PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2018 m. Balandžio 14 d. 08:00

Diena, kurios nėra

Vilnius

Nick Watts nuotr.

Andrius TverijonasŠaltinis: Etaplius.lt


34414

Sako, jog daugelis išsigąsta, sulaukę mėnesio tryliktos dienos, o juo labiau – jei ji penktadienį. Prietaruose paskendęs, tūlas mielai pasakytų, jog tokios dienos nėra. Dauguma miestų neturi 13-osios gatvės, pastatai neturi 13 aukšto, viešbučiai – 13 kambario, lėktuvuose nėra 13 vietos, kruiziniai laivai tą dieną neišplaukia į ekskursijas... Jeigu tavo vardą bei pavardę sudaro 13 raidžių, manyk, kad, kaip liaudis sako, nekas.

Jakutis

Atrodo, penktadienio, tryliktosios dienos, labiausiai bijo amerikiečiai. Kai kuriose valstijose yra net teisė tą dieną neiti į darbą. Po amerikiečių tryliktosios dienos, penktadienio, baime serga turkai – jie tiesiog išbraukė šį skaitvardį iš savo žodyno.

Legendos byloja, jog jeigu 13 žmonių susės pietauti prie vieno stalo, jei ne visi, tai bent kas nors iš jų mirs, nepraėjus nė metams (Paskutinė vakarienė). Visai ne juokai! Yra netgi speciali baimės forma, susijusi su penktadieniu, tryliktąja. Ji vadinama paraskavedekatriaphobia. Tai graikiškas žodžių „penktadienis“, „trylika“ ir „baimė“ dūrinys.

Skaičius, suardantis sistemą

Prietarai iš niekur neatsiranda. Kaip ir daugelis, penktadienio, tryliktosios, prietaras turi savo istoriją bei aiškinimo interpretacijas. Prietaro šaknų galima ieškoti krikščionybėje. Ieva obuoliu Adomą sugundė penktadienį, tryliktąją, ir tą dieną jie buvo išvaryti iš rojaus. Tą dieną Kainas nužudė savo brolį Abelį, tą dieną buvo nukryžiuotas Kristus. Skaičius 12 siejamas su tobulumu, harmonija: metus sudaro 12 mėnesių, yra 12 Zodiako ženklų, Izraelyje yra 12 genčių, Jėzus turėjo 12 mokinių-apaštalų. Prisidėjęs dar vienas skaičius suardo „sistemą“ ir yra nepageidaujamas. Jei prie stalo trylika svečių, reikia dar pasodinti lėlę. Penktadienis, tryliktoji, minimas ir labai išpopuliarėjusiame Deno Brauno romane „Da Vinčio kodas“, kuriame primenama, jog ordino nariai buvo persekiojami ir suimti būtent penktadienį – 1307 m. spalio 13 dieną.

Susimąstyti verčia dar keletas įvykių, kurie įvyko ar įvyks penktadienį, tryliktąją: 1939-01-13 Australijoje, Viktorijoje, kilo vienas didžiausių pasaulio istorijoje miško gaisrų, 1972-10-13 Andų kalnuose sudužo lėktuvas, nusinešdamas 29 gyvybes, tarp kurių buvo Urugvajaus regbio komandos narių, 2004-08-13 Floridoje siautėjo didžiulis uraganas, 2006-10-13 Bafale, Niujorko valstijoje, kilo baisi sniego pūga (ten, kur nukrito lėktuvas), 2029-04-13 prie Žemės priartės 270 m skersmens asteroidas ir yra tikimybė, jog su ja susidurs.

Nustembi, kad šios dienos dažnai bijo net genijai. Pavyzdžiui, yra gydytojų, kurie tą dieną nedaro operacijų. Johanas Volfgangas Gėtė stengdavosi tą dieną praleisti lovoje, Napoleonas nesiveldavo į mūšį, o Otas fon Bismarkas nepasirašinėdavo jokių dokumentų. Kompozitorius Arnoldas Šenbergas taip bijojo 13 dienos, kad, galima sakyti, mirė nuo savo perdėto prietaringumo. Visą 1951 metų liepos 13 dieną, penktadienį, jis praleido po antklode, drebėdamas iš baimės. Likus ketvirčiui valandos iki vidurnakčio, jo žmona įėjo į kambarį, norėdama pasakyti, kad bijoti beliko 15 minučių. Tuo metu Šenbergas, sunkiai pakėlęs ranką, vos pratarė žodį „harmonija“ ir mirė. Mirties laikas – 23.47 val. (be trylikos minučių dvylikta).

„Klubas Nr. 13“

Vis dėlto ne visi penktadienio, tryliktosios dienos, bijo. Atsiranda drąsuolių, bandančių mesti iššūkių „juodiesiems penktadieniams“. Filadelfijoje keletas pasiturinčių asmenų nusprendė įrodyti, kad netiki tokiais prietarais. Jie susibūrė į klubą „Penktadienis, 13-oji diena“ ir iki šiol kiekvieno mėnesio 13 dieną 13 žmonių susirenka viešbučio 13 numeryje, mesdami iššūkį likimui. Likimą bando ir europiečiai. Panašus klubas kaip ir Filadelfijoje, besirenkantis penktadienį, tryliktąją dieną, susikūrė Prancūzijos Tulūzos mieste, kurį įsteigė 13 gydytojų. Šio klubo nariai apgailestauja, kad negali prie 12 metų mėnesių pridėti dar vieno, kurį linksmai švęstų.

XIX amžiuje Londone buvo įsteigtas „Klubas Nr. 13“, kurio nariai nusprendė kovoti su kvailais įsitikinimais. 1894 metų sausio 13-ąją jie nutarė susėsti didelio restorano 13 salėje už 13 stalų po 13 žmonių. Vis dėlto prie vieno stalo pritrūko tryliktojo žmogaus. Vienas klubo narys atsiuntė atsiprašymo raštelį: „Paskutiniu momentu netekau drąsos.“

XIX amžiuje britai, pasiryžę nugalėti juos kaustančią baimę, sukonstravo laivą, kurio likimą glaudžiai susiejo su penktadieniu: būtent penktadienį, tryliktą mėnesio dieną, buvo pastatytas laivo kilis, tą pačią savaitės dieną laivą nuleido į jūrą bei surinko įgulą. Net surado laivo kapitoną Džoną Friday‘ų, kurio pavardė lietuviškai reiškia „Penktadienis“, o laivui buvo suteiktas toks pat pavadinimas – „Friday“. Ir ką... Penktadienį laivas išplaukė į savo pirmąją ir... paskutiniąją kelionę. Niekas daugiau niekada apie šį laivą ir jo įgulą nieko negirdėjo.

XX amžiaus viduryje Nacionalinės aeronautikos ir kosminių tyrimų valdybos specialistai pasiryžo nepaisyti skaičiaus 13 baimės. Eiliniam „Apolonui“, kurį norėta išsiųsti į Mėnulį, duotas tryliktasis numeris. Jis buvo paleistas balandžio 13 dieną 13 valandą 13 minučių iš starto aikštelės Nr. 39 (triskart trylika). Rezultatas toks, kad erdvėlaivyje sprogo deguonies bakas.

Penktadienio horoskopuose visada yra daugiau gerų žodžių nei blogų

Ar tai pastebėjote? Tad ar verta baimintis šios savaitės dienos, jei jis ir tenka tryliktai mėnesio dienai? Penktadienis priklauso Venerai – meno ir meilės planetai. Gal todėl šią dieną užmezgama tiek daug meilės romanų. Sako, yra net penktadienio žmonės, kurie žavūs, mandagūs, jiems svarbi graži aplinka, geros manieros. Penktadieniais greičiausiai sutvarkomi reikalai. Aišku, kas nenori jų atidėti pirmadieniui.

Horoskopai liudija, kad penktadieniais žmonės jaučiasi labai gerai. Penktadienio horoskopai visai kitokie nei kitų savaitės dienų, pavyzdžiui, sekmadienio, kai jie byloja: „Sekmadienis – pasyvi diena.“ Penktadieniais mažiausiai klausinėjama, nes klausinėti nėra lengvas užsiėmimas. Reikia mokėti teisingai paklausti. Pašnekovas sužeidžiamas, jei klausi neteisingai. Todėl klausimai ir atidedami kitoms savaitės dienoms.

Penktadieniais norisi kalbėti apie kavą ir šokoladą. Apie kvapus ir spalvas. Apie gėlių (tulpių, rožių...) magiją, aromatus. Taip atsiranda puokštės, vynai, kvepalai... Dingsta priklausomybė nuo blogo oro...

Ypač daug nemininčiųjų šios dienos bloguoju – azartiški loterijų žaidėjai, kurie tokia proga mėgina išlošti gerokai didesnes sumas nei įprastai. Azartiškiems žmonėms apmaudu, nes penktadienis, trylikta mėnesio diena, gali būti nuo vieno iki trijų kartų per metus. Dažniausiai būna dvi tokios dienos. O tikėtis net trijų reikia tuomet, kai pirmoji metų diena – ketvirtadienis.

Visai netikėtai sužinojau, kad jeigu penktadienį, tryliktąją, sugalvosi norą ir priliesi nėščios moters pilvą, tas noras išsipildys. Kitas prietaras: jeigu tą dieną iš ryto pirma sutiksite vyrą, diena bus sėkminga, jeigu moterį – nesėkminga. Tai labai suprantamas prietaras (galiojantis tik vyrams greičiausiai), nes jeigu sutikta moteris bus graži, tai visą dieną apie ją galvosi ir, aišku, darbai nesiseks. Sako, ypač didžiulė sėkmė lydės, jei rytą pirma sutiksite žydą (išrinktosios tautos atstovą).

O bijoti galima ne tik penktadienio, tryliktosios. Bijoti galima daug ko. Kad ir trijų raidžių, kurių ypač bijo lietuviai: „Q“ jiems primena raidę „O“ su šėtoniška nosinaite, „W“ lietuvių mitologijoje yra ligos ir greitos mirties ženklas, o „X“ – tai jau visas kreivas kryžius. Tas, kas tokias raides rašo, anot lietuvių, garbina velnią, nors Palanga yra PLQ, o Zokniai Šiauliuose – SQQ.