PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2022 m. Liepos 27 d. 16:49

Dietų kova, kuri sveikesnė: keto ar Viduržemio jūros dieta?

Lietuva

Pexels.com nuotr.

Viktorija KundrotaitėŠaltinis: CNN Health


241451

Vienoje pusėje: medicinoje pripažinta, dietologų rekomenduojama Viduržemio jūros dieta. Kitoje pusėje – populiari, angliavandenius ribojanti keto dieta. Kurioje mityboje randama daugiau pranašumų?

Nors perėjus prie keto mitybos, pirmąsias dienas žmogus gali jausti energijos stoką, nuovargį ir smegenų rūką, keto šalininkai teigia, kad ši dieta sumažina apetitą, tirpdo pilvo riebalus ir padidina protinį aštrumą.

Tyrimai parodė bent trumpalaikį cukraus kiekio kraujyje pagerėjimą žmonėms, kurie laikosi keto dietos.
Tačiau tyrimai susiejo Viduržemio jūros dietą su mažesne rizika susirgti diabetu, demencija, depresija ir krūties vėžiu, taip pat žemesniu cholesterolio kiekiu, svorio kritimu, stipresniais kaulais, sveikesne širdimi ir ilgesniu gyvenimu.

Naujas kontroliuojamas klinikinis tyrimas, atliktas pandemijos metu, palygino dvi dietas ir paprašė 33 žmonių, sergančių priešdiabetu arba cukriniu diabetu, tris mėnesius laikytis abiejų dietų vieną po kitos.
Per pirmąsias keturias kiekvienos dietos savaites dalyviai gavo sveikų keto arba Viduržemio jūros regiono patiekalų, o tada patys laikėsi maitinimo planų.

Tyrėjai stebėjo dalyvių svorį, cukraus (gliukozės) kiekį kraujyje, širdies ir kraujagyslių rizikos veiksnius bei dietos laikymąsi. Kuri dieta surinko daugiau pliusų?

„Abi dietos panašiu laipsniu pagerino gliukozės kiekį kraujyje ir abiejų grupių tiriamieji numetė panašų svorį“, – sakė pagrindinis mitybos tyrinėtojas daktaras Walteris Willettas, Harvardo medicinos mokyklos medicinos profesorius.

Tačiau, kai mokslininkai ištyrė dviejų dietų poveikį kraujo riebalų kiekiui, kuris prisideda prie širdies ligų, Viduržemio jūros dieta buvo aiškus nugalėtojas, teigiama paskelbtame tyrime The American Journal of Clinical Nutrition.

Tyrimo metu buvo stebimi mažo tankio lipoproteinai arba MTL, žinomi kaip „blogasis“ cholesterolis, ir trigliceridai, kurie yra kitokio tipo riebalai kraujyje, prisidedantys prie arterijų kietėjimo.
„Keto dieta žymiai padidino MTL cholesterolio kiekį 10 %, o Viduržemio jūros regiono dieta sumažino MTL cholesterolį 5 %“, – sakė Harvardo T.H. mitybos skyriaus pirmininkas dr. Frank Hu Chan.

„Skirtumas tarp šių dviejų dietų yra gana didelis, o tai gali turėti ilgalaikių pasekmių širdies ir kraujagyslių ligoms“, – sakė mokslininkas.
Nors abi dietos sumažino trigliceridų kiekį, tačiau jų sumažinimas nėra toks svarbus, kaip blogojo cholesterolio kiekio padidėjimas, sakė Hu Chan.
„Didelis MTL cholesterolio kiekis yra daug svarbesnis širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksnys nei trigliceridų kiekis“, – sakė jis.
„Taigi, nors abi dietos buvo gana veiksmingos trumpalaikėje glikemijos kontrolėje, manau, kad pagrindinė problema yra galimas ilgalaikis keto poveikis širdies ir kraujagyslių ligoms.”

Sveikas maistas. Pexels.com nuotr.

Keto pasiekia greitą svorio metimo sėkmę, įtraukdamas žmones į ketozę – būseną, kai organizmas pradeda deginti sukauptus riebalus kaip kurą. Tačiau norint pasiekti ketozę, angliavandeniai drastiškai sumažinami iki 20–50 gramų per dieną. (Puodelis virtų ryžių yra apie 50 gramų.)
Įprasto amerikiečio dienos racione yra 50 % angliavandenių, sakė Hu Chan, todėl šio suvartojimo sumažinimas iki mažiau nei 50 gramų yra „didžiulis sumažinimas. Žmonėms sunku to laikytis“.

Žmonės keto dažnai laiko „mėsos“ dieta ir savo lėkštes užpildo riebiais pieno produktais, dešromis, šonine ir kita mėsa, kurioje yra sočiųjų riebalų, o tai gali prisidėti prie organizmo uždegimo ir lėtinių ligų.
Tačiau tyrime buvo naudojama „gerai subalansuota ketogeninė dieta“, kuri apribojo baltymų bei padidino nekrakmolingų daržovių suvartojimą, sakė tyrimo autorius Christopheris Gardneris, Stanfordo prevencijos tyrimų centro medicinos profesorius.

Gydytojai sutinka, kad „valgome per daug pridėtinio cukraus ir rafinuotų grūdų, o daržovių valgome per mažai“, – sakė Gardneris. „Taigi visas tyrimas buvo sukurtas siekiant išsiaiškinti, ar yra pranašumų išimant vaisių, nesmulkintų grūdų ir pupelių vartojimą, laikantis keto“.

Be to, kad padidėjo blogojo cholesterolio kiekis, besilaikantiems keto „sumažėjo tiamino, vitaminų B6, C, D ir E bei fosforo“, taip pat „drastiškai sumažėjo skaidulų kiekis“, – sakė daktaras Shivamas. Joshi, Niujorko universiteto Grosmano medicinos mokyklos klinikinis medicinos docentas.

„Nesmulkinti grūdai ir vaisiai turi teigiamą naudą sveikatai, o jų pašalinimas kelia tam tikrą susirūpinimą dėl ilgalaikio poveikio sveikatai“, – sakė Willettas.

Iš tiesų, tyrimas parodė, kad dauguma žmonių atsisakė keto dietos iškart pasibaigus tyrimui.
„Dauguma žmonių keto dietą metė beveik iš karto (kai baigėsi ta tyrimo dalis), o daugelis Viduržemio jūros dietos besilaikančių žmonių vis dar valgė taip pat, kai tyrimas buvo baigtas“, – sakė daktaras.

Kokia yra pagrindinė tyrimo žinia?
„Mano žinutė yra ta, kad griežtas kai kurių sveikų angliavandenių apribojimas nėra būtinas norint pagerinti glikemijos kontrolę ir širdies medžiagų apykaitos sveikatą“, – sakė Hu Chan.