Didesnė dalis demokratų nepritaria visuotiniam šaukimui ir gynybos mokesčiui

20231111slis6096
Lietuva
S. Skvernelis. Skirmanto Lisausko nuotr.
Greta Zulonaitė Etaplius žurnalistas
Šaltinis:  BNS

Didesnė dalis Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ narių nepritaria visuotiniam šaukimui ir gynybos mokesčiui.

„Partijos pirmininkas paprašė išreikšti savo nuomonę dviem klausimais. Reikšmingesnė dauguma nepritarė dviem klausimams – išreikštas nepritarimas visuotiniam šaukimui ir visuotiniam gynybos mokesčiui“, – šeštadienį po partijos tarybos posėdžio BNS sakė rinkimų štabo vadovas Lukas Savickas.

„Tai yra aiški rekomendacija bendruomenės pirmininkui, kuria bus galima vadovautis toliau kalbant ir formuojant partijos poziciją“, – pridūrė jis.

Seimas rudens sesijos pabaigoje pernai po pateikimo pritarė šauktinių reformai, kuri leistų pašaukti daugiau jaunuolių. Šaukimo reforma buvo derinama bene metus, tačiau valdantieji konservatoriai tikisi su partijomis sutarti ir dėl visuotinio šaukimo. 

Apie jį imta kalbėti Rusijos invazijai besipriešinančiai Ukrainai nepavykus surengti greito sėkmingo kontrpuolimo ir ekspertams perspėjant, kad atkurianti pajėgumus Maskva ateityje gali didinti spaudimą NATO.

Tuo metu gynybos mokesčio idėją į viešąją erdvę grąžino Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Laurynas Kasčiūnas, Prezidentūrai anksčiau sukritikavus 2024 metų gynybos biudžetą, kad jame nėra numatyta lėšų Valstybės gynimo taryboje patvirtintam planui Lietuvos kariuomenėje kurti sausumos diviziją.

Konservatoriai pažadėjo imtis telkti partijų paramą, kad būtų sutarta dėl naujo mokesčio, o jis galėtų įsigaliotų 2025 metais. Politikai svarsto, kad krašto apsaugos finansavimui auginti galėtų būti didinami, pavyzdžiui, PVM ar pelno mokesčio tarifai.

Šių metų biudžete gynybai skirtos lėšos turėtų sudaryti 2,75 proc. bendrojo vidaus produkto. Iš šių lėšų 2,52 proc. sudaro įprasti biudžetiniai asignavimai, o likusią sumą – bankų laikinai mokamas solidarumo įnašas, skirtas finansuoti tik infrastruktūrą sąjungininkams priimti.

Demokratų posėdyje taip pat diskutuota apie partijos bendruomenės iškeltus kandidatus Seimo rinkimų vienmandatėse apygardose. 46 vienmandatėse apygardose buvo iškelta po vieną kandidatą, trijose – po du kandidatus, o dar trijose skyriai iškėlė partijos pirmininką Saulių Skvernelį.

Vasario 12 dieną partijos valdyba patvirtins kandidatų į Europos Parlamentą ir Seimo vienmandates apygardas sąrašus.