Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Budintis BudėtojasŠaltinis: Etaplius.lt
Į gimtinę žmones traukia daugelis dalykų, todėl nenuostabu, kad į šventę „Praeitin mintimis sugrįžkim“, skirtoje Didžiulių kaimo (Ariogalos sen.) 450 metų jubiliejui paminėti, sugužėjo apie 150 didžiuliškių ne tik iš Didžiulių ar kitų seniūnaitijos kaimų, bet ir iš Kauno, Klaipėdos, Panevėžio, Alytaus ir net Londono.
Visi džiaugėsi apsilankę turtinga praeitimi garsioje gimtinėje ir prisilietę prie jos šaknų, dalinosi gausiais prisiminimais apie vaikystę ir jaunystę, praleistus metus senos mokyklos suole, bendrus pažįstamus žmones. Didžiuliai atsilaikė prieš įvairias permainas, išsaugojo savo dvasią, darbščius žmones, bendruomeniškumą. Šiuo metu kaime gyvena 339 žmonės, nemažai jaunimo, kuris vis stipriau čia leidžia savo šaknis, pasiryžęs gyventi ir kurti gerovę šioje tėvų žemėje.
Jubiliejus buvo minimas net dvi dienas. Penktadienio pavakary Ariogalos šv. arkangelo Mykolo bažnyčios klebonas kun. Gintautas Jankauskas aukojo šv. Mišias už dabartinius, kitur gyvenančius ir jau anapilin iškeliavusius Didžiulių kaimo žmones, pašventino šį jubiliejų įamžinantį akmenį, stovintį išpuoselėtame bendruomenės namų kiemelyje. Jame kaitrią šeštadienio popietę vyko oficiali renginio dalis. Gerą nuotaiką visiems kėlė jaunojo Raseinių rajono politiko Andriaus Bautronio vadovaujamas Butkiškės mėgėjų meno kolektyvas, kurio dainos ir muzika daugeliui žmonių žadino šio kaimo laukais nubėgusios jaunystės prisiminimus. Vakarojant į sceną užkopė legendinė „Dinamika“, su kurios kūriniais užaugo ne viena didžiuliškių karta.
Tačiau dar gilesnę šventės prasmę skleidė renginio vedėjos – Didžiulių kaimo bendruomenės pirmininkė, Savivaldybės tarybos narė Diana Kaupaitienė ir pirmininkės pavaduotoja Jurgita Jankauskienė. Jų kiekvienas žodis ar eilėraščio posmas giliai smigo į susėdusių prie kaimiškais valgiais nukrautų stalų žmonių širdis, vertė susimąstyti, prisiminti tą senų namų (gal jau susmegusių į žemę arba visai išnykusių) numindžiotą slenkstį, kurį peržengus buvo žengtas pirmas žingsnis į gyvenimo platybes. Meilė gimtinei, šeimai, kaimynams ir kitiems geriems žmonėms, kurie puoselėjo kaimą, formavo dabartinių didžiuliškiŲ pasaulėžiūrą, buvo pagrindinis šio renginio akcentas. Tai yra ir bus didžiausia vertybė, kurios neužgožia jokie gyvenimo pokyčiai bei iššūkiai.
Apie tai nuskambėjus Didžiulių kaimo himnui ir suplevėsavus šios bendruomenės vėliavai, kalbėjo ne tik renginio vedėjų pristatyti šiuo metu gyvenantys ar gyvenę Didžiuliuose, bet ir kiti garbūs šventės dalyviai. Didžiulių bendruomenė jauna – vos 15 metų. Tai paauglių amžius, bet jis tuščiai nešvaistomas, o nukreiptas prasmingai veiklai. Tai pabrėžė šios bendruomenės pirmininkė D. Kaupaitienė: „ Vos susikūrus mūsų bendruomenei, pradėjome minti naujas istorijos pėdas – jau prirašyti trys turtingos mūsų kaimo istorijos metraščiai. Norime, kad tai ką sukuriame, liktų ateinančioms kartoms. Bendruomenės gyvenimas – kaip jūra banguojantis – su pakilimais ir nukritimais. Dirbam, rašom įvairius projektus, prašom ir gaunam. Žemės ūkio ministerija skyrė lėšų vaikų sūpynėms, penkiems treniruokliams pamatai jau išlieti, pavėsine jau pastatyta. Kaimą gražinam, kultūrinį gyvenimą gerinam, norim daugiau sportuoti, sveikai leisti laiką.“
Balta dėme nelieka ir Didžiulių kaimo istorija. Kas ir kada nustatė, kad kaimui šiemet sukanka 450 metų? – domėjosi ne vienas šio jubiliejaus iškilmių dalyvis. Į šį klausimą Didžiulių seniūnaitijos seniūnaitė Albina Švedienė atsakė paprastai: „Kruopštus istorijos tyrinėjimas. Enciklopedijose, internete informacijos apie Didžiulius yra labai mažai, todėl tenka patiems ją po kruopelytę rinkti iš įvairių šaltinių. Labai daug padeda kraštotyrininkas, istorinių leidinių autorius, sudarytojas Jonas Brigys, kuriam tariame didelį ačiū. Darbas padarytas didelis, nustatyta mūsų kaimo įkūrimo pradžia, bet dar lieka nemažai tuščių mūsų kaimo istorijos puslapių, kurie turėtų atskleisti dar daugiau įdomių faktų apie Didžiulius.“
„Kol kas nežinome, iš kur kilęs šio kaimo pavadinimas. Mano versija tokia: Didžiuliai – tai didžiulis vietinių gyventojų noras gyventi, dirbti, mylėti, padėti kitam žmogui. Būtent šios vertybės padėjo išlaikyti gyvybingą, gražų lietuvišką kaimą, kuriame yra nemažai jaunimo“, – sveikinimo žodį didžiuliškiams tarė ir įteikė simbolinę dovanėlę – krištolinį angelą sargą – Seimo narė Vida Ačienė.
„Puikus renginys sutapo su Lietuvos valstybės atkūrimo 100-mečiu. Įsitikinau, kad didžiuliškiai labai myli, puoselėja savo kaimą, todėl linkiu ir toliau taip branginti savo gimtinę ir sulaukti jos 500 metų jubiliejaus“, – teigė Seimo vicepirmininkas Arvydas Nekrošius, taip pat įteikęs simbolinę dovanėlę.
„450 metų – įspūdinga sukaktis: Didžiuliai yra ir bus visuomet didžiuliai, nes šio seno kaimo gražios tradicijos ir darbai tęsiami metai iš metų. Dabartinių didžiuliškių darbai patys kalba už save, todėl nėra abejonių, kad ateinančios kartos gaus gerą palikimą“, – atnešęs didelę dovanų dėžę į sceną pabrėžė Raseinių rajono savivaldybės administracijos direktorius Liudas Kavaliauskas.
Nešini simbolinių dovanėlių atėjo, geriausios kloties Didžiuliams ir kaimo gyventojams linkėjo Ariogalos seniūnijos seniūnė Valerija Jankauskienė, Raseinių rajono VVG pirmininkas Vincas Blinstrubas, Gėluvos, Norgėlų, Mirklių kaimų bendruomenių pirmininkai Jonas Vazgys, Antanas Kilčauskas, Gražina Andraitienė bei kiti garbingi svečiai.