Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
D. Labučio nuotr.
Reporteris MargaritaŠaltinis: Etaplius.lt
Lietuvoje prasidėjus karantinui pasipylė nuogąstavimai dėl įmonių darbo. Negalėjusioms naudotis savivaldybių nuomojamomis patalpomis, turėjo stabdyti savo veiklas, tarp jų – ir vaistinės, įsikūrusios valstybinėse gydymo įstaigose. Nacionalinės vaistų prekybos asociacija tikina, kad Šiaulių miesto savivaldybė, vienintelė visoje šalyje, nesudarė lengvatinių sąlygų vaistinėms, įsikūrusioms gydymo įstaigose ir negalėjusioms dėl saugumo sumetimų vykdyti savo veiklos karantino metu.
Nacionalinės vaistų prekybos asocijacijos direktorė Jūratė Kulberkienė teigė, kad prasidėjus koronaviruso pandemijai, vaistines šiam laikotarpiui reikėjo uždaryti: „Patekimas į vaistines, esančias gydymo įstaigose, pacientams buvo visiškai apribotas – poliklinikos užsidarė ir užsitvėrė koridorius, kad tarp skyrių negalėtų vaikščioti ligoniai, prie durų atsirado budintis personalas, į medicinos įstaigas, remdamasis griežtais saugumo reikalavimais, įsileidęs tik išskirtiniais atvejais, tad tokiose įstaigose esančios vaistinės buvo priverstos užverti duris.“
Anot jos, Šiaulių miesto savivaldybė buvo vienintelė visoje šalyje, kuri nepatenkino prašymo sumažinti arba iš viso panaikinti nuomos mokestį karantino metu.
„Vyriausybei Lietuvoje įvedus karantiną, vaistinės raštiškai kreipėsi į savivaldybes, prašydamos atleisti gydymo įstaigose įsikūrusias vaistines nuo nuomos mokesčio tol, kol šalyje tęsis paskelbta padėtis. Kadangi šios vaistinės tapo nepasiekiamos darbuotojams ir pacientams dėl priežasčių, nepriklausiusių nei nuo savivaldybių, nei nuo mūsų, visos savivaldybės, išskyrus Šiaulių miesto, sutiko arba sumažinti nuomos mokestį 80 proc., arba pilnai nuo jo atleisti. Vaistinės gavo tik pasiūlymą atidėti nuomos mokėjimą kuriam laikui“, – sakė J. Kulberkienė.
Jos teigimu, Šiaulių miesto savivaldybė neįsigilino į susiklosčiusią situaciją. Ji pratęsia, kad galimybė išsinuomotą turtą naudoti pagal nuomos sutartyje numatytą paskirtį yra būtina sąlyga nuomos mokesčio skaičiavimui ir mokėjimui.
„Tikimės, kad Šiaulių miesto savivaldybė persvarstys šį sprendimą, nes jis gali skaudžiai atsiliepti ne tik vaistinėms, bet ir miesto gyventojams. Nevykdant veiklos, įmonės patiria nuostolius, todėl realu, kad vaistinės poliklinikose, tai yra ypatingai pacientams patogiose vietose, bus priverstos užsidaryti– bet kokiu atveju, tai būtų skaudus smūgis šiauliečiams“, – tvirtina pašnekovė.
Ji priduria ir tai, kad į Šiaulių miesto savivaldybės administraciją buvo kreiptąsi net keletą kartų, tačiau įtikinti karantino metu sumažinti nuomos kainą arba nuo šio mokesčio visiškai atleisti nepavyko.
Etaplius.lt nusprendė susisiekti su Šiaulių miesto savivaldybe, kad ši pakomentuotų susidariusią situaciją.
Anot Savivaldybės, balandžio 2 dieną Šiaulių miesto savivaldybės taryba priėmė sprendimą Nr. T-88 „Dėl nuomos mokesčio atidėjimo", kuriuo nusprendė atidėti, esant prašymui ir pagrindžiantiems dokumentams, nuomos mokesčio mokėjimo terminą karantino laikotarpiu ir du mėnesius jam pasibaigus už Šiaulių miesto savivaldybei nuosavybės teise priklausančias nuomojamas patalpas ar pastatus.
Savivaldybės Strateginės plėtros ir ekonomikos departamentas teigia, kad pateikus prašymą ir dokumentus, įrodančius, kad pajamos sumažėjo daugiau kaip 50 proc., su įmone bus sudaromas nuomos mokesčio atidėjimo grafikas. Visi nuomininkai buvo informuoti apie tarybos priimtą sprendimą. Tačiau UAB „Nemuno vaistinė" nepateikė dokumentų, pagrindžiančių pajamų sumažėjimą, ir siūlomo nuomos mokesčio atidėjimo grafiko.
Taip pat, balandžio 1 dieną UAB „Nemuno vaistinė" pateiktame rašte informuoja, kad nuo 2020-04-02 iki karantino pabaigos stabdo vaistinės darbą ir nuomos mokesčio už minėtą laikotarpį nemokės. Tačiau įmonė nepateikė prašymo dėl nuomos mokesčio atleidimo ar jo sumažinimo, tik deklaratyviai pareiškė, kad nuomos mokesčio už patalpas nemokės. Sudarytoje negyvenamųjų patalpų nuomos sutartyje nėra numatyta aplinkybių, dėl kurių nuomininkas galėtų būti atleistas nuo nuomos mokesčio. Tik Šiaulių miesto savivaldybės taryba gali priimti sprendimą dėl atleidimo ar neatleidimo nuo nuomos mokesčio mokėjimo. Jeigu Taryba priimtų sprendimą atleisti visus nuomininkus nuo nuomos mokesčio sumokėjimo karantino laikotarpiu, savivaldybė netektų apie 75 tūkst. EUR pajamų.
Strateginės plėtros ir ekonomikos departamentas informuoja, kad balandžio 4 dieną Šiaulių miesto savivaldybės taryba priėmė sprendimą Nr. T-217 „Dėl nekilnojamojo turto, žemės ir valstybinės žemės nuomos mokesčių lengvatų suteikimo", kuriuo nusprendė suteikti 2020 metų nekilnojamojo turto, žemės ir valstybinės žemės nuomos mokesčių lengvatas, atidedant mokesčių sumokėjimo terminą ne ilgesniam kaip 6 mėnesių laikotarpiui nuo mokesčių mokėjimo termino, numatyto Lietuvos Respublikos teisės aktuose pabaigos ir neskaičiuojant delspinigių už minėtą laikotarpį ar atleidžiant nuo mokesčių už laikotarpį nuo 2020 m. kovo 16 d. iki karantino režimo Lietuvos Respublikos teritorijoje pabaigos ir dar 2 mėnesius nuo karantino režimo galiojimo pabaigos.
Įmonės taip pat gali pasinaudoti ir valstybės suteiktomis pagalbos verslui, nukentėjusiems nuo koronoviruso, priemonėmis, kurias skelbia Ekonomikos ir inovacijų ministerija.