PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2020 m. Balandžio 23 d. 09:10

Dėl sveikatos ministro sprendimo išrašyti dalį pacientų rajono ligoninėse panikos nėra

Kaunas

Ramutė ŠimukauskaitėŠaltinis: Etaplius.lt


127170

Antra savaitė šalies slaugos ir palaikomojo gydymo ligoninės sujudusios: pagal sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos įsakymą, karantino laikotarpiu, pasibaigus valstybės apmokamam pacientų 120 dienų buvimo ligoninėse terminui, jos negalės pratęsti sutarčių ir teikti mokamas slaugos ir palaikomojo gydymo paslaugas, todėl ligonius privalės išrašyti iš gydymo įstaigų.

„Gyvenimas“ domėjosi, kaip į sveikatos ministro įsakymą reagavo Veiverių, Jiezno, Balbieriškio pirminės sveikatos priežiūros centrų vadovai, teiravosi jų nuomonės, ar (kaip) nauji nurodymai pakeis prie centrų veikiančių slaugos ir palaikomojo gydymo ligoninių nusistovėjusią darbo tvarką, ar nenukentės pacientai.

Veiverių PSPC direktorė Lina Kazlauskienė pastebėjo, kad situaciją slaugos ir palaikomojo gydymo ligoninėse kiek palengvino pats ministras, kuris po kilusios reakcijos, Gydytojų vadovų sąjungos kreipimosi balandžio 17 d. papildė įsakymą, numatydamas kelias išimtis. Pratęsti sutartis leidžiama dviem atvejais: kai paciento būklė yra vegetacinė arba jam reikalinga nuolatinė medicininė priežiūra.
-Mes tarp 20 – ties pacientų tokių, kurie būtų vegetacinės būklės, neturime, o nuolatinės medicinos priežiūros paslaugų praktiškai reikia visiems, tai lyg ir atlaisvina mūsų rankas, kad ir toliau galėsime prižiūrėti tuos, kurie, atbuvę 120 dienų laikotarpį, už tolimesnes paslaugas susimokės patys, - svarstė L.Kazlauskienė.
Tokių asmenų, kurie už paslaugas ligoninėje susimoka, yra trys – penki. Anot įstaigos direktorės, visgi išlaikymas ligoninėje atsieina nepigiai, todėl tai sau gali leisti tie, kurie gauna ir pensiją, ir nuolatinės slaugos išmoką, arba kuriems skirtumą primoka vaikai.
Ligoninėje gydomi ir slaugomi daugiausia vietiniai, Prienų rajono gyventojai, keli jų, atlaisvinant patalpas karščiavimo klinikai, buvo atkelti iš Prienų slaugos skyriaus.
L.Kazlauskienė tikisi, kad tais pacientais, kurie greitu laiku turės palikti ligoninę – jų keletas – bus pasirūpinta. Bendraujama su jų namiškiais dėl galimybės globoti namuose, o vienišiems žmonėms tinkamų sprendimų teks ieškoti su Savivaldybės pagalba.
Veiverių PSPC direktorės teigimu, šiuo metu, koronavirusui įsisukus į įstaigas, kuriose globojami rizikos grupės asmenys ar slaugomi sunkios būklės pacientai, įstaigos atsakomybė dėl pacientų ir darbuotojų saugumo itin didelė. Nuo karantino pradžios nė vienas asmuo nepareiškė noro iš ligoninės pasiimti savo artimųjų, tai rodo, kad įstaiga pasitikima.

Jiezno PSPC slaugos ir palaikomojo gydymo ligoninės direktoriaus funkcijas laikinai atliekanti gydytoja Stefanija Bunevičienė pastebėjo, jog įstaigai jokia naujiena, kad išbuvusieji joje 120 dienų turi būti išrašomi. Visgi ji tikisi, kad vegetacinės būklės ir itin sunkiems ligoniams bus galimybė pratęsti gydymą.
-Paprastai iš anksto susisiekiame su pacientų artimaisiais, ar jie galės pasiimti ligonį į namus. Kitais atvejais – dėl globos paslaugų pratęsimo - skambiname į Savivaldybės socialinės paramos ir sveikatos skyrių. Bendraujame ir su seniūnais – yra buvę, kad dar vaikštantį, stipresnį žmogų išleidžiame, o jis neturi kur prisiglausti, todėl seniūnijos darbuotojai tarpininkauja dėl socialinio būsto suradimo, - pasakoja S.Bunevičienė. Jos teigimu, per metus pasitaiko 5 – 6 atvejai, kuomet asmuo ar jo artimieji už paslaugas susimoka patys.
Dauguma pacientų yra Jiezno ir Stakliškių krašto gyventojai, kurie negali pasirūpinti savimi ir savo buitimi, ypač šaltuoju metų periodu. Dalis ligonių, patyrusių insultą, po sąnarių operacijų ar traumų į Jiezno ligoninę slaugai pervežami iš Kauno klinikų, Raudonojo kryžiaus ligoninės.
S.Bunevičienė patikina, kad į slaugos ir palaikomojo gydymo ligoninę jie priimami tik atlikus COVID-19 testą.

Balbieriškio PSPC direktorė Angelė Sidaravičienė teigė suprantanti, kad sveikatos apsaugos ministro įsakymas nuleistas „ne iš lubų“, o dėl to, kad globos ir slaugos įstaigos atsidūrusios didelėje koronaviruso rizikoje. Įstaigos vadovės teigimu, šiuo metu slaugos ir palaikomojo gydymo ligoninėje valstybės apmokamų 120 dienų terminas baigiasi keturiems asmenims – du bus išrašyti į namus, o kitų dviejų sveikatos būklė sunki, todėl pagal ministro nurodytas išimtis jie galės likti įstaigoje.
Balbieriškio slaugos ir palaikomojo gydymo ligoninė globos paslaugų neteikia, todėl dėl savo amžiaus ir sveikatos negalintys vieni gyventi ir apsitarnauti senoliai yra nukreipiami į privačius „Smiltelės“ namus.
Balbieriškio ligoninėje slaugomi 23 daugiausia sunkios būklės asmenys – pervežti iš stacionarų po operacijų, onkologiniai ligoniai, kuriems reikalinga profesionali medikų priežiūra. Į ligoninę jie patenka tik patikrinus, ar neserga COVID-19. Be Prienų krašto žmonių, yra slaugomi ir keli Alytaus savivaldybės gyventojai, jiems paslaugos teikiamos pagal sutartį, sudarytą su Vilniaus TKL.

Tikisi, kad savivaldybės ras būdų, kaip pasirūpinti pacientais

Antradienį vykusioje spaudos konferencijoje sveikatos ministras A.Veryga teigė, kad jo įsakymas buvo neteisingai suprastas. Pasak jo, balandžio 17 d. buvo priimtas sprendimas, kad slaugos ir palaikomojo gydymo ligoninėse gali likti ne tik vegetacinės būklės pacientai, bet ir kiti, kurie negali paslaugų gauti kitur. Jis svarstė, kad valstybės lėšomis apmokama 120 dienų trukme jau pasinaudojusiems ir negalintiems susimokėti už tolimesnes paslaugas žmonėms rasti išeitį turėtų padėti savivaldybės.

Prienų rajono savivaldybės administracijos direktorė Jūratė Zailskienė patikino, jog iš slaugos ir palaikomojo gydymo ligoninių į namus išleidžiami senyvo amžiaus, sergantys lėtinėmis ligomis žmonės nebus palikti likimo valiai. Jos teigimu, tiems, kuriais nebus kam pasirūpinti, bus skirtos priežiūros ir slaugos paslaugos Prienų rajono gydymo įstaigose, o už paslaugas mokės Prienų rajono savivaldybė. Daliai asmenų galės būti suteikiamos ilgalaikės socialinės globos paslaugos Prienų globos namuose.

Dalė Lazauskienė