Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
BNS / Fotobanko nuotr.
Etaplius.ltŠaltinis: BNS
Tai antradienį per spaudos konferenciją pranešė kultūros ministras Simonas Kairys.
Jis teigė situaciją aptaręs su pačiu A. Valotka ir pripažino manantis, kad šio vertinimai kartais išeina už jo vadovaujamos tarnybos kompetencijos ribų, ir tai „nedidina pasitikėjimo“ šiuo pareigūnu.
Liepos viduryje kultūros ministras sudarė komisiją įvertinti A. Valotkos pasisakymams, mat šis LRT radijo laidoje diskutuodamas apie Vilniaus rajone esančius kelis dvikalbius viešuosius užrašus teigė, kad nesvarbu, jog dalis Vilniaus rajono gyventojų nori užrašų jų gimtąja – lenkų – kalba.
„Na ir kas, kad nori. Rusai ten sakykime, jie Donbase nori rusiškų užrašų, turbūt nenori ukrainietiškų. Tai yra okupacinė zona, kur vyko nuožmi polonizacija lietuvių, tai žymėti visą teritoriją lenkiškais užrašais, manau, kad pasipriešinimas būtų labai didelis“, – tuomet kalbėjo Lietuvių kalbos inspekcijos vadovas.
Šie teiginiai papiktino Vilniaus rajono merą Robertą Duchnevičių ir Lenkijos ambasadorių Lietuvoje Konstantą Radziwillą (Konstantą Radživilą). Jie paprašė kultūros ministro įvertinti pareigūno pasisakymą.
Lenkijos ambasadorius šiuos inspekcijos vadovo žodžius pavadino neatsakingais lenkų tautinės mažumos Lietuvoje atžvilgiu.
Seimo narys Česlavas Olševskis dėl tokios diskusijos metu pasirinktos ir A. Valotkos išsakytos formuluotės kreipėsi į prokuratūrą prašydamas pradėti ikiteisminį tyrimą, tačiau ši nurodė, kad minėti palyginimai nėra užtraukiantys baudžiamąją atsakomybę ir tyrimą pradėti atsisakė.
Savo ruožtu prezidentas Gitanas Nausėda yra praginęs A. Valotką nepolitikuoti ir atlikti jam numatytas funkcijas.
Valstybinė kalbos inspekcija yra nurodžiusi Vilniaus rajono savivaldybei panaikinti dvikalbius užrašus lietuvių ir lenkų kalba Bieliškių ir Ažulaukės kaimuose, ši su tuo nesutiko ir kreipėsi į Administracinių ginčų komisiją – pastaroji konstatavo, kad inspekcijos nurodymas yra neteisėtas ir nepagrįstas.
A. Valotka apie gautą pastabą: nesijaučiu nei supykęs, nei įsižeidęs
Valstybinės kalbos inspekcijos (VKI) viršininkas Audrius Valotka teigia nepykstantis dėl gautos pastabos iš Kultūros ministerijos suburtos komisijos. Anot jo, ministras Simonas Kairys objektyviai įvertino situaciją, todėl A. Valotka priima jo sprendimą skirti pastabą.
„Normalus sprendimas, ką čia galiu įvertinti. Nusprendė ministras ir nusprendė, aš tą sprendimą priimu“, – Eltai komentavo A. Valotka.
„Aš manau, ministras įvertina tokį kontekstą – buvo nemažai tokių, kurie šitoje situacijoje labai norėjo kraujo. Bet ministras Kairys yra stiprus žmogus, objektyviai įvertino visą tą dalyką, ir dėl tos nuobaudos aš tikrai nesijaučiu nei supykęs, nei įsižeidęs, nei kažkoks nuliūdęs“, – pridūrė kalbos inspekcijos viršininkas.
Kultūros ministras S. Kairys antradienį pranešė, kad ministerijos suburta komisija VKI viršininkui Audriui Valotkai skyrė pastabą. Pasak ministro, pastaba turės pasekmių, kai bus kalbama apie A. Valotkos atlyginimo, priedų ir koeficientų klausimus.
„Formaliai dabar jis gavęs pastabą. Teisiškai vertinant visą situaciją, negaliu vadovautis vien emocijomis ar kažkokiais nepamatuotais dalykais. Komisija įvertino visas aplinkybes. Pastaba turi savo reikšmę tolimesniuose etapuose – tiek kalbant apie atlyginimą, priedus, koeficientus, tiek kalbant apie tai, jeigu pastabos dažnės“, – antradienį žurnalistams teigė S. Kairys.
ELTA primena, kad VKI vadovas viešos kritikos susilaukė po to, kai liepos mėnesį LRT radijo laidoje apie teigė, kad lenkiškos kaimų pavadinimų lentelės Vilniaus rajone ne tik žymi istorinę lenkų okupacinę teritoriją, bet ir pažeidžia Lietuvos įstatymus, todėl turėtų būti pašalintos. VKI viršininkas taip pat prilygino šiuos užrašus rusų okupuotų Donbaso teritorijų ženklinimui.
Toks A. Valotkos pasisakymas sulaukė ir tarptautinės reakcijos. Neigiamai apie VKI viršininko pareiškimus atsiliepė ne tik Vilniaus rajono meras, bet ir kultūros ministras, Lenkijos ambasadorius Lietuvoje bei prezidentas Gitanas Nausėda.
A. Valotka kritikos dėl savo pasisakymų sulaukia ne pirmą kartą. Šių metų kovą, VKI šalies institucijoms išsiuntė raštą, kuriame nurodė, kad nuo kitų metų kovo planuojama pradėti tikrinti šalyje dirbančių karo pabėgėlių iš Ukrainos lietuvių kalbos žinias, nes esą valstybinės kalbos mokėjimas yra būtinas, kad ukrainiečiai galėtų būti visavertiškai integruoti.
Tokią A. Valotkos vadovaujamos institucijos poziciją tąkart sukritikavo ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė, premjerė Ingrida Šimonytė bei kultūros ministras Simonas Kairys. Ministras akcentavo, kad VKI neturėtų užsiimti politikos formavimu.