Aktualu | Gyvenimas | Pramogos | + Projektai | Specialiosios rubrikos |
Pasirinkite savo miestą | Vilnius | Kaunas | Klaipėda | Šiauliai | Panevėžys | Marijampolė | Telšiai | Alytus | Tauragė | Utena |
Reporteris SkaistėŠaltinis: Etaplius.lt
Šalies odontologai netikėtai atsidūrė Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) ir Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) dėmesio centre dėl įtarimą keliančių atlyginimų sumų. Kai kuriose savivaldybėse vidutinis odontologų užmokestis siekia vos 440 eurų, o Vilniuje ir Kaune odontologai skelbiasi uždirbantys mažiau nei Akmenėje ir Šilutėje.
Medikai savo ruožtu kaltinimus atmeta ir sako, kad toks absoliutinimas meta šešėlį ant visų sąžiningai savo darbą dirbančių ir mokesčius mokančių specialistų.
Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) savaitės pradžioje paskelbė daugiau nei 2 tūkst. odontologines paslaugas teikiančių įmonių vidutinio darbo užmokesčio rodiklius. Beveik pusę šių įmonių pasieks mokesčių administratoriaus laiškai, siūlantys savarankiškai peržiūrėti, įvertinti savo duomenų teisingumą pateiktose deklaracijose.
Tuo tarpu internetinio portalo „Lrytas.lt“ duomenimis, odontologų jau ėmėsi Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT). Pasak tarnybos direktoriaus pavaduotojo, Odontologijos sektorius identifikuotas kaip rizikingas ir jam bus skiriama daugiau dėmesio – ėmus tikrinti vienokių ar kitokių pažeidimų buvo aptikta net 80 procentų atvejų.
Sostinės „Žalgirio“ klinikos vadovė medicinos mokslų daktarė Alina Pūrienė sako, kad dėl susiklosčiusios padėties kalta VMI – laiku ir periodiškai atliekant patikrinimus, tokios situacijos nenutiktų.
„Tai ne odontologų, ne visos valstybės, o VMI problema. Ta problema buvo dar vuomet kai ministru buvo Vytenis Andriukaitis, buvo net surengta „Baltųjų chalatų akcija“. Buvo ten, kad nevienodai moka, gal žmonės nevienodai supranta prievoles valstybei – tikrai buvo toks reikalas“ – pasakoja A. Pūrienė.
Pasak medikės, tuomet odontologų patikros akcija daugeliu atveju baigėsi taikiai – mokesčių trūkumas buvo pervestas VMI.
„Tačiau jau tuomet buvo labai aiškiai pasakyta, kad jeigu VMI gerai dirbtų, nebūtų tokių piktnaudžiavimų. Jei pasirinktinai Inspekcija pastoviai tikrintų, to nebūtų. „Žalgirio“ klinikoje atliekami 36 įvairaus pobūdžio tikrinimai per metus – tikrina viską: pacientų korteles, finansus, higieną ir tt. Tai pas mus neranda nieko, nes mums net minties nekyla, kad galėtume kažką blogai padaryti, nuslėpti“ – aiškino „Žalgirio“ klinikos vadovė.
Ji pridūrė, kad visuomenėje pasklidusios kalbos, kad visi odontologai slepia mokesčius skaudina sąžiningus medikus.
„Kai sakoma, kad visi odontologai nesąžiningai moka valstybei mokesčius, tai mane labai žeidžia. Nepaprastai daug mūsų profesijos žmonių sąžiningai vykdo visas prievoles valstybei. Negalima kalbėti apie visus tik apie išskirtinius atvejus. Tačiau dar kartą pabrėšiu – jei gerai dirbtų mokesčių inspekcija, nebūtų ir tų atvejų“, – įsitikinusi A. Pūrienė
„Baltųjų chalatų“ akcija – 2014 metais tuometinio sveikatos apsaugos ministro V. Andriukaičio inicijuotas odontologų ir viso medicinos sektoriaus patikrinimas. Jo metu buvo atidžiau nagrinėjami medicinos specialistai, deklaruojantys darbą keliais etatais. Institucijoms tuomet sukėlė įtarimų medikai, deklaravę net kelioliką darbo vietų: kilo klausimų ir dėl to, kaip medikai suspėja teikti kokybiškas paslaugas, dirbdami keliose įstaigose, taip pat dėl jų pajamų teisėtumo.
Problema dėl daugybės darboviečių išliko iki šiol: pagal dabar esamą tvarką net ir dešimtyje ar daugiau darboviečių dirbančiam specialistui nesunku išpildyti pakankamai formalų Odontologų rūmų reikalavimą – su kiekviena įstaiga turėti darbo sutartį ir kiekviename darbe per mėnesį praleisti bent valandą. Kiek iš tikrųjų valandų kiekvienoje iš dešimties darboviečių praleidžia odontologas ir kaip jis apskaito savo darbo laiką, atlygį už paslaugas ir savo pajamas – paties darbuotojo ir darbdavio sąžinės reikalas.
Lietuvos odontologų rūmai (LOR) susipažinę su Seimo Sveikatos reikalų komiteto posėdyje pateikta VMI bei FNTT informacija apie mokesčių sumokėjimą, vidutinį darbo užmokestį bei kitas odontologinės veiklos aplinkybes, išplatino pranešimą, kuriame skelbiama, kad VMI pateikti duomenys nėra išsamūs ir juos reikia dar papildyti.
Pareiškime taip pat akcentuojama, kad tiriant odontologų mokestinę aplinką nebuvo atsižvelgta į darbo krūvį:
„Iki šiol atlikti odontologijos sektoriaus mokestinės aplinkos tyrimai ir analizės nebuvo metodiškai susieti su gydytojų odontologų faktiniu darbo krūviu (pilnas etatas, 0,5, 0,25 arba valandinis įdarbinimas), taip pat nebuvo vertinami skirtingų veiklos formų (UAB, MB, IĮ) finansinės apskaitos reikalavimai ir ypatumai, taip pat nebuvo vertinami skirtingi paslaugų kainų apskaičiavimo mechanizmai (kai teikiamos sveikatos priežiūros paslaugos privačiomis pacientų lėšomis bei PSDF biudžeto lėšomis), nebuvo atsižvelgta į skirtingus reikalavimus PVM atskaitai ir pan. Visi šie tyrimų trūkumai iš esmės iškreipia vaizdą ir meta nepagrįstą šešėlį visam odontologijos sektoriui“ – skelbiama Odontologų rūmų pareiškime.
alfalt-logo-skaidrus.png