Dingusios skulptūros skandalą pasivijo dar didesnis – galimo seksualinio priekabiavimo prie nepilnamečių moksleivių

e96295a8315bc9f779a6b3c8cfe6e4310bcdcc66
Radviliškis
Netekusi pareigų R. Dagienė dar turi aiškintis dėl skandalų, susijusių su buvusia darboviete (A. Rutkausko nuotr.)
Lina Galkuvienė Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.LT

Iš pareigų atleistos buvusios Radviliškio Vinco Kudirkos progimnazijos direktorės Rasos Dagienės šeimoje – nesibaigiantys nemalonumai. Skandalingai atleista iš darbo moteris šiuo metu ir vėl turi aiškintis. Vienoje televizijos laidoje minėtos progimnazijos darbuotojai pastebėjo R. Dagienės dukters namuose laikomą skulptūra. Paaiškėjo, kad tai antikinės skulptūros „Leokonas ir jo sūnūs“ kopija, kuri maždaug ketverius dešimtmečius priklausė progimnazijai. Tiksliau, ji priklausė vienam iš mokytojų, o jam mirus liko įstaigoje ir buvo dažnai naudojama dailės pamokose.

Prieš ketvertą metų Vinco Kudirkos progimnazijoje buvo atliktas remontas. Vieną iš progimnazijos poilsio erdvių būtent ir papuošė minėta skulptūra. Tačiau vėliau meno kūrinys dingo, o vėl ją pamačius vienoje televizijos ekrane progimnazijos pedagogams kilo klausimų, kodėl skultūra puošia dabar jau buvusios direktorės dukros namus, o ne švietimo įstaigą. 

Netrukus ši skandalinga žinia pasklido po socialinius tinklus, straipsnius apie tai vienas po kito ėmė rašyti ir vietiniai, ir didieji naujienų portalai. Skulptūros dingimo istorija susidomėjo ir Radviliškio rajono meras, kuris dėl to kreipėsi į vietos policijos komisariatą. Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato atstovė Gailutė Smagriūnienė informavo, kad vasario 7 d.  buvo gautas Radviliškio mero pranešimas su prašymu išsiaiškinti, kam priklauso skulptūra ir ar nėra ji pavogta.

„Buvo pradėta administracinė teisena. Mokykla informavo pareigūnus, kad minėtos skulptūros mokyklos balanse nėra, ji progimnazijai nepriklauso“, – nurodė policijos atstovė.

Reikia pripažinti, kad dingusią skulptūrą po kilusio triukšmo progimnazija atgavo. Buvusi jos vadovė Rasa Dagienė naujienų portalui Etaplius.lt patvirtino, kad laidoje žiūrovai matė tą pačią skulptūrą. Cituojame jos atsakymą mums raštu.

„Taip, skulptūrą buvau paskolinusi dukrai iš mokyklos, kurią ji, pasimatavusi savo interjere, grąžino. Pasirodžius „Verandos“ reportažui skulptūra jau seniai buvo grąžinta mokyklai ir buvo sandėliuke, niekieno nenaudojama, todėl jos mokyklos darbuotojai ir nematė“, – rašė Rasa Dagienė.

Radviliškio rajono mero patarėjas Linas Garbenis portalo informavo, kad rajono vadovo poziciją dėl šios istorijos.

„Mero nuomone, Savivaldybės įstaigų vadovai neturėtų skolintis ir namo neštis įstaigoms priklausančio turto,“ – raštu nurodė mero patarėjas. 

Atleista direktorė teisybės ieškos teisme

Direktorės pareigų progimnazijoje mero Kazimiero Račkauskio sprendimu netekusi Rasa Dagienė įsitikinusi, kad ši istorija žiniasklaidoje galėjo atsirasti neveltui. 

„Šis šmeižtas yra tik dalis plataus mąsto politinio mobingo prieš mane, kurio pasekoje buvau atleista mero iš mokyklos vadovo pareigų. Radviliškio rajono savivaldybė vienintelė išleido potvarkį, kad mokyklos vadovo pozicija rajone yra politinio pasitikėjimo pozicija. Šiuo metu Seime jau inicijuotas įstatymo spragos taisymas, kad merai neturėtų tokios savivalės spręsti, kad ir mokyklų vadovai yra politinio pasitikėjimo pozicijos, kurios būtų keičiamos pasikeitus partijoms.

Šiuo metu aš esu atleista ir dėl visos šios situacijos kartu su mokyklos vadovų profsajungos advokatais kreipiausi į teismą pateikdama faktus dėl visos šios situacijos. Apmaudu, bet vietos žiniasklaida labai subjektyviai nušviečia atleidimą ir manipuliuoja informacija, kuri net nėra susijusi su atleidimu“, – neslėpdama apmaudo naujienų portalui Etaplius.lt raštu pasiguodė Rasa Dagienė.

Išklausėme ir kitą pusę. Apie Kazimiero Račkauskio poziciją šiuo klausimu taip pat raštu informavo jo patarėjas Linas Garbenis. 

„Dėl pasisakymo, kad „Radviliškio rajono savivaldybė vienintelė išleido potvarkį, kad mokyklos vadovo pozicija rajone yra politinio pasitikėjimo pozicija“, tai čia paskelbta tikrovės neatitinkanti informacija, nes tokio potvarkio Radviliškio rajono savivaldybė niekada nėra išleidusi. Radviliškio rajono taryba praėjusiais metais pritarė švietimo įstaigų įstatų pataisoms, kuriose atsirado galimybė rajono merui iš pareigų atšaukti įstaigos vadovą praradus pasitikėjimą.

Tačiau ten kalba neina apie politinį pasitikėjimą, nes mokyklos vadovo pareigos nėra politinio pasitikėjimo. Kaip minėjau aukščiau, meras pasitikėjimą mokyklos direktore R. Dagiene prarado ir ją atšaukė iš pareigų dėl labai konkrečių aplinkybių, kurios nėra susijusios su politiniais įsitikinimais“, – rašoma Etaplius.lt atsiųstame atsakyme.

Priminsime, kad Rasa Dagienė iš pareigų buvo atšaukta praradusi mero pasitikėjimą dėl to, kad 2023 m. lapkričio 13 dieną Radviliškio Vinco Kudirkos progimnazijos išreiškė nepasitenkinimą direktorės elgesiu dėl psichologinės įtampos ir mobingo švietimo įstaigoje.

Taip pat tų pačių metų gruodžio 20 dieną meras gavo šios progimnazijos profesinės sąjungos kreipimąsį, vienuolikos buvusių šios mokyklos darbuotojų pasirašytas neanonimines anketas, kuriose jie patvirtino, jog buvo nuolatos menkinami, patyrė vadovės mobingą ir patyčias, tad jiems neliko nieko kito, kaip tik palikti pareigas Vinco Kudirkos progimnazijoje „savo noru“. Nustatyti direktorės veiklos pažeidimai  ir įstaigoje atlikto audito ataskaitoje.

Kilo dar didesnis skandalas

Skulptūra atsirado, o visus taškus R. Dagienės atleidimo istorijoje sudėlios teismas. Tačiau viena aišku, kad progimnazija liūdnai pagarsėjo ne tik dėl šių dalykų.

Kilo dar vienas, gerokai rimtesnis skandalas. Įtariama, kad vienas iš dabar jau buvusių mokyklos darbuotojų galimai seksualiai priekabiavo prie nepilnamečių moksleivių. 

Tokios kalbos tarp mokinių, o paskui ir tėvų ėmė sklisti praėjusių metų rudenį. Apie tai galimai galėjo būti informuota tuomet dar pareigas ėjusi Rasa Dagienė. Tačiau apie tai  Etaplius.lt tiesiai šviesiai paklausta buvusi progimnazijos vadovė  kategoriškai neigė ką nors apie tai girdėjusi ir nurodė vietinio portalo straipsnį. 

Jame rašoma, kad vienos mergaitės mama nuo kreipimosi į direktorę atkalbėjo dukra, kita planavo kreiptis į auklėtoją, kad dėl šio klausimo būtų surengtas susirinkimas su įstaigos administracija. 

Tyčia ar netyčia, tačiau istorija į viešumą iškilo tik pasikeitus progimnazijos vadovėms. Apie įtarimus nedoru darbuotojo elgesiu sužinojo  nauja vadovė – laikinai pareigas einanti direktorė Ina Bajarauskaitė. Ji pasikalbėjo su į skandalingą įstoriją galimai įsivėlusiu darbuotoju – šis iškart savo noru pasiprašė atleidžiamas.

Direktorė apie įvykį informavo Radviliškio rajono savivaldybės merą.

„Sukrėstas žinios meras kalbėjosi su mokyklos mokytojais ir vaikų tėveliais, kurie pavirtino I. Bajarauskaitės pateiktą informaciją ir atskleidė naujų faktų, patvirtinančių galimo priekabiavimo atvejus. Meras turimą informaciją pateikė teisėsaugos pareigūnams, kad šie atliktų tyrimą ir patrauktų atsakomybėn kaltus asmenis, ir kad panašūs faktai nepasikartotų kitose ugdymo įstaigose. Iš pokalbių su mokinių tėvais ir pedagogais meras susidarė nuomonę, kad buvusi mokyklos direktorė galimai buvo informuota apie nederamą mokyklos darbuotojo elgesį, tačiau nesiėmė jokių veiksmų. Meras tikisi, kad tikslesnės aplinkybės paaiškės ikiteisminio tyrimo metu“, – apie skandalingą istoriją ir mero K. Račkauskio poziciją raštu portalui atsakė jo patarėjas L. Garbenis.

Prokuratūra pradėjo tyrimą

Policija tik patvirtino, kad ikiteisminis tyrimas dėl seksualinio priekabiavimo Radviliškio Vinco Kudirkos progimnazijoje tikrai pradėtas. Tačiau ne iš karto.

„Po aplinkybių tikslinimo, nenustačius nukentėjusiųjų ir negavus nė vieno asmens dėl galimo priekabiavimo pareiškimo, buvo priimtas nutarimas atsisakyti pradėti ikiteisminį tyrimą. Tačiau prokuratūra pakeitė šį Radviliškio policijos komisariato nutarimą ir pradėjo ikiteisminį tyrimą pagal BK 152 str. (seksualinis priekabiavimas), kuris perduotas tirti Šiaulių AVPK Sunkių nusikaltimų tyrimo skyriui“, – patikslino Šiaulių apskrities vyriausiojo policijos komisariato atstovė Gailutė Smagriūnienė.

Toks ikiteisminis tyrimas pradėtas vasario 23 dieną, jam vadovauja Šiaulių apygardos prokuratūra. Jo metu ir turėtų paaiškėti ar seksualinio priekabiavimo prieš nepilnametes progimnazijos mokines atvejai iš tiesų buvo ir kodėl tuomet jie galėjo būti nuslėpti.