REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2022 m. Balandžio 15 d. 16:26

Desovietizacijos atlikti neskuba, tik stebi situaciją

Šiauliai

Amžina šlovė didvyriams. Ežero / Vytauto g. sankryža. A. Rutkausko nuotr.

Reporteris MindaugasŠaltinis: Etaplius.lt


212955

Intensyvėjant Rusijos agresijai Ukrainoje, apie galimas provokacijas Lietuvoje prakalbo teisėsauga. Imtasi ir desovietizacijos procesų – pašalinti sovietinę praeitį menančių paminklų, reliktų. Kai kurios savivaldybės į kvietimą sureagavo greitai. Tuo tarpu Šiaulių miesto valdžia kol kas laukia nurodymų iš centrinės valdžios. Fiksuoti pirmieji incidentai, situacija mieste stebima akyliau.

 

Pastebėti incidentai

Praėjusį sekmadienį Bubiuose, Šiaulių rajone fiksuotas incidentas, kai mėlynais ir geltonais dažais suniokotas tarybiniams kariams, žuvusiems II-ojo pasaulinio karo metu, atminti skirtas paminklas. Policija pradėjo ikiteisminį tyrimą.

Portalas „Etaplius“ pirmadienio spaudos konferencijoje pasiteiravo, ar Šiaulių miesto savivaldybė ruošiasi galimoms provokacijoms, juk miestas stebimas vaizdo kameromis, bendradarbiaujama su policija ir kitomis tarnybomis.

„Kalbėjomės su pareigūnais, jie žino galimas vietas, situacija stebima“, – atsakydamas į klausimą užtikrino direktorius.

Taip pat portalas „Etaplius“ teiravosi direktoriaus, kaip Šiaulių miesto savivaldybė sureagavo į praėjusią savaitę viešai šalies savivaldybėms išsakytą kvietimą pašalinti sovietinius paminklus. A. Bartulio teigimu, paminklai ir simboliai Šiauliuose visiems šiauliečiams yra žinomi, bet kol kas laukiama Seime ketinamų priimti įstatymo pataisų.

„Yra visokių didvyrių šlovę menančių užrašų, penkiakampių žvaigždžių“, – pastebėjo direktorius.

Desovietizacija. Tauragės rajono mero nuotr.

Tuo tarpu kol Šiaulių miesto savivaldybė laukia nurodymų iš centrinės valdžios, kitos šalies savivaldybės pačios ėmėsi iniciatyvos apsivalyti nuo sovietinio palikimo. Štai ketvirtadienio popietę Tauragės rajono meras Dovydas Kaminskas savo paskyroje socialiniame tinkle paskelbė nuotrauką apie ardomą paminklą sovietų kariams.

„Paskutinė diena šiam okupantų paminklui. Vietoje jo planuojame įamžinti 1422 Melno taikos susitarimą, kuriam šiemet, rugsėjo 27 d., sueina 600 metų“, – rašė Tauragės rajono meras.

Davė leidimą

Praėjusį sekmadienį Šiaulių miesto meras Artūras Visockas savo socialinio tinklo paskyroje informavo, kad pajudėjo procesai dėl daugiabučio namo Vytauto ir Ežero gatvių sankirtoje sienos, kuri buvo laikinai uždengta. Ant jos puikuojasi užrašas, šlovinantis praeities didvyrius.

Kaip rašė meras, Šiaulių architektai jau pakeitė nuomonę ir leidžiama sieną uždažyti. Tačiau namo gyventojai pageidauja, kad darbas gyventojams nekainuotų, todėl preliminariai rastas rėmėjas – lėšų, anot mero, pažadėjo skirti vienos Šiaulių įmonės atstovai.

Tiesa, vėliau pirmadienio popietę mero įrašas dingo.

Šiaulių miesto mero įrašas feisbuke. Ekrano nuotr.

Klausimą dėl šios freskos pašalinimo dar 2020 m. gruodį iškėlė Šiaulių miesto tarybos narys Zakiras Medžidovas. Kaip rodo politiko susirašinėjimas su Savivaldybe, praėjusių metų sausį gautas atsakymas, kad ši freska įrengta 1976 m. tuometinio miesto vyriausiojo dailininko Viliaus Purono pastangomis ir buvo vienas pirmųjų darbų Europoje, atliktų spalvoto granitavimo dekoro technika. Freskos autorė dailininkė Ramunė Kalniūnaitė.

Kreipėsi į architektus

Savivaldybė tą kartą kreipėsi į Lietuvos architektų sąjungos Šiaulių skyrių, iš kurio 2021 m. vasarį gautas atsakymas raštu, kad architektų vertinimu, šiame pastate sunku įžiūrėti propagandos elementų. Tikėtina, kad pastatas bus renovuojamas, tai paslėptų kūrinį, įvertino architektai.

Arba būtų galima panaikinti tik užrašą ir liepsną, nurodoma rašte. Patį kūrinį derėtų išsaugoti ateities kartoms, kadangi tokia technika dekoruotų pastatų nėra, nurodoma tuometės Šiaulių skyriaus pirmininkės Rūtos Stuopelienės parašu pasirašytame rašte.

Portalui „Etaplius“ Lietuvos architektų sąjungos Šiaulių skyriaus dabartinis pirmininkas Dalius Puzinas teigė, kad pakartotinio kreipimosi iš Šiaulių miesto savivaldybės dėl minėto pastato ir freskos nebuvo tiek į tuometinę pirmininkę, tiek dabar į jį patį.

„Rengiant tokius raštus, stengiamės klausimą aptarti bent jau valdyboje, kad nebūtų vienasmenės nuomonės. Šiuo atveju pakartotinio kreipimosi tiek man esant pirmininku nuo praėjusių metų liepos, tiek į buvusią pirmininkę iki tol nebuvo“, – balandžio 11 d. teigė D. Puzinas.

Kalbasi su architektais

Paprašius Šiaulių miesto mero pakomentuoti, kokia iš tiesų situacija su minėto pastato siena, Šiaulių miesto savivaldybės Viešųjų ryšių koordinatorius Vitalis Lebedis penktadienio darbo dienos pabaigoje atsiuntė atsakymus, kuriuose teigiama, kad nors formaliai LAS Šiaulių skyriaus architektai neprieštaravo daliniam sienos uždažymui (pašalinant tik šūkį ir liepsną), tačiau siekiama pašalinti visą freską. Pakartotinai raštu į LAS Šiaulių skyrių kreiptasi balandžio 6 d.

„Šį klausimą siekiama išspręsti pilna apimtimi, o ne tik dalinai, kaip buvo siūloma LAS iki šiol, todėl ir kreiptasi pakartotinai, prašant rekomendacinės pagalbos dėl pilno sienos uždažymo, nebesvarstant galimybės šią problemą spręsti tik dalinai. Šiuo metu vis dar laukiama Šiaulių miesto architektų nuomonės, atsakymą tikimės gauti iškart po šventinio Velykų savaitgalio.

Kol kas dar laukiame rašytinio LAS Šiaulių skyriaus atsakymo, tačiau reguliarūs pokalbiai su LAS Šiaulių skyriaus atstovais leidžia daryti preliminarią prielaidą, jog nebebus prieštaraujama sienos uždažymui pilna apimtimi, o ne tik daliniam koregavimui“, – teigiama atsiųstuose atsakymuose.

Pasiteiravus D. Puzino, LAS Šiaulių skyriaus pirmininko, ar buvo gautas pakartotinis kreipimasis ir su kokiais architektais bendrauja Šiaulių miesto savivaldybė, pašnekovas dar kartą patikino, kad jokio kreipimosi nebuvo.

„Aš jokio kreipimosi negavau, tai traktuoju, kad LAS negavo, gal kalbasi su architektu kokiu nors”, – penktadienio darbo dienos pabaigoje teigė LAS Šiaulių skyriaus pirmininkas.

Ieško alternatyvų

Šiaulių miesto savivaldybės atsakymuose nurodoma, kad agitacinio pobūdžio užrašas šiuo metu yra uždengtas, kol bus įgyvendintas ilgalaikis sprendimas. Svarstomos galimybės sieną papuošti nauju meniniu akcentu.

„Kultūros skyrius ieško būdų, kaip siena galėtų būtų papildyta, pavyzdžiui, naujais gatvės menininkų kūriniais po to, kai senasis piešinys bus pilnai uždažytas. Šiuo klausimu Kultūros skyrius bendradarbiauja su Šiaulių dailės galerija“, – teigiama pateiktuose atsakymuose.

Taip pat nurodoma, kad iškėlus šį klausimą, pagalbą pasiūlė „Gubernija“, kuri skirtų finansavimą. Tačiau kiek tai kainuos, kol kas nežinoma. Bet tikimasi darbus atlikti per gegužės mėnesį. 

„Statybos skyrius konsultuojasi su tokius darbus atliekančiomis įmonėmis, tad preliminari darbų sąmata paaiškės artimiausiu metu“, – teigė Savivaldybės atstovai.

Ruošiamasi provokacijoms

Kaip anksčiau skelbė BNS, artėjant gegužės 9-ajai, galimos provokacijos, nurodė Valstybės saugumo departamentas. Pasak žvalgybos, beveik neabejojama, kad kaip ir kasmet sovietų karių kapinėse bus rengiami paminėjimai.

Policijos departamento atstovas spaudai Ramūnas Matonis informavo BNS, kad šalyje vykstančius procesus nuolat stebi ir pareigūnai.

Vilniaus ir Klaipėdos miestų savivaldybių atstovai informavo BNS, kad renginiams kapinėse leidimai nėra išduodami, o leidimų šios dienos renginiams kitose vietose kol kas niekas neprašė.

Kaip portalą „Etaplius“ informavo Šiaulių miesto savivaldybės Viešųjų ryšių koordinatorius Vitalis Lebedis, tokių leidimų Šiaulių mieste taip pat nėra išduota ar pateikta prašymų.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA