PRAMOGOS
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Verslas2021 m. Liepos 28 d. 11:50

Dažniausiai užduodami klausimai apie skolų išieškojimą

Vilnius

Freepik.com nuotr.

Reporteris MonikaŠaltinis: Etaplius.lt


183106

Toli gražu ne kiekvienas žmogus žino, ko tikėtis tapus skolininku. Pirma atsiranda nežinomybė, tuomet – nerimas dėl ateities. Tačiau skolų išieškotojai sako, jog nereikia pulti į paniką. Labai svarbu tinkamai komunikuoti, kad abi pusės patirtų kuo mažiau nuostolių.

Štai keli klausimai, kurių dažniausiai sulaukia skolų išieškotojai.

Kas nutiks, jeigu neatsakinėsiu į laiškus ir nekelsiu telefono skolų išieškotojams?

Ignoruoti skolų išieškotojų neverta – tai tikrai ne pats geriausias sprendimas. Esmė ta, kad jeigu jau esate kam nors skolingas pinigų, jūsų skola niekur nedings. Skolų išieškotojai bandys su jumis susisiekti tol, kol ją grąžinsite, o ignoravimas bei delsimas tik padidins palūkanas, kurias galiausiai teks susimokėti. Žvelgiant iš finansinės perspektyvos, skolininkui kur kas geriau yra bendradarbiauti su skolų išieškotojais ir kas mėnesį sumokėti bent minimalias įmokas, kurios nekirs taip skaudžiai.

Ką daryti, jei mane dėl skolų padavė į teismą?

Tais atvejais, kai ikiteisminis skolų išieškojimas neduoda rezultatų – pavyzdžiui, skolininkas ignoruoja visus bandymus su juo susisiekti ar atsisako skolą grąžinti geranoriškai – skolų išieškojimas vykdomas teisminiu būdu.

Kaip tai vyksta? Pirmiausia, parengiami teisiniai dokumentai dėl skolos priteisimo, kurie pateikiami nagrinėti teismui. Tuomet teismas sprendžia dėl skolos pagrįstumo ir priima sprendimą. Sprendimui įsiteisėjus gaunamas vykdomasis dokumentas, kuris teikiamas antstoliui, skolą išieškančiam priverstinai.

Vykdomasis dokumentas leidžia areštuoti skolininko turtą ir sąskaitas. Taigi, nors šis skolos išieškojimo būdas sudėtingesnis ir ilgiau trunkantis, jis yra ir „skaudesnis“ skolininkui. Svarbu žinoti ir tai, kad skolininkas įpareigojamas padengti ir išlaidas, susijusias su skolos išieškojimu teisminiu būdu. Vienaip ar kitaip, tačiau sumokėti reikės.

Ar skola gali būti nurašoma?

Skola gali būti nurašoma tik retais ir specifiniais atvejais. Deja, dažniausiai nuo pinigų grąžinimo skolininkui pabėgti nepavyks. Vis dėlto, skola gali būti nurašyta, jei skolininkas bankrutuoja, yra likviduojamas (kaip juridinis asmuo) arba miršta (fizinis asmuo), bei, retais atvejais, dėl mažo skolos dydžio ir kai nesimato prošvaisčių, jog skolininko finansinė padėtis artimiausiu metu pasikeis ir jis bus pajėgus grąžinti skolą.

Ar skolos gali pereiti sutuoktiniui arba vaikams?

Taip, skolos gali būti paveldimos. Senatis negalioja įsiskolinimams telekomunikacijų bendrovėms, bankam, verslo partneriams ir t.t. Tai reiškia, kad jeigu skolos negrąžinsite, ji gali pereiti jūsų sutuoktiniui ar vaikams. Įstatymai numato, jog visas santuokoje gautas turtas yra laikomas bendru, nebent sutuoktiniai sudarė atskirą sutartį. Taigi, tokiu atveju ir skolos gali tapti bendromis. Žinoma, viskas priklauso ir nuo konkretaus įsiskolinimo tipo bei individualios situacijos. Svarbu žinoti, kad net ir besiskiriančios poros turtas yra laikomas bendru iki tol, kol jis padalijamas teisme.

Na, o vaikai skolas iš tėvų gali perimti tik paveldėdami turtą. Jį priimdami, jūs drauge priimate ir viskas galimas skolas, net jeigu apie jas iš anksto nežinojote, mat Lietuvos įstatymai numato, kad paveldėtojas negali priimti palikimo dalimis, todėl turi apsispręsti rinktis arba jį visą (o tai reiškia – ir su potencialiomis skolomis), arba nieko. Taigi, kartais priimti palikimą netgi gali būti nuostolinga.

Remiamas turinys