PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2022 m. Balandžio 17 d. 13:22

De­zin­for­ma­ci­jos pa­stan­gos su­telk­tos ka­ri­nei Ru­si­jos ag­re­si­jai pa­tei­sin­ti

Šiauliai

(Lie­tu­vos ka­riuo­me­nės nuo­tr.)

Monika ŠlekonytėŠaltinis: Etaplius.lt


212821

Ko­vą Krem­liaus re­ži­mo kont­ro­liuo­ja­mo­je ži­niask­lai­do­je do­mi­nuo­jan­ti te­ma bu­vo de­zin­for­ma­ci­ja ir me­las Ru­si­jos ka­ri­niams bei ki­tiems veiks­mams prieš Uk­rai­ną pa­tei­sin­ti. Lie­tu­vos ka­riuo­me­nės Stra­te­gi­nės ko­mu­ni­ka­ci­jos de­par­ta­men­to ana­li­ti­kai ko­vo 1–31 d. nu­sta­tė 374 uni­ka­lius at­ve­jus, tu­rė­ju­sius nei­gia­mos in­for­ma­ci­nės veik­los bruo­žų. Ly­gi­nant su va­sa­riu, fik­suo­tas ne­žy­mus pa­di­dė­ji­mas: ant­rą­jį šių me­tų mė­ne­sį nu­sta­ty­ti iš vi­so 365 at­ve­jai.
 

Pirmoje kovo pusėje buvo pastebėtas propagandos skleidėjų elgsenos pokytis, straipsniai apie situaciją Ukrainoje buvo publikuojami padrikai, o prieš Lietuvą ir Baltijos šalis nukreiptas komunikacijos srautas sumenko. Tai iš esmės lėmė dvi pagrindinės priežastys: pirmoje kovo pusėje propagandinių Rusijos kanalų funkcionalumas buvo trikdomas kibernetinių atakų, kita vertus, visas propagandistų dėmesys buvo sukoncentruotas informacinėms operacijoms prieš Ukrainą vykdyti.

Kovo 1–31 d. neigiama informacinė veikla daugiausia buvo vykdoma su Rusijos informacine (kibernetine) aplinka susijusiais kanalais, žymiai mažiau – su Baltarusijos.

Tradiciškai gynybos temų eskalacija sudarė didžiausią (daugiau kaip 66 proc.) kovo mėn. fiksuotų dezinformacijos atvejų srautą. Skleisti agresyvūs, nauji ir tęstiniai priešiški naratyvai, kuriais siekta menkinti NATO įvaizdį. Buvo teigiama, jog Aljansas yra atsakingas už tai, kas vyksta Ukrainoje, neva JAV ir NATO jau seniai planavo pradėti karą su Rusija ir ruošiasi prieš ją panaudoti branduolinį bei cheminį ginklus. Pabrėžta, kad kaip NATO ir JAV negina Ukrainos, taip negins ir Baltijos valstybių.

Taip pat skleistas melas, kad Vakarų šalys abejingai aštuonerius metus stebėjo tūkstančių civilių gyventojų žudynes pietryčių Ukrainoje ir todėl tapo viso to bendrininkėmis. Teigta, jog jei Rusija nebūtų pradėjusi „specialiosios operacijos“, tai kitą dieną karinę operaciją Ukrainos „neonacių Banderos rankomis“ būtų pradėjęs NATO.

Kovą ir toliau siekta menkinti Lietuvos narystės NATO svarbą ir bauginti šalies žmones. Tendencingai skleista dezinformacija, kad Lietuva taps pagrindiniu taikiniu ir atviros konfrontacijos tarp Aljanso ir Rusijos metu pastarosios raketos sulygins Lietuvos miestus su žeme. Vyriausybės sprendimai stiprinti gynybą įvardyti kaip Lietuvos militarizacija, prisidengiant situacija Ukrainoje. Taip pat teigta, kad Baltijos šalys gali būti kitos „denacifikavimo“ sąraše.

ES viduje vykstant diskusijoms dėl sankcijų ir Rusijos energetinių žaliavų atsisakymo, pastebėtas priešiškų šaltinių dėmesio energetikos sektoriui augimas. Buvo pabrėžiama, kad esą Europos sankcijos Rusijai pirmiausia sukels pavojų pačių europiečių gerovei. Skleista dezinformacija, kad jau dabar matomos neapgalvotų Vakarų politikų sprendimų pasekmės: esą parduotuvėse baigiasi maisto produktai, kyla benzino, dujų ir kito kuro kainos.

Priešiška informacija skleista tikslingai, siekiant sukelti Lietuvos piliečių nepasitikėjimą mūsų valstybės politinės ir karinės vadovybės sprendimais, menkinti Lietuvos kariuomenės pajėgumus ir NATO garantijas, skatinti nepasitenkinimą savo valstybe, klaidinti ir bauginti žmones dėl galimos karo grėsmės Baltijos šalyse.

Lietuvos kariuomenės informacija