Didinant dėmesį smurto prieš vaikus problemai, pradedama socialinė kampanija

Lietuva
BNS/Fotobanko nuotr.
Greta Zulonaitė Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  BNS

Siekiant atkreipti dėmesį į smurto prieš vaikus problemą, vaiko teisių gynėjai ketvirtadienį pristatė socialinę kampaniją „Vaiko rytojaus nepalik rytojui“.

Kaip rašoma Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos pranešime, kampanija taip pat siekiama priminti apie pagalbos nukentėjusiems nuo smurto svarbą.

Pasak socialinės apsaugos ir darbo ministrės Monikos Navickienės, nuo vaiko teisių apsaugos sistemos reformos praėjo jau 5 metai, yra plečiamas paslaugų spektras, didinamas jų prieinamumas, greitėja reagavimas į įvykius, tačiau realiam pokyčiui neužtenka tik institucijų darbo.

„Norime atsisukti į visuomenę ir parašyti visuomenės didesnio įsitraukimo“, – ketvirtadienį spaudos konferencijoje kalbėjo ministrė.

Ji taip pat priminė tarptautinį vaikų pagalbos ženklą. Anot ministrės, nykščio užlenkimas, jo suspaudimas kitais keturiais pirštais rodo, kad vaikui reikalinga pagalba.

Pasak  Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos direktorės Ilmos Skuodienės, šia kampanija žmonės skatinami nebūti abejingais.

„Šia kampanija bus primenama, kad padėti vaikui galime kiekvienas, o jeigu nežinome, kaip tą pagalbą suteikti, visuomet yra profesionalų, su kuriais galima pasitarti, išsakyti savo abejones, informuoti apie pagalbos poreikį“, – pranešime cituojama I. Skuodienė.

Ji ragino pastebėjus galimą vaiko teisių pažeidimą skambinti nemokama Vaiko teisių linija.

„Jeigu pastebime ženklus, kad mūsų aplinkoje esantis vaikas galimai patiria smurtą, būkime jam atidūs ir padėkime gauti reikiamą pagalbą. Būkime dėmesingi, skambinkime, klauskime, o jeigu žinome apie skriaudžiamą vaiką – praneškime vaiko teisių gynėjams. Tik taip galime pasiekti, kad visi vaikai būtų apsaugoti nuo smurto“, – kalbėjo ji.

Vis tik, pasak I. Skuodienės, Vaiko teisių linijos neužtenka norint užkardyti smurtą.

„Reikia keisti visuomenės nuostatas tiek vaikų atžvilgiu,tiek jų auklėjimo, tiek smurto atžvilgiu“, – kalbėjo ji.

Pernai iš viso fiksuoti 3228 galimo smurto prieš vaikus atvejai, galimai nukentėjo 2866 vaikai. Šie rodikliai augo nuo 2020-ųjų, kuomet buvo atitinkamai fiksuoti 2877 smurto atvejai ir galimai nukentėjo 2486 vaikai. 2021-aisiais nustatyti 2935 galimi smurto atvejai ir 2594 galimai nukentėję vaikai.  

Sulaukta beveik 2 tūkst. skambučių

Kiek ilgiau nei keturis mėnesius veikianti Vaiko teisių linija sulaukė beveik 2 tūkst. skambučių, elektroninių laiškų ir paklausimų. Į vaiko teisių gynėjus kreipiasi tėvai, seneliai, mokytojai ir patys vaikai. 

Pasak I. Skuodienės, vaikai skambina smurto, patyčių, santykių mokykloje, su draugais, tėvais klausimais.

Kilus klausimams, vaiko teisių gynėjai kviečia pasikonsultuoti skambinant nemokamu tel. 8 800 10 800, taip pat galima rašyti žinutę interneto svetainėje vaikoteises.lrv.lt esančiame pokalbių laukelyje. Pranešti apie vaiko teisių pažeidimą galima artimiausiame vaiko teisių apsaugos skyriuje, užpildant formą Tarnybos interneto svetainėje arba skambinant bendruoju pagalbos numeriu 112.