Dietistė V. Kurpienė atskleidžia, kuo pasižymi skirtingų spalvų paprikos

Lietuva
Pixabay.com nuotr.
Ernesta Dapkienė Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.lt

Nuo senų laikų paprikos buvo naudojamos kulinarijoje ir medicinoje. Šiandien Lietuvoje jos vis dažniau sutinkamos ne tik parduotuvių lentynose, bet ir žmonių daržuose. Be saldaus skonio, paprikos pasižymi ir teigiamomis maistinėmis savybėmis – vitamino C, aminorūgščių, skaidulų ir antioksidantų gausa. Dėl šių savybių dietistė Vaida Kurpienė rekomenduoja paprikas į maisto racioną įtraukti visiems, kas neturi joms alergijos. O prekybos tinklo „Maxima“ maisto ekspertai siūlo išbandyti tris vasariškus receptus su paprikomis.

Dietistės Vaidos Kurpienės teigimu, daugelis mano, jog vienas geriausių vitamino C šaltinių yra citrinos, tačiau paprikoje jo yra net 139 mg, lyginant su 53 mg citrinoje. Be to, paprikos pasižymi ir daugybe kitų naudingų savybių, padedančių stiprinti imunitetą ir išvengti įvairių ligų.

„Šios daržovės gali padėti lieknėti – kadangi jos turi nedaug kalorijų, bet yra saldžios ir traškios, tai padidina valgymo džiaugsmą, o paprikose esančios skaidulos suteikia sotumo. Taip pat, dėl jose esančių skaidulų bei antioksidantų, paprikos padeda sumažinti cholesterolį ir kraujospūdį, vitaminai B6, C, K1 padeda stiprinti širdį ir kraujagysles, o vitaminas C – išvengti mažakraujystės. Paprikoje esantys antioksidantai kvercetinas ir luteolinas padeda organizmui kovoti prieš lėtines ligas“, – naudas vardija V. Kurpienė ir priduria, jog šios daržovės naudingos ir siekiant palaikyti odos jaunystę, vitaminas C skatina kalogeno gamybą, kuris būtinas ir sąnariams, ir odos stangrumui palaikyti.

Skirtingų spalvų paprikos pasižymi skirtingomis savybėmis: raudonose glūdi antioksidantas kapsantinas, geltonose – antioksidantas violaksantas, o žalios, neprinokusios ir juodos paprikos kupinos liuteino, kurio vartojimas ypač svarbus akių sveikatai.

Anot „Maximos“ Komunikacijos ir įvaizdžio departamento direktorės Ernestos Dapkienės, paprikos – išties lietuvių mėgstama daržovė, o parduotuvėse visus metus galima rasti įvairių rūšių, iš kurių populiariausia – raudonosios saldžiosios paprikos.

Jei nemėgstate, išbandykite blanširuotas

„Apdorojant paprikas, mažėja vitamino C kiekis, tačiau kitos naudingos savybės išlieka. Be to, šios daržovės grilio sezonu yra ir puikus garnyras – vietoje bulvių ar ryžių, šalia kepsnių valgomos daržovės padeda virškinimo traktui lengviau susidoroti su kepta mėsa ir sumažina suvartojamų kalorijų kiekį, – pastebi dietistė ir priduria, kad paprikas itin naudinga valgyti saikingai papildant riebalais. – Produktai, turintys riebalų, tokie kaip mėsa, riebi žuvis ar avinžirnių užtepėlė, padeda pasisavinti gerąsias paprikų savybes, o valgant jas kaip užkandį, verta kartu suvalgyti kelis riešutus, turinčius gerųjų riebalų.“

Dietistė atkreipia dėmesį, kad neretai žmonės atsisako paprikos dėl sunkaus virškinimo – tokiu atveju, ji rekomenduoja pabandyti valgyti nulupus žievelę, blanširuoti ir tada pabandyti dar kartą. Jei ir tada nepatiks, tuomet verta jos atsisakyti. „Jei jūs mėgstate visus tam tikros grupės, pavyzdžiui, daržovių produktus, išskyrus vieną – du, tai jų ir nevartokite, nes taip organizmas pasako, kas jam netinka. Klausykite savo kūno.“

Maisto ekspertai kviečia išbandyti 3 receptus, su gardžiomis ir sveikomis paprikomis:

Keptos paprikos su pomidorais ir ančiuviais

Reikės: 4 raudonųjų paprikų, 50 g ančiuvių aliejuje, 8 vyšninių pomidorų, 2 česnako skiltelių, 2 rozmarino šakelių, 2 valgomųjų šaukštų alyvuogių aliejaus.

Gaminame: įkaitinkite orkaitę iki 160 laipsnių temperatūros, per pusę perpjautas paprikas be sėklų sudėkite į didelę kepimo formą ir apšlakstykite trupučiu aliejaus iš ančiuvių skardinės, tada apverskite paprikas perpjauta puse į viršų ir kepkite 40 minučių, kol suminkštės. Ančiuvius supjaustykite išilgai, į kiekvienos paprikos pusę įdėkite į dvi dalis perpjautą pomidorą, du gabalėlius ančiuvių, česnako bei rozmarino. Viską apšlakstykite alyvuogių aliejumi ir kepkite dar 30 minučių, kol pomidorai suminkštės, o paprikos prisipildys sulčių. Palikite atvėsti ir patiekite šiltą arba kambario temperatūros.

Grilyje keptos mažos paprikos su ožkos sūriu

Reikės: 4 mažų saldžiųjų paprikų, alyvuogių aliejaus pašlakstymui, druskos ir pipirų, 100 g ožkos sūris, rozmarino ir čiobrelio, rūkytos jūros druskos.

Gaminame: įkaitinkite grilį, bet venkite atviros liepsnos ir patepkite groteles alyvuogių aliejumi, sudėkite paprikas be sėklų pjovimo puse žemyn ir kepkite iki norimo lygio, tuomet jas apverskite ir į vidų įdėkite šiek tiek ožkos sūrio. Kepdami venkite skrudėsių. Viską apibarstykite prieskoniais.

Ant grotelių keptos balzaminės čiobrelių paprikos

Reikės: 5 žaliųjų paprikų, 2 valgomųjų šaukštų alyvuogių aliejaus, ¼ arbatinio šaukštelio druskos ir ¼ arbatinio šaukštelio pipirų, 2 valgomųjų šaukštų balzaminio acto, 2 valgomųjų šaukštų alyvuogių aliejaus, 1 šaukštelio Dižono garstyčių, 1 skiltelės česnako, 1 šaukštelio čiobrelių, druskos ir pipirų.

Gaminame: įkaitinkite lauko kepsninę arba orkaitę iki vidutinės temperatūros. Sudėkite paprikas į dubenį ir įpilkite alyvuogių aliejaus, įdėkite druskos ir pipirų, viską išmaišykite. Ant grotelių paprikas kepkite po 4–5 minutes iš kiekvienos pusės arba tol, kol pasirodys grotelių žymės. Kol paprikos kepa, pagaminkite marinatą. Sumaišykite balzaminį actą, alyvuogių aliejų, Dižono garstyčias, česnaką ir prieskonius. Baigę kepti, paprikas nedelsdami sumaišykite su marinatu ir, kad susigertų visi skoniai, maždaug 15 minučių palikite pastovėti kambario temperatūroje. Paprikas patiekti galite pabarstę šviežiais čiobreliais.