Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
V. Kurpienė / Pranešimo spaudai nuotr.
EtapliusŠaltinis: Pranešimas spaudai
„Maximos“ subalansuotos mitybos partnerė, dietistė Vaida Kurpienė atkreipia dėmesį, kad persivalgymo spąstus daugelis pasispendžia dar tik ruošdamiesi šventėms. „Dažnai atsitinka, kad Kūčioms ir Kalėdoms žmonės prisiplanuoja tiek maisto, kurio užtenka iki pat Naujųjų metų. Kad taip nenutiktų, maisto reikia įsigyti ar paruošti 1–2 dienoms. Kitu atveju maistas rūgs, o net ir laikomas šaldytuve praras didelę dalį naudingų medžiagų. Planuojant vaišes gausiai ir ilgai vakarienei, patariu vienam suaugusiam asmeniui skaičiuoti iki 500 g paruošto maisto – įskaitant ir šviežias daržoves. Šitiek tikrai pakaks ir net liks kitai dienai“, – pataria ji.
Prekybos tinklo „Maxima“ Komunikacijos ir korporatyvinių ryšių departamento vadovė Indrė Trakimaitė-Šeškuvienė pataria vadovautis dietistės patarimu, o jei matysite, kad kažko vaišių stalui trūksta, kaip teigia ji, antrąją Kalėdų dieną galėsite be vargo užsukti į veikiančias „Maxima“ parduotuves.
„Primename, kad pirmąją Kalėdų dieną mūsų darbuotojai, kaip ir dauguma visų Lietuvos gyventojų, šventes sutiks namuose šeimos ar draugų būryje, o antrąją – parduotuvės veiks įprastai, nors duris atvers kiek vėliau – 9 valandą ryte. Taigi, būtinybės, kaupti atsargų iki Naujųjų metų, tikrai nėra. Taip pat, mūsų kulinarijos ir konditerijos meistrai pirkėjų šventiniam stalui pagamino įvairiausių patiekalų ir desertų, kurie puikiai pravers tada, kai nesinori visko gaminti nuo nulio – taip ne tik neprašausite su skirtingų ingredientų valgiams pertekliumi, bet ir sutaupysite laiko, kadangi nereikės nei pjaustyti įvairiausių daržovių tradicinei lietuviškai mišrainei, nei išdarinėti silkės, nei teptis rankų burokėliais, ilgai stovėti prie puodų kepant žuvį tešloje ar kone parą laiko gaminti šventinį tortą“, – pastebi „Maximos“ atstovė.
Ko nesuvalgėte – užšaldykite
Dietistė pastebi, kad dažnas Kūčių ir Kalėdų stalą ruošia taip, kad šis lūžta nuo įvairiausių vaišių. Anot V. Kurpienės, lygiai tokį patį efektą galima sukurti ir mažiau patiekalų – tą patį valgį išdalinant į kelias lėkštes, serviruojant mažesniuose induose ir gražiai papuošiant. Rezultate stalas atrodys taip pat pilnas, nors maisto ant jo bus mažiau nei gali atrodyti.
Visgi, jei maisto nepavyko apskaičiuoti ir jo atsargos viršija galimybes, dietistė pataria jį suvalgyti per porą dienų. Jau kitą dieną likučius padalinkite porcijomis ir užšaldykite – tai bus daug sveikesnis sprendimas nei bandyti valgį sudoroti per savaitę. Taip pat, tokiu būdu būsite pasiruošę vertingo maisto tam laikui, kai nebus daug laiko gaminti.
Kad instinktai neįveiktų valios – skirkite laiko veikloms
Didžiausias pavojus, anot V. Kurpienės, persivalgyti dažniausiai ištinka namiškius, kurie prie šventinio stalo sėda nuo pat ryto nieko nevalgę. Ruošiantis Kūčių vakarienei dietistė pataria nepraleisti pusryčių ir normaliai, tik saikingai, maitintis visą dieną, o sėdant vakaroti – išgerti stiklinę vandens ar nesaldintos arbatos.
„Apskritai nepersivalgyti yra labai sunku, kai ilgai sėdi prie stalo, nukrauto gražiai papuoštais patiekalais – tada instinktai dažniausiai nugali valią. O juk prie Kūčių stalo žmonės susėda 18–19 valandą ir vakarienę baigia apie vidurnaktį. Todėl norint neapsunkti išties yra svarbu daryti pertraukas, kaip mėgstu pajuokauti – evakuotis iš įvykio vietos. Skirkite laiko žaidimams, pasivaikščiojimui, maloniems pokalbiams. Beje, jeigu vakarienės metu aptarinėsite stresą keliančius dalykus, norėsis nušluoti visą stalą, todėl pagalvokite iš anksto ne tik apie maistą, bet ir apie galimas veiklas. Joms puikiai tiks ir tradiciniai Kūčių burtai – visai nesvarbu, tikite jais ar ne, bet tai mielas vakaro užsiėmimas, atitraukiantis nuo valgių“, – paprastais, bet efektyviais patarimais dalijasi „Maximos“ subalansuotos mitybos partnerė.
Paragauti visus 12 Kūčių patiekalų nepersivalgant – įmanoma
Ji taip pat primena, kad ragaujant dvylika Kūčių patiekalų, į lėkštę reikėtų jų dėtis mažiau – pakanka ir po šaukštelį, pjaustyti ploniau, ragauti po truputį, o ne po pusę lėkštės nuo pirmojo patiekalo. Tada ir naktis, ir kita diena bus lengvesnė.
„Šeimos susibūrimuose neretai būna taip, kad jau prisivalgėte, bet artimieji vis tiek primygtinai deda patiekalus į jūsų lėkštę ir jiems sunku atsakyti. Tokioms situacijoms yra paprastas sprendimas – įsidėkite patiekalo, kuris mažiausiai patinka. Jį valgysite lėtai, lėkštė nebus tuščia, tad turėsite pateisinamą priežastį atsisakyti kitų siūlomų patiekalų, – pataria V. Kurpienė ir tuo pačiu pabrėžia, ko svarbu nepamiršti. – Prisiminkite, kad kisielius yra desertas, o saldumynus reikėtų valgyti atskirai nuo silkės bei mišrainių, padarius ilgesnę pertrauką.“