REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2017 m. Gegužės 18 d. 15:21

Dirbantys neįgalieji prašo išsaugoti darbo vietas

Lietuva

Eva KazlauskienėŠaltinis: Etaplius.lt


3414

Lietuvos socialinėse įmonėse dirbantys neįgalieji raštais kreipėsi į šalies Prezidentę, Ministrą Pirmininką ir Seimo narius dėl naujo socialinių įmonių reglamentavimo. Ketvirtadienį išplatintame pranešime neįgalieji baiminasi, kad, jų žodžiais, Seimui ėmusis naikinti socialines įmones, 7 tūkstančiai dirbančių neįgaliųjų gali atsidurti gatvėje.

Neseniai įsteigtos Dirbančių neįgaliųjų asociacijos (DNA) pirmininkas Vladas Mikolaitis teigia, kad valdžios prašoma leisti žmonėms dirbti ir nebūti išlaikytiniais.

„Dirbdami kuriame pridėtinę vertę savo šaliai, sutaupome daugybę lėšų, kurios būtų skirtos mūsų pašalpoms ir kompensacijoms. Kitose Europos šalyse valstybės skiria dešimtimis ir šimtais kartų didesnes sumas neįgaliųjų integravimui į darbo rinką. Tačiau ekonominės grąžos ten niekas nesitiki“, - teigia V. Mikolaitis.

Pranešime skelbiama, kad socialinės įmonės per 2016 m. sumokėjo 8,6 mln. eurų pridėtinės vertės mokesčio ir daugiau nei 24 mln. eurų gyventojų pajamų ir „Sodros“ mokesčių. Pernai neįgalių darbuotojų mažesniam darbingumui kompensuoti skirti 23 mln. eurų.

Dirbantys neįgalieji reikalauja, kad Seimo nariai pirmiausiai pristatytų, kaip bus sprendžiamos neįgaliųjų įdarbinimo galimybės, o tik tada būtų pertvarkomas dabar veikiantis modelis.

Iš Seimo narių DNA tikisi galiojančio socialinių įmonių įstatymo kaštų ir naudos analizės, siūlomo įstatymo pakeitimo poveikio aplinkai analizės, aiškaus ir su asociacija suderinto naujo socialinių įmonių įstatymo.

Dirbančių neįgaliųjų asociacija įsteigta šių metų balandžio pabaigoje, per dvi savaites į asociaciją įstojo daugiau nei tūkstantis dirbančių neįgaliųjų. Per kelis artimiausius mėnesius asociacija planuoja turėti daugiau nei pusę dirbančių neįgaliųjų - daugiau nei 3,5 tūkst.

ELTA primena, kad balandžio 6 d. Seimas pradėjo svarstyti Socialinių įmonių įstatymo pataisas, kuriomis siūloma nuo birželio naujiems juridiniams asmenims nebesuteikti socialinės įmonės statuso. Numatoma, kad valstybės pagalba būtų teikiama tik jau veikiančioms socialinėms įmonėms, kuriose dirba socialiai pažeidžiami asmenys.

Pagal projektą subsidija darbo užmokesčiui ir valstybinio socialinio draudimo įmokoms socialinei įmonei būtų skiriama ir mokama tik už tuos tikslinei asmenų grupei priklausančius darbuotojus, kurie buvo įdarbinti socialinėje įmonėje iki projekto įsigaliojimo dienos.

Socialinių įmonių veiklos kritikai teigia, kad dabartinis jos modelis yra neefektyvus, brangus, kartu jie išsako priekaištų ir dėl veiklos skaidrumo.

Prie šio klausimo svarstymo Seimo posėdyje planuojama grįžti gegužės 25 d.

Eltos informacija



REDAKCIJA REKOMENDUOJA