REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Sveikata2022 m. Rugpjūčio 9 d. 09:31

Dauguma lietuvių daro tą pačią klaidą  – vasarą atsisako žuvų taukų (video)

Lietuva

Unsplash.com nuotr.

Laura DabulytėŠaltinis: Etaplius.LT


242531

Tyrimo rezultatai parodė, kad lietuviai vasarą per daug atsipalaiduoja ir pamiršta tinkamai pasirūpinti savo sveikata. Daugelis įsivaizduoja, kad šiltuoju metų laiku nereikia vartoti maisto papildų, o visų organizmui reikalingų vitaminų ir mineralų tautiečiai tikisi gauti iš šviežių vaisių ir daržovių. Tačiau specialistai perspėja, kad toks įsitikinimas yra klaidingas.

Tarptautinės farmacijos įmonės „Valentis“ užsakymu atlikta Lietuvos gyventojų apklausa parodė, kad 34 proc. apklaustųjų, vartojančių žuvų taukus, tai daro nereguliariai. 31 proc. teigia taukus vartojantys su pertraukomis, 17-ai proc. apklaustųjų žuvų taukų vartojimas priklauso nuo situacijos. Tik 7 proc. apklaustųjų žuvų taukus vartoja nuolatos.

Daugiau kaip pusė – 54 proc. žuvų taukus vartojančiųjų lietuvių vasaros metu šių papildų nevartoja. 32 proc. žuvų taukus vartojančiųjų juos profilaktiškai vartoja ir vasarą, 14 proc. vartoja dėl sveikatos būklės.

Klaidingi įsitikinimai

Tokias tendencijas pastebi ir „Apotheka“ vaistininkė Dalia Drūlienė. Į vaistines užsukę lietuviai vasarą daug rečiau perka maisto papildų: žuvų taukų, vitamino D, kompleksinių vitaminų.

„Žmonės galvoja, kad vasarą daug šviežių vaisių, uogų, daržovių, todėl natūraliai įmanoma gauti visų vitaminų. Tame yra tiesos, pavyzdžiui, vitamino C gauname valgydami vaisius, uogas, daržoves, pavyzdžiui, kopūstuose yra daug šio vitamino. Tačiau ar lietuviai tikrai vasarą pradeda valgyti daugiau riebios žuvies ar linų sėmenų aliejaus, kuriuose yra riebalų rūgščių omega-3?

Kitas dalykas, jei daržoves, vaisius, uogas auginate patys, tuomet gerai, bet jei valgote komerciškai užaugintas daržoves, jų maistinė vertė dažniausiai nėra pilnai užtikrinanti visų vitaminų papildymą organizmui“, – įsitikinusi vaistininkė.

Omega-3 – širdžiai ir smegenims

Dar vienas klaidingas lietuvių įsitikinimas – kad visuose žuvų taukuose yra vitamino D, todėl vasarą jų vartoti nereikia. Žuvų taukai labiausiai vertinami dėl juose esančių omega-3 riebalų rūgščių. Jų nauda pagrįsta moksliniais tyrimais.

Omega-3 rūgščių organizmas pats negamina, todėl jas gauname tik su maistu ar maisto papildais. Viena didžiausių omega-3 koncentracijų yra laukinėse, riebiose žuvyse: ančiuviuose, sardinėse, skumbrėje, lašišose, jūros gėrybėse. Jei kasdien žuvies nevalgote, aukštos kokybės pagal tarptautinius standartus sertifikuotų žuvų taukų, tokių kaip „Fjord Strong Omega-3“, vartojimas – puiki alternatyva siekiant užtikrinti pakankamą omega-3 rūgščių vartojimą.

Eikozapentaenas (EPR) ir dokozaheksaenas (DHR) yra pačios svarbiausios omega-3 riebalų rūgštys. Jos stiprina imunitetą, mažina uždegimines reakcijas, yra puiki lėtinių ligų prevencinė priemonė. DHR yra labai svarbi optimaliai smegenų veiklai, atminčiai, koncentracijai, protiniam vystymuisi ir produktyvumui, nervų sistemai, regėjimui. EPR rūgštis reikalinga sklandžiam širdies darbui palaikyti, kraujagyslėms, kraujotakai, normaliam kraujospūdžiui.

Roges ruoškite vasarą

Farmacininkė D. Drūlienė pastebi, kad į vaistines ieškodami maisto papildų lietuviai dažniau užsuka rudenį, kai orai atšąla ir prasideda ligų sezonas.

„Čia labai tinka lietuvių liaudies patarlė „roges žiemai ruošk vasarą“. Vasarą turėtume savo organizmą ruošti šaltajam metų sezonui, stiprinti imunitetą, bet lietuviai to nedaro“, – pastebi vaistininkė.

Pakalbinus gamtoje poilsiaujančius gyventojus, daugelis jų tvirtino, kad žuvų taukus stengiasi vartoti reguliariai ir yra girdėję apie jų naudą sveikatai. Kalbinti pašnekovai tvirtinto, kad dažniausiai žuvų taukus perka vaikams, vartoja lėtinėmis ligomis sergantys žmonės. Daugiau žiūrėkite vaizdo įraše.

Gyventojų nuomonės tyrimą šių metų birželio mėnesį atliko bendrovė „Spinter“. Tyrimo metu buvo apklausta 1015 respondentų, kurių amžius nuo 18 iki 75 metų.



REDAKCIJA REKOMENDUOJA