Didžiausias rudens nuotykis – po Žaliūkių malūno sparnais

Fot. A. Sinkevičius (3)
Šiauliai
A. Sinkevičiaus nuotr.
Etaplius Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  Etaplius.LT

Šiauliečiams rudens lygiadienis svarbus dėl kelių priežasčių: rugsėjį švenčiame miesto gimtadienį, Saulės mūšio paminėjimą, Baltų vienybės dieną. „Tačiau seniausia yra rudens sambarių tradicija: kai baigdavosi didieji žemės ūkio darbai, žmonės susirinkdavo, aptardavo savo derlių, susėsdavo prie bendro stalo“, – pasakoja Šiaulių „Aušros“ muziejaus Etnografijos skyriaus vedėja Sigita Milvidienė.

Žaliūkių malūnininko sodyboje jau daugelį metų taip pat vyksta sambaris – vasaros renginių ciklas užbaigiamas Rudens lygiadienio švente: laukdami sutemų, susibursime troboje, kur atvyks viešnia – puiki atlikėja, muzikantė, kompozitorė Agota Zdanavičiūtė. „Didžiausias nuotykis bus tai, kad mergina groja kanklėmis, tokiu tradiciniu instrumentu, tačiau kūrinius interpretuoja labai šiuolaikiškai“, – intriguoja organizatorė.

Lygiadienis susijęs su ožiu – yra sena tradicija aukoti ožį, dėkojant už tai, ką dangus davė šiais metais, ir prašant pagalbos kitiems metams. „Kas lankėsi sodyboje, matė, kad pas mus laksto tik avinai, bet simbolinį ožio aukojimą darome, degindami šiaudinį ožį. Visoje Lietuvoje tą vakarą dega ne tik laužai, bet ir šiaudinės skulptūros“, – pasakoja muziejininkė.

Susitikus prie laužo, šoksime, dainuosime, sveikinsime ožio aukojimą dūdmaišio garsais. Dainoms ir šokiams prie laužo kvies ansambliai „Čiutulis“, „Vieversėlis“ ir „Gasužis“. „Šį kartą mokysimės iš vaikų“, – šypsosi S. Milvidienė. Kita svarbi apeiga – ugnies parnešimas į trobą. Baltų vienybės garbei uždegto laužo žarijomis bus užkuriama krosnis troboje. „Pasitinkame rudenį, linkėdami vieni kitiems vienybės. Tikimės, kad bus puikus vakaras su gražia muzika ir puikia nuotaika, o mūsų susibūrimas po Žaliūkių vėjo malūno sparnais padės išsaugoti sambario tradiciją“, – kviečia organizatorė.

Rugsėjo 22 d. 19 val. Žaliūkių malūnininko sodyboje-muziejuje (Architektų g. 73, Šiauliai).

Organizatorius – Šiaulių „Aušros“ muziejus. Rėmėjos: LR kultūros taryba, Šiaulių miesto savivaldybė.

Reklama