svarbu skleisti žinią, kad dirbti sąžiningai naudinga visoms pusėms, o vykdyti skaidrią veiklą yra visiškai nesudėtinga.

Didžiausia atsakomybė – sudarantiems sąlygas nelegaliai dirbti

Statybų sektoriuje dar nuo sovietmečio klestėjo nelegalus darbas. Ši problema buvo taip giliai įsišaknijusi, kad ir šiandien reikalauja ypatingo institucijų dėmesio. Nuo praėjusių metų balandžio įsigaliojo naujovė, kuri netaikoma jokioje kitoje verslo srityje: tai skaidriai dirbančiojo ID kodas, kurį privalo turėti kiekvienas statybų aikštelėje darbus atliekantis asmuo.

Kodėl atsirado tokia priemonė? Skaidriai dirbančiojo ID kodas gerokai palengvino darbą statybininkų veiklą kontroliuojančioms institucijoms: FNTT, VDI, VMI ir policijai. Bet kokio patikrinimo metu dabar pakanka nuskaityti „Sodros“ sukurtą unikalų QR kodą ir pareigūnai iš karto mato, ar asmuo dirba legaliai. Tokia greita ir nesudėtinga kontrolė paskatino daugybę iki šiol šešėlyje dirbusių asmenų legalizuoti savo veiklą.

Kitas svarbus aspektas mažinant neskaidrią veiklą statybose yra tas, kad valstybė „nusitaikė“ į nelegalaus darbo siūlytojus, tai yra, darbdavius, kurie sudaro sąlygas dirbti nelegaliai. Be ID kodo pirmą kartą pričiuptas darbuotojas turi sumokėti nuo 50 iki 150 eurų siekiančią baudą, tuo tarpu darbdaviui, nepaisant to, ar jis fizinis, ar juridinis asmuo, baudos – 10 kartų didesnės: prasideda nuo 500 iki 1100 eurų, o už pakartotinį pažeidimą gali tekti paploninti piniginę ir 2550 eurų. Net jei nusprendėte remontuoti savo butą ir tam pasisamdėte nelegaliai dirbantį meistrą, jūs jau traktuojamas kaip darbdavys. Kodėl šitaip skiriasi
baudų dydžiai darbininkams ir darbdaviams? Taip siekiama užkardyti nelegalaus darbo pasiūlą. Juk jei nebūtų paklausos, nebūtų ir pasiūlos.

Griauna mitus, kad įkurti legalų verslą – sudėtinga

Ilgametę patirtį statybų srityje turintis verslininkas Mindaugas Citavičius tokį nelegalaus darbo reguliavimą vadina sveikintinu ir sako, kad pokyčių reikėjo jau seniai. Verslininkas įsitikinęs, kad nelegalios veiklos problema statybose yra tikrai išsprendžiama, tiesiog reikia aktyvesnio žmonių švietimo.

Daugelis net nežino, kad norint įsteigti skaidrią įmonę, pakanka turėti tik mobilųjį parašą. Visais kitais reikalais pasirūpins M. Citavičiaus sukurtas internetinis darbo portalas programastatybai.lt.

„Toli gražu ne kiekvienas žmogus išmano įmonės steigimo tvarką ir subtilybes. Žmogus gali būti puikus dažytojas, tinkuotojas, plytelių klojikas, tačiau absoliučiai neišmanyti administracinių, buhalterinių reikalų. Mūsų portalo tikslas – skleisti žinią, kad pakanka tik pareikšti norą dirbti skaidriai, o visą kitą mes padarysime už jus įskaitant ir darbo pasiūlą statybos industrijos srityje.

Ar gali būti paprasčiau? Pakanka turėti noro ir mobilųjį parašą, ir viskas – legali įmonė, internetinis puslapis, logotipas, sąskaitos, buhalterinė apskaita, reklama, klientų pritraukimas, jūsų verslo vystymas ir administravimas: visą tai padarome mes. Svarbiausias mūsų tikslas – parodyti, kad dirbti skaidriai yra labai paprasta“, – pasakoja M. Citavičius.

„Programa statyboms“ ne tik išlaisvina savo klientus nuo administracinės naštos, bet ir užtikrina sąžiningą atsiskaitymą už darbus bei gina statybininkų interesus. Pavyzdžiui, jei užsakovas nenorėtų atsiskaityti už sąžiningai atliktą darbą, meistrui garantuojama teisinė pagalba ir juridinis užnugaris.

Juridinis įmonės statusas – labai svarbu

Pasirūpinama net tokiomis, iš pirmo žvilgsnio, smulkmenomis, kaip juridinis steigiamos įmonės statusas.

„Labai populiaru vykdyti statybos darbus išsiėmus individualios veiklos pažymą, bet mes tikrai nerekomenduojame to daryti, nes tada žmogus atsako savo asmeniniu turtu už savo veiklą, skirtingai nei MB ar UAB. Idealiausias variantas, ypač naujam verslui, steigti mažąją bendriją (MB). Tai irgi svarbi pagalba iš mūsų pusės, nes tikrai ne kiekvienas orientuojasi ir žino, koks juridinis įmonės statusas užtikrina lankstumą bei saugumą“, – teigia M. Citavičius.

Mažosios bendrijos statusas visų pirma naudingas tuo, kad atlyginimą asmuo gali išmokėti tada, kai turi pakankamai lėšų, o ne iki tam tikros mėnesio dienos, kaip, pavyzdžiui, įsteigus uždarąją akcinę bendrovę. Toks įmonės statusas užtikrina ne tik socialines garantijas, bei ir gerokai lankstesnę mokesčių mokėjimo tvarką.

„Labai svarbu tai, kad mažoji bendrija suteikia galimybę gauti, pavyzdžiui, nedarbingumo išmoką iš „Sodros“ ir kaupti pensijinį stažą. Tai yra itin aktualu, nes ligos atveju žmogus neliks be pajamų, kaip, tarkime, vykdant individualią veiklą. Tvarka čia lanksti. Tarkime, mažojoje bendrijoje gali išsimokėti 4000 eurų algą ir mokėti fiksuotus mokesčius „Sodrai“ tik nuo 2000 eurų. Bet ligos atveju, išmoka tau ir skaičiuojama nuo tos sumos, nuo kurios mokėjai mokesčius. Gali mokėti ir nuo viso atlyginimo, taip išmokos priklausys didesnės. Esmė, kad mažoji bendrija suteikia daug lankstumo, o tai ypač naudinga naujai susikūrusiai įmonei, kai pajamos dar nėra stabilios“, – pasakoja „Programa statyboms“ įkūrėjas.

Skaidrumas naudingas visoms pusėms

Kita ne mažiau svarbi šio portalo teikiamų paslaugų dalis – pagalba verslą įkūrusiam žmogui būti matomu, įeiti rinką ir rasti savo klientų ratą.

„Tu gali turėti verslą, bet jei niekas apie jį nežino, iš kur ateis klientai? Kad būtum paklausus, turi būti matomas. Ką mes pirmiausiai siūlome klientui, tai portalo „Mini svetainės“ paslaugą. Tai yra tarsi verslo virtuali vizitinė kortelė. Nereikia pačiam kurtis internetinės svetainės, kas nėra paprasta ir kainuoja nemažus pinigus, kuriai, be kita ko, bus reikalinga ir atitinkama priežiūra. „Mini svetainėje" yra aprašoma jūsų įmonės veikla, kuo esate išskirtinis, pateikiame kontaktus bei kitą esminę informaciją, aktualią užsakovui ar partneriui, kaip įmonės darbuotojų skaičius, alga, apyvarta, pelnas, transporto skaičius ir pan.

Paslaugų ieškantis užsakovas lengvai jus randa pagal jam aktualius raktinius žodžius. Pagal nurodytus kontaktus jis susisiekia su jumis ir užsisako paslaugą. Mes stengiamės, kad verslas ir užsakovas bendrautų tiesiogiai, be tarpininkų, nes taip komunikacija vyksta efektyviausiai, taigi „Mini svetainė“ realiai ieško jums potencialių užsakovų jums to net nežinant. Beto, kiekvieno mėnesio pirmą ketvirtadienį portalas organizuoja online (Zoom) verslų ir užsakovų susitikimus – taip kuriame saugią verslo aplinką, į kurią įtraukiame ir naujus verslus“, – įsitikinęs M. Citavičius.

Verslininkas sako, jog viešinti savo įmonę ir teikiamas paslaugas yra itin svarbu, nes viešumas užtikrina skaidrumą. Tai naudinga visoms pusėms. Užsakovas gali būti ramus, kad neperka „katės maiše“. Legaliai atliktiems statybos darbams taikomos garantijos, sąžiningai dirbantis statybininkas suinteresuotas darbą atlikti kuo kokybiškiau. Tuo tarpu pasisamdžius šešėlyje dirbantį meistrą, gali būti sugadintas visas projektas, o užsakovas už patirtus nuostolius bei darbo broką gali nesitikėti jokios kompensacijos.

Tuo tarpu skaidriai dirbantis statybininkas užsitikrina sau socialines garantijas, saugią darbo aplinką, kaupia senatvės pensiją ir gali gyventi bei dirbti ramia sąžine, nesižvalgydamas per petį, ar į statybvietę neateina pareigūnai.

Reklama