PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Virtuvė2023 m. Lapkričio 2 d. 14:30

Dietologė praskleidė šydą, dengiantį įžymybių mitybą: kiekvienas turėtų ko pasimokyti

Lietuva

Freepik.com nuotr.

Etaplius.ltŠaltinis: Pranešimas žiniasklaidai


282067

Jau seniai įprasta, kad tiek internete, tiek blizgių viršelių žurnaluose kruopščiai sekamas kiekvienas įžymybių gyvenimo aspektas. Ne išimtis – mitybos režimas, kuriam dažnai atsidūrus po padidinamuoju stiklu, imamas daugelio mėgdžioti: nuo paleo raciono iki protarpinio badavimo. Anot gydytojos dietologės dr. Editos Gavelienės, nereikėtų aklai sekti naujausiomis mitybos madomis, o pirmiausia apsvarstyti, ar organizmui tokia mityba bus palanki.

Prekybos tinklo „Rimi“ komercijos operacijų vadovė Olga Suchočeva teigia, kad sveikatai palankių mitybos principų laikymasis – tai ne tik įžymybėms įgyvendinama tikslas. O turintys laiko gali išmėginti žymios aktorės Jennifer Aniston salotas, kurias žymi moteris kasdien pietums valgydavo bene dešimtmetį.

Mokslininkai pasitelkia įžymybes pasakoti apie naujus mitybos principus

Naršant internete ar vartant žurnalus dažnai užkliūva akis už straipsnių, kuriuose skelbiama apie vieną ar kitą naują mitybos būdą, kuriuo pradėjo vadovautis įžymus žmogus. Tačiau gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė pabrėžia, jog šie mitybos būdai – ne pačių garsenybių išmonė, o tyrėjų ir žinomų žmonių bendradarbiavimo pasekmė

„Pirmosios žinios apie naują mitybos būdą dažniausiai ateina iš medicinos ir iš tam tikrų sveikatos sutrikimų gydymo arba prevencijos sričių. Nedideliuose ar apžvalginiuose tyrimuose patvirtinami tam tikri su mityba susiję dalykai ir paskui būna, kad tie atradimai populiarinami, kai tyrėjai pasitelkia žinomus žmones. Tokiu būdu didelė dalis visuomenės sužino apie tuos atrastus naujus mitybos principus“, – aiškina gydytoja dietologė.

Ką reikėtų žinoti apie populiariausias dietas?

Dr. E. Gavelienė taip pat pasakoja ir apie madingiausius šiuo metu mitybos būdus: Viduržemio jūros regiono dietą, paleo racioną, keto bei protarpinį badavimą. Anot gydytojos dietologės, nesvarbu, koks tai racionas bebūtų, svarbiausia, kad būtų gaunamos visos reikalingos maistinės medžiagos.

„Pavyzdžiui, Viduržemio jūros regiono dietos racionas yra sveikatai palankiausias ir tinkamiausias saikingam kūno masės mažinimui, jei tam yra poreikis. Šis racionas yra tas, kurį galima tęsti visą žmogaus gyvenimą. Iš kitos pusės – paleo racionas yra sunkiai įgyvendinamas dėl to, kad reikalauja didelio dėmesio maisto produktams ir, man, kaip gydytojai dietologei, būtų sunku šiai dietai surinkti maisto produktų rinkinį gyvenant Lietuvoje. Nėra šiai mitybai pakankamai produktų pasirinkimo, kurie užtikrintų, jog būtų gaunamos visos reikalingos maistinės medžiagos.

Kalbant apie keto dietą, tai yra vienas iš tų racionų, kuris skirtas tam tikros ligos gydymui. Pamačius, kad keto tinka ir svorio kontrolei, paplito plačiai visuomenėje. Tačiau keto dietos laikymasis ilgiau nei šešis mėnesius gali būti žalingas sveikatai. O kalbant dėl protarpinio badavimo pobūdžių – dalis gali būti sveikatą žalojantys, dalis – sveikatai palankūs, sutvarkantys valgymo režimą. Jei protarpinio badavimo metu kalorijų kiekis yra tinkamas ir racionas sudarytas iš maistingų produktų, tai su protarpiniu badavimu viskas yra gerai ir jį galima taikyti savo mityboje“, – pasakoja dr. E. Gavelienė.

Mitybos pokyčiams reikalingas kritinis mąstymas

Gydytoja dietologė akcentuoja, kad nereikėtų aklai vadovautis naujomis mitybos madomis: tai, kad įžymus žmogus viešai išgiria tam tikrą racioną, dar nereiškia, kad jis tiks kiekvienam individualiai.

„Visą laiką žmonėms smalsu žiūrėti į kito žmogaus gyvenimą pro rakto skylutę, ypač, jei tas žmogus – dar ir įžymus, savo gyvenimo neslepia ir dalinasi tokiomis smulkmenomis kaip mityba, už ką dar dažnu atveju gauna pinigus. Be to, pavyzdžiui, aktorių drastiški kūno svorio pokyčiai dėl noro tinkamai įkūnyti savo personažą yra labai žalingi sveikatai. Tenka girdėti ir apie tokius atvejus, kai dėl drastiškų pokyčių vėliau žmonėms sunku palaikyti sveikatai palankų svorį. O šiaip visada reikėtų prisiminti, kad garsūs žmonės turi šalia savęs didžiulę komandą, kuri prižiūri tokį procesą ir padeda su juo tvarkytis“, – sako dr. E. Gavelienė ir priduria, kad paprastam žmogui kasdienybėje reikėtų tiesiog vadovautis sveiku protu ir nepulti iškart mėgdžioti kito mitybos, o pirmiausia apsvarstyti, ar savo organizmui tokia mityba bus palanki, tačiau vieną kitą receptą išmėginti ir įtraukti į savo mitybą tikrai nepakenks.

Jennifer Aniston salotos – puikus produktų derinys

Jennifer Aniston – garsi aktorė, gerai žinoma dėl savo vaidmens kultiniame seriale „Draugai“. Žymi moteris pasakojo, kad bene dešimtmetį trukusio filmavimų metu pietums valgydavo vis tas pačias salotas iš bolivinės balandos, agurkų, avinžirnių, raudonųjų svogūnų, pistacijų bei feta sūrio. Dr. E. Gavelienės teigimu, tokios salotos – puikus produktų rinkinys ir jos tikrai gali būti sveikatai palankios mitybos dalimi.

„Tokios salotos užtikrina tinkamą baltymų, mineralinių medžiagų bei vitaminų sąstatą. Tačiau reikėtų užtikrinti, kad užpilas būtų irgi tinkamas. Geriausias – tai šlakelis alyvuogių, avokadų, linų sėmenų ar moliūgų aliejaus. Be to, dar geriau, jei šie aliejai pakaitomi. Taip bus galima gaut ir naudingų riebalų. O kalbant apie dabartinį šaltąjį sezoną, salotų gali būti įvairių – jos gali būti ruošiamos ir iš žiemos daržovių. Bet kuriuo atveju reikėtų, kad dienoje būtų du trečdaliai troškintų ir vienas trečdalis – žalių daržovių“, – aiškina gydytoja ir primena, kad bendrai organizmas maistą pradeda virškinti tik tam tikros temperatūros, o tai reiškia, kad jei valgomas šaltas maistas, kūnui reikia jį šiek tiek susišildyti.

Kviečiame pasigaminti salotos, kurias pietums Jennifer Aniston valgė filmuodamasi seriale „Draugai“ bene dešimtmetį. Išmėginkite jų receptą – galbūt šis patiekalas taip pat taps jūsų mėgstamiausiais pietumis.

RECEPTAS

Salotos pagal Jennifer Aniston

Salotoms reikės:

240 g bolivinės balandos arba bulguro kviečių, nevirtų;

480 mililitrų vandens;

240 g supjaustyto agurko;

120 g susmulkintų petražolių;

120 g smulkintų mėtų;

80 g raudonojo svogūno, susmulkinto;

120 g skrudintų ir sūdytų pistacijų, susmulkintų;

1 vnt. skardinės (apie 425 g) nusausintų ir nuplautų avinžirnių;

2 vnt. citrinų sulčių (apie 150-180 mililitrų);

60 ml ypač tyro alyvuogių aliejaus;

druskos, pagal skonį;

maltų pipirų, pagal skonį;

120 ml smulkinto fetos sūrio.

Gaminimo eiga:

  1. Nuplaukite ir nusausinkite bolivinę balandą. Į nedidelį puodą supilkite kruopas ir vandenį bei užvirinkite. Uždenkite puodą ir virkite 15 minučių. Išmaišykite šakute ir palikite 5-10 minučių atvėsti.
  2. Vidutinio dydžio dubenyje sumaišykite išvirtą bolivinę balandą, agurkus, petražoles, mėtas, raudonąjį svogūną, pistacijas, avinžirnius, citrinos sultis, alyvuogių aliejų, druską, pipirus ir fetą.
  3. Patiekite iš karto arba prieš patiekiant leiskite salotoms porą valandų atvėsti šaldytuve.
  4. Laikykite salotas sandariame inde šaldytuve iki 5 dienų.

Skanaus!