PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2019 m. Liepos 31 d. 08:00

Dažniausias rajone vaiko teisių pažeidimas - girtaujantys tėvai

Tauragė

Brigita ŠliužaitėŠaltinis: Etaplius.lt


93161

Per metus vaiko teisių apsaugos specialistai Jurbarko rajone sulaukė beveik 500 pranešimų apie galimus vaiko teisių pažeidimus.

Nuo 2018 m. liepos 1 d. iki 2019 m. birželio 30 d. Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos prie SADM Tauragės apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus (VTAS) specialistai Jurbarko rajone gavo 480 pranešimų apie galimus vaiko teisių pažeidimus, į kuriuos reagavo teisės aktų nustatyta tvarka ir terminais. Tauragės apskrities VTAS Jurbarko rajone iš gautų 480 pranešimų apie galimus vaiko teisių pažeidimus, 144 atvejais pranešimai nepasitvirtino, 318 vaikų nustatytas pirmasis grėsmės lygis, kuomet šeimai buvo teikiama pagalba, ir 18 vaikų nustatytas antrasis grėsmės lygis, kuomet teismo sprendimu vaikas laikinai paimtas iš šeimos, o šeimai teikta pagalba. Priežastis, dėl kurios vaiko teisių apsaugos specialistai Jurbarko rajone gauna daugiausiai pranešimų – alkoholio vartojimas. „Per metus Jurbarko rajone daugiausiai kartų teko reaguoti dėl tėvų girtavimo. Apie galimus vaiko teisių pažeidimus dažniausiai pranešė policijos pareigūnai, atvykę į įvykio vietą, kurioje yra mažamečių arba nepilnamečių asmenų“, - apie galimų vaiko teisių pažeidimų priežastis bei pranešėjus pasakoja vyriausioji specialistė Jurbarko rajone Jurgita Jazukevičienė.

Siekiant sklandesnio darbo vaiko gerovės srityje, VTAS Jurbarko rajone bendradarbiauja ir su kitų institucijų darbuotojais. „Be policijos pareigūnų, informuojančių apie galimus vaiko teisių pažeidimus, mes dar bendradarbiaujame su atvejo vadybininkais, seniūnijų socialiniais darbuotojais, VšĮ „Jurbarko socialinės paslaugos“ (šioje įstaigoje teikiama intensyvi krizių įveikimo pagalba), epizodiškai su ugdymo įstaigomis“, - teigė vyr. specialistė J. Jazukevičienė. Tarnybos teritorinio skyriaus specialistas, gavęs pranešimą apie galimą vaiko teisių pažeidimą, kuo skubiau, tačiau ne vėliau kaip per 3 darbo dienas nuo pranešimo gavimo, pradeda jį nagrinėti. Jeigu pranešimas gautas dėl galimo smurto prieš vaiką naudojimo, galimai kilusį pavojų vaiko saugumui, sveikatai, gyvybei ar vaiko buvimą jam nesaugioje aplinkoje, visus veiksmus atlieka pranešimo gavimo dieną, tačiau ne vėliau kaip per 6 val. nuo pranešimo gavimo.

Šių metų liepos 1 d. sukako vieneri metai, kai pradėjo veikti centralizuota vaiko teisių apsaugos sistema – iki tol savivaldybių administracijų struktūrine dalimi buvę vaiko teisių apsaugos skyriai tapo vieningos Tarnybos dalimi. Prasidėjus vaiko teisių apsaugos centralizacijai, sistemoje darbą pradėjo ir mobilioji komanda, kurią sudaro psichologas, socialinis darbuotojas ir priklausomybės ligų specialistas. Mobilioji komanda 14 kalendorinių dienų teikia intensyvią pagalbą šeimoms, kurių vaikams buvo nustatytas aukščiausias, t. y., antrasis grėsmės lygis. „Per metus gavome 8 prašymus sudaryti mobiliąją komandą Jurbarko rajone, iš kurių 2 šeimos atsisakė mūsų pagalbos. Intensyvią pagalbą teikėme 6 šeimoms. Vidutiniškai su šeima jos gyvenamojoje aplinkoje susitinkame 4-5 kartus, susitikimų metu siekiame koreguoti šeimos narių elgesį ir sukurti saugią gyvenamąją aplinką vaikui. Taip pat teikiame rekomendacijas dėl tolesnio darbo su šeima atvejo vadybininkui (savivaldybės socialinių paslaugų įstaigos darbuotojui). Esminis mūsų darbo tikslas – įkvėpti šeimą pokyčiui, kad ši būtų pasiruošusi pasirūpinti savo vaiku, užtikrinti jam saugią aplinką sugrįžus į namus“, - mobiliosios komandos darbo rodiklius ir tikslą apibendrino priklausomybės ligų specialistė Viktorija Kvietkuvienė. Jurbarko rajono savivaldybės teritorijoje vaiko teisių apsauga besirūpinantys vaiko teisių apsaugos specialistai yra Tauragės apskrities VTAS dalis. Tauragės apskrities VTAS išvis užfiksuoti 1573 pranešimai apie galimus vaiko teisių pažeidimus, iš kurių 696 pranešimai gauti Tauragės rajone, 276 pranešimai - Šilalės rajone, 121 pranešimas - Pagėgių savivaldybėje.