PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2024 m. Kovo 18 d. 16:08

Dėl regioninio parko steigimo – susitikimas su kantautiškiais

Plungė

Plungės r. savivaldybės nuotr.

EtapliusŠaltinis: Plungės rajono savivaldybės


295258

Kovo 13 d. Kantaučiuose gvildentas šio kaimo gyventojams aktualus Germanto regioninio parko steigimo klausimas. Susitikime, kurį iniciavo patys Kantaučių apylinkių žmonės, dalyvavo Valstybės saugomų teritorijų tarnybos darbuotojai, gyventojų nuotaikas išklausė ir Plungės rajono savivaldybės meras Audrius Klišonis, Savivaldybės tarybos nariai Andriejus Stančikas ir Ramūnas Lydis, kuris, kaip žinia, yra kitos saugomos teritorijos – Žemaitijos nacionalinio parko – direktorius.

„Iniciatyvą čia parodė Telšių rajono savivaldybė. Manau, jų iniciatyva jų teritorijoje ir turėtų galioti. Plungės rajono savivaldybė iniciatyvos nerodė, Valstybinė saugomų teritorijų tarnyba į mūsų Savivaldybės tarybą nesikreipė, sprendimo, kuriuo pritartume Germanto regioninio parko plėtrai, nesame priėmę. Šiuo atveju, esu įsitikinęs, paskutinį žodį turėtų tarti vietos gyventojai – tik jiems spręsti, ar įsileisti saugomą teritoriją su visais ribojimais, ar ne“, – kalbėjo Savivaldybės meras Audrius Klišonis.

Pačioje susitikimo pradžioje Savivaldybės meras ragino žmones būti aktyvius, užduoti klausimus ir reikalauti atsakymų: „Išsiklausinėkite viską, išsiaiškinkite. Nes viena yra susirašinėti elektroniniais laiškais ir visai kas kita, kai vyksta gyvas pokalbis. Žmonės turi žinoti, kas jų laukia, ir patys pasakyti, ar pritaria, ar vis dėlto ne.“

Nauja saugoma teritorija – Germanto regioninis parkas – numatytas ir Telšių rajono savivaldybės teritorijos bendrajame plane (kuris parengtas dar 2008 m.), ir 2021 m. patvirtintame Lietuvos Respublikos bendrajame plane. Regioninio parko pagrindas – Germanto ežero kraštovaizdžio draustinis, bet į teritoriją patektų ir netoli Kantaučių esantis Vilkaičių geomorfologinis draustinis, pagal kitas schemas – dar ir kitos Kantaučių apylinkės. Įsteigiant parką, siekiama apsaugoti vertingas gamtines teritorijas, svarbias buveines, sukurti infrastruktūrą rekreacijai ir turizmui.

Žinoma, gamta svarbu, bet kartu su valstybės saugomos teritorijos statusu „atkeliaus“ ir ribojimai – dėl statybų (reikėtų dar ir parko direkcijos leidimo), karjerų įrengimo, miškų kirtimo ir kitos ūkinės veiklos. Visi šie ribojimai žmonėms kelia nerimą, juolab kad Kantaučiuose ir aplinkiniuose kaimuose esama stambių ūkininkų, galvijų augintojų, kurie ateityje norėtų plėstis, tačiau baiminasi, kad naujasis statusas jiems tokias galimybes užkirs.

Kaip iki susitikimo, taip ir po jo, žmonėms kaip buvo neaiškumų, taip jų ir liko. Pritariančiųjų tam, kad regioninis parkas plėstųsi iki jų žemių, neatsirado. Vis dėlto pasidžiaugta, kad toks susitikimas surengtas, kad žmonės galėjo išsakyti savo nuomonę, gauti reikalingos informacijos. Tikimasi, kad į jų poziciją planuojant Germanto regioninio parko steigimą ir plėtrą (nes parkas kol kas – planavimo stadijos) bus atsižvelgta.