REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Laisvalaikis2023 m. Sausio 22 d. 20:23

Daugiau žalių erdvių – mažiau vaistų

Pasaulis

Serhii_bobyk nuotr.

Savaitraštis „Etaplius“Šaltinis: Savaitraštis „Etaplius“


256943

Seniai nebereikia įrodinėti, kad daugumai žmonių būtina pabūti gamtoje, jog tiek fizinė, tiek protinė sveikata būtų gera. Nors dar nėra priežastinio ryšio įrodymų, bet Suomijos tyrimas atskleidė, kad buvimas gryname ore, žaliose erdvėse susijęs su mažesniu receptinių vaistų kiekiu namuose.

Lyg juokais, bet ir rimtai gydytojai galėtų vietoj vaistų išrašymo pacientus išsiųsti tiesiog į gamtą. Atskleista, kad tie, kurie reguliariai lankosi parkuose, vartoja mažiau vaistų ne tik nuo depresijos ir aukšto kraujospūdžio, bet ir nuo nerimo, nemigos ir net astmos.

Nepaisant to, mūsų žinios apie sąlygas, kuriomis veikia „ekoterapija“ ir kaip nustatyti optimalias dozes, geriausiu atveju yra menkos. Siekdamos atsakyti į šiuos klausimus, Suomijos akademija ir Aplinkos ministerija finansavo tyrimą, paskelbtą „Occupational and Environmental Medicine“, siekdamos išsiaiškinti, kaip parko poveikis veikia receptinių vaistų vartojimą.

Tyrime buvo analizuota 16 000 atsakymų į 2015–2016 m. Helsinkio ir gretimų dviejų miestų gyventojų apklausą apie jų ryšį su parkais ir keliais prie vandens telkinių. Toje pačioje apklausoje buvo klausiama apie įvairių receptinių vaistų vartojimą.

Buvo nustatytas stiprus ryšys tarp respondentų lankymosi parkuose ir vaistų vartojimo. Žmonės, kurie teigė besilankantys parkuose tris ar keturis kartus per savaitę, 33 proc. rečiau vartojo antidepresantus ir vaistus nuo nerimo nei tie, kurie tai darydavo retai. Vaistų nuo aukšto kraujospūdžio vartojimo tikimybė toje pačioje grupėje buvo 36 proc. mažesnė. Nors tyrime buvo įtraukta ir žmonių, kurie parkuose lankėsi penkis ar daugiau kartų per savaitę, kategorija, dažniausiai besilankančiųjų vaistų vartojimas daugiau nesumažėjo.

Parengta pagal Iflscience.com



REDAKCIJA REKOMENDUOJA