PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Gamta2019 m. Gruodžio 28 d. 19:51

Dėl klimato kaitos sunyko vienas iš pasaulio gamtos stebuklų

Pasaulis

© Edgar Chagwa Lungu | Twitter

Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt


110889

Vienas iš pasaulio gamtos stebuklų – Viktorijos krioklys, atsidūrė ties visiško išdžiūvimo slenksčiu. Jei nebus imtasi neatidėliotinų veiksmų klimato krizės pažabojimui, šis gamtos stebuklas visai išnyks.

Kadaise įspūdingai vandeniu besiritęs krioklys, besiribojantis su Zambija ir Zimbabve, po pastaruoju metu alinusių sausrų yra beveik neatpažįstamas, kuomet jame drastiškai sumažėjo vandens lygis, pasiekęs žemiausią lygį per 25 metus.

Zambijos prezidentas Edgar Lungu perspėjo apie klimato kaitos pavojus ir teigė, kad jų poveikis yra labiausiai juntamas besivystančiose šalyse, tokiose kaip jo paties.

Nors sausuoju metų periodu kriokliai įprastai visuomet išdžiūsta, oficialių tarnybų teigimu, kalbant apie vandens lygius, šie metai pasiekė precedento neturintį sumažėjimą.

Kaip skelbia Zimbabvės Aplinkos, klimato ir turizmo ministerija, vidutinė krioklių srovė šiais metais sumažėjo beveik 50%.

Interviu „Sky News“ Lungu sakė: „Ar mes norime Zambezę palikti be galingojo Viktorijos krioklio? Ar mes norime palikti Afriką ir ateities kartas be galingojo Viktorijos krioklio? Ar mes to norime? Yra būdai ir priemonės, kurių mes galime imtis dabar pat.“

Tiek Zambija, tiek Zimbabvė susidūrė su kasdieniais elektros tiekimo nutrūkimais ir dėl užsitęsusių sausrų buvo priverstos paskelbti aukštą maisto trūkumo lygį, kuomet daugiau nei dviems milijonams Zambijos ir septyniems milijonams Zimbabvės gyventojų trūko maisto.

Zambijos prezidentas „Twitter“ tinkle pasidalino nuotraukomis, kuriose matomas beveik visiškai be vandens likęs krioklys, ir jas apibūdino, kaip „akivaizdų priminimą apie tai, ką mūsų aplinkai ir pragyvenimui daro klimato kaita.“

Viktorijos krioklys įvardinamas, kaip didžiausias pasaulyje krioklys, vertinant jo 1708 metrų plotį ir 108 metrų aukštį.

Viliamasi, kad veiksmų bus imtasi ir greitai sugrįš viltis išsaugoti šį gamtos stebuklą.

Gismeteo.lt