PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2021 m. Gruodžio 20 d. 19:58

Dėl miško pakeitė nuomonę: ieškos kompromiso

Šiauliai

A. Rutkausko nuotr.

Reporteris MindaugasŠaltinis: Etaplius.lt


198196

Visuomenėje kilus sumaiščiai dėl vadinamojo Pabalių miško, miesto valdžia šiek tiek atsitraukė. Bus ieškoma kompromiso, bent dalį miško išsaugoti. Tik tam turės pritarti Šiaulių miesto taryba jau šį ketvirtadienį.

Kiek anksčiau rašėme apie Šiaulių miesto planus perimti keturis valstybinės žemės sklypus ir juose vystyti gyvenamųjų namų statybos projektus. Vienas iš sklypų – vadinamasis Pabalių miškas, buvusio Naujojo Medelyno teritorijoje užaugęs beveik 4 hektarų brandus miškas.

Kai žiniasklaida šią istoriją paviešino bei visuomenėje kilo sujudimas, miesto valdžia truputėlį atsitraukė nuo pirminio sumanymo. Pirmadienio spaudos konferencijoje išstojęs Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktorius Antanas Bartulis pažymėjo, kad bus ieškoma kompromisų, kad visos pusės būtų patenkintos. Vaizdžiai tariant, kad ir avis liktų sveika, ir vilkas būtų sotus.

Tarybai bus siūloma apsispręsti, ar palaikyti alternatyvų sprendimo projektą, kuriuo būtų numatoma išsaugoti dalį miško, tuo pačiu leidžiant gyvenamųjų namų statybas minėtame sklype. Vis dėlto, direktorius A. Bartulis pabandė išdėstyti įvykių chronologiją, kaip nutiko, kad toje teritorijoje miškas de facto egzistuoja, bet de jure jo nėra.

Direktorius nurodė, kad 1997 m. lapkričio 28 d. buvo perimta teritorija iš apskrities administracijos: gatvės, šaligatviai, parkai ir tas pats Naujojo Medelyno rajonas, kuriame sovietmečiu buvo suformuotas dekoratyvinių augalų rajonas. Iki pat praėjusių metų birželio 1 d. vyko žemės sugrąžinimo ankstesniems savininkams reforma. Žemės, kuri sovietmečiu buvo nusavinta.

Pasak direktoriaus, dar 2009 m. sausio 9 d. patvirtintame Šiaulių miesto bendrajame plane pažymėta, kad minėtas sklypas turi gyvenamosios teritorijos statusą. Miškas ten atsirado natūraliai, netvarkant aplinkos po Sovietų sąjungos griūties atgavus nepriklausomybę ir nelikus suformuoto dekoratyvinių želdinių medelyno savininkų.

„Susiformavo savaiminei želdiniai, kurie neturi jokio statuso“, – tikino A. Bartulis.

Pasak jo, viešai paleistos kalbos, kad visuomenė apie galimas statybas nieko nežinojo, yra netiesa. Bendrasis planas rengtas 2009 m., derintas su visuomene.

„Visi bendrieji planai derinami su visuomene, žmonės žinojo dar nuo 2009 m., planas buvo koreguojamas 2018 m., statusas toje teritorijoje liko nepakitęs“, – teigė A. Bartulis.

Pernai buvo priimtas Tarybos sprendimas, kuriuo Savivaldybės administracijai pavesta inventorizuoti visus laisvus žemės plotus, kurie liko po agrarinės reformos. Šiems plotams priskirtas atitinkamas teisinis statusas. Žingsnis po žingsnio, parengtas sprendimo projektas dėl gyvenamųjų namų statybos. Gruodžio 23 d. vyksiančiame posėdyje bus svarstomas klausimas.

„Visuomenė pradėjo domėtis, informacija pasiekė Tarybos narius, merą. Sprendimo projektas aprobuotas komitetuose. Bet prasidėjo diskusija, ieškome kompromiso, kad sklypas išliktų. Jeigu Tarybos nariai palaikys alternatyvų sprendimą, administracija galėtume paaukoti dalį sklypo, galėtų likti dalis želdinių, kad būtų rastas kompromisas“, – bandė sukti direktorius.

Iš beveik 4 hektarų, pasak direktoriaus, tikėtina, želdiniams galėtų būti skirta 0,5 ha sklypo.