Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Žydrūnas PilitauskasŠaltinis: Etaplius.lt
Nelaimė Babrungo seniūnijos Ruolaičių kaime esančios rąstinių namų surinkimo bendrovės UAB „Lomeras“ ceche įvyko 2018 metų liepos 30-ąją.
Tą rytą maždaug iš poros metrų aukščio krito ir sunkiai galvą susižalojo dailidė A. P. (gim. 1954 m.). Dėl darbų saugos ir sveikatos reikalavimų pažeidimų (Baudžiamojo kodekso 176 str. 1 d.) buvo apkaltintas minėtos įmonės direktorius plungiškis Žygimantas Statkevičius (gim. 1970 m.). Spalio 16 dieną Plungės apylinkės teismas jam paskelbė nuosprendį: vyras yra kaltas ir mokės ne vieną tūkstantį eurų baudos.
Netinkamas darbų organizavimas
Valstybinė darbo inspekcija nustatė, jog liepos 30 dieną UAB „Lomeras“ darbuotojai dirbo surenkant rąstinio namo antrą aukštą: dailidė A. P., stovėdamas ant kopėčių poros metrų aukštyje, elektriniu grandininiu pjūklu darė įpjovą rąste kito rąsto įleidimui, o D. S., stovėdamas ant grindų, elektriniu šlifuokliu šlifavo sumontuotus sienojus. Netrukus D. S. išgirdo bumbtelėjimą ir atsisukęs pamatė ant grindų gulintį A. P. Pastarasis buvo praradęs sąmonę, nekalbėjo ir nejudėjo. Apie įvykį darbininkai telefonu pranešė išvykusiam direktoriui Ž. Statkevičiui, šis iškvietė greitąją medicinos pagalbą ir netrukus parvyko į rąstinių namelių surinkimo cechą. Greitosios pagalbos medikai nukentėjusįjį išsivežė į Plungės ligoninę, paskui žmogus gydymui pervežtas į Klaipėdos universitetinę ligoninę. Ištyrę nelaimingo atsitikimo darbe priežastis, darbo inspektoriai konstatavo, jog buvo netinkamas darbų organizavimas.
Kaltinimas
UAB „Lomeras“ direktorius buvo apkaltintas dėl darbų saugos ir sveikatos reikalavimų pažeidimų: būdamas darbdaviu, jis dailidei A. P. paskyrė tęsti dviejų aukštų rąstinio namo surinkimą, tinkamai neįvertinęs rizikos darbuotojų saugai ir sveikatai, neinstruktavęs jo darbo vietoje apie pavojingus rizikos veiksnius, neparengęs ir nesupažindinęs su statybos darbų techniniu projektu, nepasirūpinęs pastolių įrengimu, neišdavęs tinkamų darbo priemonių, nekontroliavęs diržų prisisegimo, dėl ko ir įvyko nelaimė. Tai – tyčinis nusikaltimas, numatytas BK 176 straipsnio 1 dalyje.
Nukentėjusysis nematė nei diržų, nei pastolių
Nukentėjusysis A. P. pasakojo, jog įmonėje „Lomeras“ dailide dirbo apie pustrečių metų. Lemtingą dieną angare susirinkinėjo rąstinį namą. Buvo trys rąstininkai ir šlifuotojas. Minėjo, jog buvo karšta, jis kopėčiomis pasilipo į maždaug 2 metrų aukštį ir dirbo atsistojęs ant 5 cm storio lentos, kurią pats pasidėjo. „Dėjome vadinamuosius ilginius. Aš turėjau rąstus atsižymėti, padaryti įpjovas elektriniu pjūklu“, – pasakojo nukentėjusysis. Kas nutiko, kad jis staiga krito ir trenkėsi į betonines grindis, neprisiminė.
Sunkią galvos traumą – kaukolės lūžį – patyręs plungiškis po gydymo sakė sunkiai girdintis viena ausimi, jam galvoje nuolat ūžia. Bet civilinio ieškinio dėl žalos atlyginimo nereiškė ir dėl nelaimės nieko nekaltino.
Paklaustas dėl diržų, A. P. svarstė, kad nebuvo kur jų prisirišti ir net nežinojo, ar jie išvis buvo. Į klausimą, kiek kartų buvo instruktuotas, prisiminė, jog tik vieną kartą prieš įsidarbinant buhalterė jam liepė pasirašyti po instruktažu. Tvirtino, jog darbdavys jo nesupažindino, kaip saugiai atlikti pastato montavimą darbo vietoje. Jokių stelažų ar pastolių su ratukais nematė. Esą visada dirbo taip – pasilipęs ant lentos.
Direktorius kaltės nepripažino
Įmonės „Lomeras“ direktorius Ž. Statkevičius kaltės nepripažino, prašė jį išteisinti. Pasakojo, jog tą rytą darbe A. P. nekaip atrodė, netgi siūlęs jam važiuoti namo. Dailidė atsakęs, kad po metinių toks esantis, bet esą jam viskas gerai. Tada direktorius išvažiavo, ir netrukus įvyko nelaimė.
Ž. Statkevičius sakė buvo paaiškinęs dailidei, kaip dirbti, buvo sakęs ant lentos nelipti. Instruktavo esą pats, o ne buhalterė. Mokymus tikino vedęs, apsaugos priemones sakė irgi pats išduodavęs, bet šalmų darbuotojai nenaudojo – būdavo nepatogu. Saugos diržų irgi nenaudojo, nes neaukštai tedirbdavo. Jei reikėdavo atlikti įpjovas rąste aukščiau, kai konstrukcija sutvirtinta, – darbuotojai turėjo rąstus nusikelti specialiu kranu, vadinamu „telferiu“, ant jokių lentų lipti nereikėjo. „Čia viskas iš tingėjimo. Aš neturiu iš ko prie kiekvieno darbuotojo dar po prižiūrėtoją pastatyti!“ – dėl nelaimingo įvykio kalbėjo Ž. Statkevičius. Po įvykio nukentėjusiajam jis davė 2 tūkst. eurų gydymo išlaidoms. Buvo įsitikinęs, jog saugios darbo sąlygos buvo užtikrintos, bet pats nukentėjusysis elgėsi rizikingai.
Teismas skyrė baudą
Spalio 16 d. Plungės apylinkės teismas paskelbė, jog kaltinamojo Ž. Statkevičiaus kaltė yra pilnai įrodyta, o jo pasirinkta gynybinė taktika nepripažinti kaltės vertintina siekimu išvengti baudžiamosios atsakomybės.
Už tyčinio nusikaltimo padarymą, numatytą BK 176 straipsnio 1 dalyje (pažeisti darbuotojų saugos ir sveikatos reikalavimai, dėl ko įvyko nelaimingas atsitikimas darbe), anksčiau neteistam Ž. Statkevičiui skirta 100 MGL dydžio bauda, t. y. 5000 eurų. Šią sumą nuteistasis turi sumokėti per 5 mėnesius. Taip pat iš jo priteisti 1662 eurai „Sodrai“ už A.P. išmokėtą ligos išmoką. Nuosprendis dar gali būti apskųstas.