PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Kultūra2023 m. Gegužės 30 d. 13:33

Didžiasaliečiai pagerbė krašto partizanus

Ignalina

Etaplius.ltŠaltinis: Ignalinos rajono savivaldybė


268695

Įgyvendinti nuolatinį Didžiasalio „Ryto“ gimnazijos siekį ugdyti mokinius per turtingą Tverečiaus krašto istoriją padeda ir sutelktas bendruomenės darbas, ir aplinka. Antai septintokams jau nebe pirmus metus pamokos apie partizanų literatūrą vyksta Antanų miške, krašto partizanų žūties vietoje.

Ir šiemet saulėtą gegužės rytą čia, prie J. Jakšto pastatyto metalinio kryžiaus, uždegtos atminimo žvakutės, prisiminta tragiška mūšio, vykusio 1945 m. sausio 1 d., istorija. Tądien nelygioje kovoje čia žuvo per trisdešimt laisvės kovotojų.

Mokiniai skaitė partizanų ryšininkės G. Žalnieriūnaitės-Žibutės, kitų partizanų eiles, prasmingai suskambėjo ir „Palinko liepa šalia kelio“ – kaip tik taip pavadinta Tverečiaus krašto tremtinių, partizanų, politinių kalinių atsiminimų knyga, išleista prieš gerą dvidešimtmetį. Iš jos gimnazistai nuolat semiasi istorinių žinių, kadangi gyvųjų prisiminimų autorių gretos tirpsta. O per šią pamoką perskaitytos ir žuvusiųjų šioje vietoje pavardės. Pamoką vedė mokytoja Nijolė Keraitienė.

Tą pačią dieną laisvės kovų tema pratęsta Didžiasalio bibliotekoje – tai svarbi gimnazijos socialinė partnerė. Bibliotekoje paminėta Partizanų pagerbimo, kariuomenės ir visuomenės vienybės diena, skirta gimnazistų sukurtų filmų pristatymui, bendravimui su filmų herojų artimaisiais.

Kokie buvo pristatomi filmai? Tai pastaruosius trejus metus Nacionaliniam mokinių kūrybos darbų konkursui „Lietuvos kovų už laisvę ir netekčių istorija“ kurti darbai. Šis konkursas plačiai žinomas, šiemet organizuotas jau 23-čią kartą, jame visada dalyvauja daug moksleivių iš Lietuvos ir užsienio lietuviškų mokyklų. Konkurso darbai įprasmina dramatišką XX a. Lietuvos istoriją: tremtys, holokaustas, partizaninis karas, neginkluotas pasipriešinimas.

Didžiasalio „Ryto“ gimnazija turi ypač gilias dalyvavimo ir laimėjimų šiame konkurse tradicijas. Ilgai su mokiniais rašinius rašė ir filmus kūrė mokytoja Nijolė Berdikšlienė bei Ramunė Kapliukienė, dabar estafetę perėmė mokytoja Skaidrė Pauliukėnienė su savo ugdytiniais. Kadangi tema nesikeičia, kiekvienais metais reikia surasti, apie ką gi bus kuriama. Daug temų, bet gyvų liudininkų, su kuriais galima betarpiškai bendrauti, vis mažiau lieka. Todėl reikia skubėti, užfiksuoti tas istorijas, kol dar turime, kas paliudija.

Tad bibliotekoje peržiūrėti ir aptarti trys filmai, laimėję pirmąsias vietas šitame konkurse:

2021 m. sukurtas filmas „Antanų miško partizanai“, 2022 m. – „Gyvenusi vardan laisvės“, skirtas partizanų ryšininkei Genei Žalnierūnaitei- Martinėnienei, ir 2023 m. – „Partizanų fotografas“ apie Antanų miško partizanų fotografo Leono Buroko gyvenimo istoriją. (Filmų kūrybinė grupė: Jurgita Pauliukėnaitė, Mantas Tekorius, Edgaras Velička, Algirdas Pauliukėnas, Skaidrė Pauliukėnienė, Juozas Navickas).

Į filmų peržiūrą atvyko L. Buroko giminaitės Aldutė Burokaitė ir Birutė Ščiasnuliavičienė, G. Žalnierūnaitės-Martinėnienės dukterėčios Nijolė Pavlova ir Birutė Adomaitienė. Jos pasidalino savo prisiminimais apie partizanų patirtis, išgyvenimus bei gyvenimo sąlygas, apie pokario pamiškės kaimų gyvenimą.

Pirmojo filmo kūrybinės grupės narys Juozas Navickas papasakojo apie filmavimo iššūkius per karantino laikotarpį, kokiomis sąlygomis ir kiek laiko užtruko filmo kūrimas. S. Pauliukėnienė pasidžiaugė, kad Juozas pamokė, parodė, kaip kurti filmus, o vėliau mokiniai jau savo jėgomis filmavo ir montavo. Renginyje aktyviai dalyvavo ir palaikymo komanda – gimnazijos II g klasės mokiniai.

Šiuos filmus per klasės valandėlę peržiūrėjo ir septintokai, taip apibendrindami Antanų miške gyvai patirtus įspūdžius. O jų bendraklasė Jurgita Pauliukėnaitė papasakojo, kiek reikia įdėti darbo ir pasiruošimo, norint sukurti tikrai vertingą kūrinį.

Šie mokinių darbai papildys gimnazijos muziejaus fondus. Džiaugiamės turėdami žmonių, kuriems rūpi prisiliesti prie gyvosios krašto istorijos – taip ją žymiai lengviau suprasti.