PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Politika2024 m. Rugpjūčio 10 d. 08:51

Didžiosios Britanijos karalius Karolis III nutraukė tylą apie kraštutinių dešiniųjų riaušes šalyje

Pasaulis

Riaušės JK / Scanpix nuotr.

ELTA.LTŠaltinis: ELTA.LT


313501

Didžiosios Britanijos karalius Karolis III penktadienį pirmąkart pakomentavo šalies miestuose vykstančias riaušes ir pagyrė policijos veiksmus kovoje su smurtu.

Monarchas ir karalienė konsortė Camilla buvo pareiškę užuojautą liepos 29 d. nužudytų mergaičių šeimoms, bet po to kilusių riaušių, kurios vyko beveik kasdien, Bakingamo rūmai nekomentavo.

Pasak rūmų atstovo spaudai, karalius gyrė Didžiosios Britanijos policiją ir pagalbos tarnybas „už visą jų darbą tam, kad būtų atkurta rimtis tose vietovėse, kuriose kilo smurtiniai neramumai“.

Jis išreiškė viltį, kad „bendros abipusės pagarbos ir supratimo vertybės ir toliau stiprins ir vienys tautą“, pridūrė atstovas spaudai.

Daug apžvalgininkų laukė, ar Škotijoje atostogaujantis karalius nutrauks akivaizdžią tylą dėl neramumų.

Šimtai žmonių buvo suimti per beveik kas naktį trukusius neramumus Anglijos ir Šiaurės Airijos miestuose. Jų kurstymu valdžios institucijos apkaltino kraštutinių dešiniųjų agitatorius.

Pareigūnų teigimu, riaušininkai pasinaudojo trijų mergaičių nužudymu šiaurės vakarų Anglijos pakrantės Sautporto mieste ir pradėjo rasistinius ir islamofobinius protestus. Žudynėmis kaltinamas įtariamasis yra gimęs Didžiojoje Britanijoje.

Jungtinės Karalystės Monarchas laikosi tradicijos nekomentuoti nieko, kas galėtų sukelti politinių ginčų.

Vis dėlto karalius pasakė premjerui Keirui Starmeriui ir policijos vadovams, kad jį „labai padrąsino“ reakcija, kuria „mažumos vykdytai agresijai ir nusikaltimams atsakyta daugumos užuojauta ir atsparumu".

Papildomoms policijos pajėgoms budint, miestuose, kuriuose buvo suplanuoti kraštutinių dešiniųjų protestai, įvyko daug prieš juos nukreiptų demonstracijų.

Karaliaus raginimas vienytis nuskambėjo po tylos, kuri sukėlė nerimą daliai karališkosios šeimos stebėtojų.

„Esu nustebęs, kad karalius, kaip valstybės vadovas, nepasisakė ryžtingiau, turint omenyje, koks šis laikotarpis pavojingas Jungtinei Karalystei“, – prieš paskelbiant pareiškimą sakė istorikas ir karališkosios politikos komentatorius Edas Owensas.

Pasak konstitucinės teisės eksperto Craigo Prescotto, „monarchija nekomentuoja einamųjų politinių įvykių“. Karalienė Elžbieta II panašiai tylėjo per 2011 m. Angliją sukrėtusią riaušių bangą.

„Kai riaušės nurims, galima tikėtis, kad karališkosios šeimos nariai apsilankys nukentėjusiose vietovėse ir galbūt dažniau rodysis daugiakultūrėje aplinkoje“, – socialiniame tinkle „X“ rašė C. Prescottas.