PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2024 m. Balandžio 3 d. 07:05

Desovietizacijos komisija spręs dėl „Vėliavnešių“ skulptūros Ukmergėje ir kitų sovietinių paminklų likimo

Ukmergė

Ukmergės rajono savivaldybės nuotr.

Viktorija SmirnovaitėŠaltinis: ELTA


296834

Trečiadienį vadinamosios desovietizacijos komisijos posėdyje bus nagrinėjamas Nacionalinio susivienijimo kreipimasis dėl „Vėliavnešių“ skulptūros Ukmergėje. Taip pat bus sprendžiama dėl paminklų ir obeliskų Sovietų Sąjungos kariams likimo Šalčininkuose, Eišiškių kaime, Ariogaloje, Kretingalėje.

„(Dėl kai kurių objektų – ELTA) esame gavę Užsienio reikalų ministerijos (URM) pritarimą, kad jie pastabų neturi. Tai bus priimami tam tikri sprendimai dėl karių kapinių, užrašų, paminklų“, – Eltai teigė desovietizacijos komisijos pirmininkas Vitas Karčiauskas.

Kaip nurodoma komisijos posėdžio darbotvarkėje, gyventojų prašymu taip pat bus nagrinėjamas rašytojo Vinco Krėvės-Mickevičiaus atminimo klausimas dėl jo namo-muziejaus Varėnos rajone, Subartonių kaime, taip pat dėl rašytojo memorialinio buto-muziejaus Vilniuje.

Komisija taip pat nagrinės Mažeikių rajono savivaldybės prašymą dėl obelisko, esančio Antrojo pasaulinio karo Sovietų Sąjungos karių palaidojimo vietoje.

Ketinama įvertinti ir kelias Šakių rajono savivaldybės užklausas dėl Salomėjos Nėries gatvės pavadinimo Kudirkos Naumiestyje, Petro Cvirkos, Liudo Giros bei S. Nėries gatvės pavadinimo Šakiuose, taip pat žvaigždės simbolių Kidulių karių kapinių tvoros stulpuose.

Taip pat bus nagrinėjami Pasvalio rajono savivaldybės prašymai dėl paminklo sušaudytiems sovietiniams aktyvistams Vaškuose, Jurijaus Gagarino gatvės pavadinimo Pušalote, Kosmonautų, P. Cvirkos, S. Nėries ir Juliaus Janonio gatvių pavadinimų Pasvalyje bei S. Nėries vardo gatvės Joniškėlyje.

Nuo 2023 metų gegužės 1-osios Lietuvoje įsigaliojo dekomunizacijos įstatymas. Jis taikomas bet kokia forma įamžintiems ar atvaizduojamiems asmenims, simboliams, informacijai, propaguojančiai totalitarinius, autoritarinius režimus ir jų ideologijas.

2022 metų gruodį Seimo priimtas įstatymas taip pat sudaro prielaidas pašalinti iš viešųjų erdvių totalitarizmo ir autoritarizmo simbolius – paminklus, kitus memorialinius objektus, gatvių, aikščių ir kitų viešųjų objektų pavadinimus.

Viešųjų objektų pripažinimą tokiais, kuriais propaguojami totalitariniai, autoritariniai režimai ir jų ideologijos, numatyta atlikti LGGRTC ir savivaldybių institucijoms.