Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Mariaus Morkevičiaus nuotr.
Reporteris Gargždų BangaŠaltinis: Etaplius.lt
Nuo pirmadienio prie Gargždų šeimos medicinos klinikos pastatytoje palapinėje pradėti tikrinti medikai, socialiniai darbuotojai dėl COVID-19. Per dieną paimama 50 nosiaryklės tepinėlių, tačiau ateityje patikrinimų apimtys galbūt išaugs.
Vieni reikalauja, kiti išsisukinėja
Gargždų pirminės sveikatos priežiūros centro vyriausiasis gydytojas Petras Serapinas „Bangai“ pasakojo, kad yra tikrinami ir globos įstaigų, socialiniai darbuotojai – visi, kurie susiję su medicina ir socialiniu darbu. Tokių pas mus per 700. „Kol kas per dieną tikrinama po 50, tačiau viliamės šį skaičių padidinti bent iki 70, kad procesas ilgai neužtruktų“, – sakė P. Serapinas. Anot jo, visi darbuotojai, kviesti pasitikrinti, pirmadienį atvyko. Dalis dirbančiųjų rizikingose vietose – Greitosios medicinos pagalbos darbuotojai ar iš Palaikomojo gydymo ir slaugos skyrių – šio tyrimo ne tik norėjo, bet reikalavo, kad būtų tiriami.
Gargždų ligoninės vyriausioji gydytoja Virgina Ruškienė patikino, kad darbuotojai tikrinami pagal sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos įsakymu numatytus prioritetus. Pirmiausia tiriami palaikomojo gydymo ir slaugos sektoriaus darbuotojai. „Kadangi mūsų visuose skyriuose yra slaugos pacientų, tai į šią kategoriją patenka beveik visas stacionaras, išskyrus Vaikų ligų skyrių. Po to rikiuojasi Greitosios medicinos pagalbos darbuotojai, Priėmimo-skubios pagalbos, rentgeno kabineto darbuotojai, socialiniai, dirbantieji socialinėse ir globos įstaigose“, – vardijo V. Ruškienė. Anot jos, vis dėlto ne visi nori tikrintis: „Internetu sklinda daug nepatikimos informacijos, yra sukurtos įvairiausios grupės. Skleidžiama dezinformacija, esą per tikrinimą žmonės yra užkrečiami. Tai visiška netiesa. Yra nenorinčiųjų tirtis, tačiau pagal ministro įsakymą aš galiu nušalinti darbuotojus nuo pareigų, jei nepasitikrins. Yra visokių priemonių. Viena darbuotoja iškart pasiėmė biuletenį, tačiau juk reikės grįžti...“
Atsisako eiti, rašo pareiškimus
Per 30 tūkst. Eur – tokią sumą Gargždų PSPC jau išleido apsaugos priemonėms. „Turime apie 170 darbuotojų, stengėmės visus aprūpinti reikalingomis priemonėmis, jei yra bent menkiausia rizika, skirti aukštesnės kategorijos apsisaugojimo priemones“, – sakė P. Serapinas.
20200421-111129.jpg
Bendrosios praktikos slaugytoja J. Indriulienė tepinėlius dėl COVID-19 ėmė profesionaliai, procedūrą palydėdama linkėjimu: „Tegu visiems viskas būna laimingai.“Gargždų ligoninės vyriausioji gydytoja V. Ruškienė atvirai pripažino, kad nuotaikos kolektyve yra siaubingos. „Pagal tvarką kiekvieną atvežtą ligonį turime traktuoti kaip galimai sergantįjį. Sekmadienį iš Respublikinės ligoninės pas mus atvežtas rajono gyventojas. Klaipėdoje jam buvo suteikta pagalba ir paimtas tepinėlis dėl COVID-19, tačiau atsakymo tenka laukti ilgai. Jis yra izoliuotas, personalas dirba su maksimaliomis apsaugomis. Tačiau darbuotojus kausto baimė, sanitarės išvis nenori eiti, išsigąsta, verkia, rašo pareiškimus, jog atsisako eiti. Situacija yra siaubinga“, – sakė V. Ruškienė. Anot jos, jei paaiškės, kad vyriškis serga koronavirusu, bus išvežtas greitąja į uostamiestį. Gargždų ligoninė yra priskirta toms įstaigoms, kuriose gali būti guldomi pacientai įtariami dėl COVID-19, tad, kol situacija išaiškėja, izoliuojami čia. Tačiau sergančiųjų gydymas yra numatytas jau Klaipėdos universitetinėje ligoninėje. „Yra pacientų, atvežtų iš Klaipėdos su neigiamais atsakymais dėl COVID-19, tačiau viena moteris sukarščiavo, tad vėl, kas čia žino, paėmėme tepinėlį, laukiame atsakymų“, – informavo Gargždų ligoninės vyriausioji gydytoja.
Į Klaipėdos hospisą norinčiųjų nėra
Koronaviruso židiniu tapusiam Klaipėdos hospisui reikia slaugos darbuotojų, jų ieškoma ir rajono gydymo įstaigose. „Nė viena slaugytoja, slaugytojos padėjėja iš Gargždų ligoninės nesutiko. Argumentai tokie, kad turi vaikus, šeimas, gyvena su tėvais. Kiekvieną dieną yra 24–30 nedarbingumo lapelių. Rizikuoti niekas nenori, tačiau Infekcinių ligų departamente nė vienas darbuotojas neužsikrėtė, nes nuo pirmos dienos dirbo su maksimaliomis apsaugomis. O ten, kur buvo dirbama su silpnesnėmis apsaugomis, infekcija ir išplito“, – pastebėjo V. Ruškienė. Gargždų PSPC vyriausiasis gydytojas P. Serapinas teigė, jog dėl darbo Klaipėdos hospise jam reikia apklausti apie 100 slaugytojų, tai šiek tiek užtruks, tad dar negalįs pasakyti, ar atsiras norinčiųjų dirbti.
Tačiau tiek V. Ruškienė, tiek P. Serapinas akcentavo, kad šiuo atveju svarbus ir apmokėjimo klausimas. Mat Klaipėdoje jau buvo atsiradusios 5 slaugytojos, pasiryžusios dirbti hospise, tačiau jų netenkino pasiūlytas darbo užmokestis. Neabejojama, jog papildoma rizika turėtų atsispindėti darbo užmokesčio priede.
Geriausias ginklas – kontrolė
P. Serapinas akcentavo, kad dabar kaip niekad svarbu visiems toliau laikytis karantino. „Virusas ypač greit sklinda uždarose patalpose. Jei norime užkirsti kelią virusui, privalome pakentėti. Kitu atveju tai tęsis ne vienus metus“, – pastebėjo P. Serapinas. Jis informavo, kad poliklinikoje šeimos gydytojai toliau konsultuoja nuotoliniu būdu, tęsiamas vaikų skiepijimas, nėščiųjų priežiūra.
Ypatinga kontrolė, priežiūra šiuo metu vykdoma Viliaus Gaigalaičio globos namuose. „Kiekvienam atėjusiam darbuotojui yra matuojama temperatūra, gyventojams vieną kartą per dieną taip pat. Dirbantieji – su apsauginėmis kaukėmis, visur yra dezinfekcinio skysčio. Nė vienas darbuotojas atėjęs nepasijuto blogai, nesukarščiavo. Tačiau esame paruošę 4 izoliuotas vietas, jei kas nors sukarščiuotų (nebūtinai dėl COVID-19). Nuo šiandien mūsų darbuotojai pradedami tikrinti dėl koronaviruso“, – informavo laikinai Viliaus Gaigalaičio globos namų direktorės pareigas einanti Kristina Pocienė.