REDAKCIJA REKOMENDUOJA
SUSIJĘ STRAIPSNIAI
Aktualijos2024 m. Kovo 1 d. 07:00

Daugiabučių kiemų realybė: pradurtos padangos, išmatos ant automobilių ir pykčiai su kaimynais

Šiauliai

Etap­lius.lt ar­chy­vo nuo­tr.

Enrika ValančiūtėŠaltinis: Etaplius.LT


293488

Šiaulių pietinio mikrorajono gyventojai kovoja dėl vietų daugiabučių kiemuose. Viena problema – kiemai per maži visiems automobiliams sustatyti, kita bėda – kaimynų karai. Jei pirmuoju atveju dar galima laukti pagalbos iš Savivaldybės, kuri vis planuoja kurti naujas automobilių stovėjimo aikšteles, tai antruoju atveju šiauliečiai priversti nemiegoti naktimis, kad tik pamatytų, kas ima dergti transporto priemones, stovinčias neva „kažkieno“ vietoje. Deja, bet pareigūnai irgi stebi neraminančias tendencijas.

Tikrosios pietinio kronikos

Pietiniame mikrorajone ypač trūksta stovėjimo vietų. Labai aiškiai šią problemą supranta tie, kurie, ryte atėję prie savo automobilio, randa „dovanų“. O jų pasitaiko įvairiausių.

Štai vienoje Šiaulių vairuotojams skirtoje grupėje galima rasti daug įrašų apie pradurtas padangas: „Prie buto „užėmus“ kažkieno vietą, praduria visas padangas“, „Gegužių gatves kiemuose jau seniai taip vyksta. Ne tik padangas išleidžia, bet ir praduria. Mano mamai ir keliems kaimynams taip buvo, kai pasistatė už namo prie balkono“, „Nespėjau nuo automobilio nueiti 15 metrų... Jei matai šitą postą, tai nenuostabu, kad esi „kiaušinis“. Aikštelėje automobilis niekam netrukdė (pareigūnai pasakė tą patį). Vietoj to, kad prasivertum langą ir pasakytum, kad kažkas nepatinka, mėtai kiaušinius ir braižai automobilius!“, „Oj, ten kiek nesąmonių būna! Ir aliejumi apipila per naktį, ir kiaušiniais apmėto, ir padangas subado“.

Tai tik keletas įrašų, su kuo tenka susidurti šiauliečiams. Būna, šalia padangos net palieka medvaržtį, kad, išvažiuodamas iš vietos, vairuotojas būtinai užvažiuotų ir prasidurtų padangą… Būna, kad apipaišo mašiną, o kartais tiesiog palieka įspėjamąjį, kartu ir grasinamąjį raštelį. „PIETINIO KRONIKOS. Ieškomas drąsuolis (-ė), parašęs (-iusi) šį laiškelį. Juokingiausia, kad mašinos savininkas ne tik gyvena, bet ir registruotas viename iš šio kiemo butų: „Statyk automobilį savo kieme, nes kitaip padangos liks be oro“, – situaciją, į kurią pateko, aprašo vienas šiaulietis.

„Užėmei vietą“

Šiauliečiai supranta, kad svetimą turtą gadinantys asmenys įsivaizduoja esantys tam tikros vietos šeimininkai. „Užėmei vietą, čia tokios tradicijos, svetimas tam kieme esi“, – daugiabučių kiemo „taisykles“ aiškina komentatoriai. „Manau, kad užėmėte kažkieno įprastą vietą. Daugelis piliečių įsivaizduoja, kad su įgyta buto teise įgija ir pirmumo teisę statytis po langais“, – komentuoja dar vienas šiaulietis.

Bet realybė juk kitokia – kiemas bendras ir jokių rezervuotų vietų jame nebūna: kur randi laisvą vietą, ten ir statai automobilį, nepriklausomai, ar tavo laiptinė toliau, ar visai šalia – svarbu, kad tai – tavo daugiabučio kiemas.

Deja, bet nuo tokių piktų gyventojų nukenčia ir visiškai nekalti žmonės: kai kieme atsiranda nematyta mašina, ji taip pat „patobulinama“. „Pas mus svečių atvažiavo vienai nakčiai su nuomotu automobiliu. Ryte rado pradurtą padangą...“ – rašo viena šiaulietė. Taip išeina, kad žmonės nebeturi teisės sulaukti svečių, atvažiavusių automobiliu?..

Aikštelių trūkumas

„Statau gatvėje, nelendu į kiemą ir ramu“ – ir tokį įrašą galima surasti vairuotojus jungiančioje grupėje. Ir išties gatvių pakelės – pilnos automobilių. Ne vien dėl vykstančių karų, bet dėl to, kad daugiabučių kiemai tiesiog tapo per maži ir nuolat prigrūsti transporto priemonių.

Suprantama, kad daugiabučių kiemai buvo projektuojami prieš kokius tris ar keturis dešimtmečius, kai gatvėse automobilių būdavo nepalyginamai mažiau. Tiesa, Šiaulių miesto savivaldybė, žinodama problemą, stengiasi gelbėti gyventojus. Štai Gardino g. yra įrengta nauja didelė automobilių stovėjimo aikštelė, dar anksčiau pasisekė ir šalia Tilžės g. gyvenantiems šiauliečiams.

Tačiau opi problema lieka tiems, kurie gyvena atkarpoje nuo Lyros g. link „Nuklono“. Socialiniuose tinkluose gyventojai net ima reikšti savo siūlymus, kaip ten galima padėti išspręsti vietų trūkumą. Vienas pavyzdžių – toje atkarpoje naikinti dviračių taką, palikti tik pėsčiųjų, grįstą plytelėmis, ir taip padaryti vietos automobiliams statyti. Gerokai anksčiau toje atkarpoje, pirmojoje eismo juostoje, ir stovėdavo gretimų namų gyventojų mašinos, tačiau, subraižius geltonas juostas, draudžiančias statymą, tačiau pagerinusias eismą, gyventojai arba tapo kaimynų karų aukomis, arba palieka automobilius tiesiog Architektų gatvėje.

Pasak Šiaulių miesto savivaldybės atstovo spaudai Vitalio Lebedžio, keisti sprendimo neplanuojama, juolab kad toje atkarpoje numatyta ne gatvės, o dviračių ir pėsčiųjų takų infrastruktūros plėtra. „Automobilių stovėjimo vietų įrengimas nesvarstytas, kol nėra aiškūs sprendiniai Šiaulių miesto savivaldybės planavimo dokumentais numatytai pėsčiųjų ir dviračių takų plėtrai, – informavo V. Lebedis. – Gegužių gatvės atkarpos nuo Tilžės g. iki Architektų g. projektavimo darbų planuojama pradžia – 2025 metai.“

Automobiliai nukenčia vis dažniau

Apie situaciją Šiaulių mieste pasiteiravome pareigūnų. Šiaulių miesto ir rajono policijos komisariato viršininkas Eugenijus Takuševičius sutinka, kad vadinamieji kaimynų karai tikrai vyksta. „Atsižvelgiant į daugelį tyrimų, galima daryti išvadą, kad kaimynai pykstasi dėl kelių priežasčių: 1) dėl automobilių statymosi vietų daugiabučių kiemuose (nėra vietų; užimta „mano“ vieta; per arti pastatytas automobilis, tad nėra galimybės laisvai patekti į savo automobilį ar negalima išvažiuoti; automobilis pastatytas ant pėsčiųjų tako ir pan.); 2) dėl kaimyniškų santykių (tarpusavio barnių, įžeidinėjimų, nesusikalbėjimo ir pan.); 3) automobiliai gadinami ir dėl asmeninių santykių aiškinimosi (skaudžios skyrybos, išdavystės, kerštas ir pan.)“, – esmines konfliktų priežastis vardija pareigūnas.

Specialios statistikos dėl apgadintų automobilių policininkai sako nerenkantys. Pateikiama tik bendroji statistika, į kurią įeina ne vien automobilių apgadinimas: 2023 m. Šiauliuose pradėta 80 ikiteisminių tyrimų dėl svetimo turto sugadinimo pagal LR Baudžiamojo kodekso 187 str. (kai sugadinto turto vertė viršija 150 Eur). Išaiškinta apie 70 proc. tokių nusikaltimų. Taip pat 2023 m. Šiauliuose pradėtos 145 administracinių nusižengimų teisenos dėl svetimo turto sugadinimo pagal LR Administracinių nusižengimų kodekso 115 str. (kai sugadinto turto vertė neviršija 150 Eur). Išaiškinta apie 35 proc. tokių nusižengimų.

„Automobiliai dažniausiai nukenčia praduriant padangas ar išleidžiant iš jų orą, subraižant kapotą, dureles ar visą automobilį aštriu daiktu, apipilant kapotą, stogą ar stiklą dažais ar kitokiais neaiškiais skysčiais (buvo net ir išmatų), pakišant aštrius daiktus po padangomis ar stovėjimo vietoje pabarstant vinių, medvaržčių ar specialių „ežių“, – kaip Šiauliuose dažniausiai nukenčia gyventojų transporto priemonės, detalizuoja E. Takuševičius.

Policija negali išskirti, kur Šiauliuose fiksuojama daugiausia kaimynų karų, tačiau stebi neraminančią tendenciją. „Natūralu, kad tokie pranešimai gaunami iš ten, kur didžiausia gyventojų koncentracija. Tačiau stebime didėjančias svetimo turto sugadinimo tendencijas visame pietiniame miesto mikrorajone, Lieporių mikrorajone. Taip pat pradėjome registruoti panašius atvejus ir centrinėje miesto dalyje“, – atskleidžia Šiaulių miesto ir rajono policijos komisariato viršininkas.

Planuose – kelios naujos aikštelės

Kaip mus informavo Savivaldybės atstovas, pietinio mikrorajono gyventojai vis tik sulauks gerų žinių. Nors Architektų g. kapitalinis remontas ar rekonstravimas artimiausius dvejus metus neplanuojamas, tačiau vietų šiauliečių transporto priemonėms atsiras ties „Beržynėliu“. Tik teks luktelėti dar porą metelių.

„Šiais metais planuojama pradėti rengti Gegužių gatvės tarp Tilžės g. iki Architektų g. projektą, kurio pagrindiniai tikslai – įrengti dviračiams skirtą infrastruktūrą abiejose gatvės pusėse ir įrengti automobilių stovėjimo aikštelę ties parku „Beržynėlis“. Projekto sprendinių įgyvendinimo pradžia numatoma ne anksčiau kaip 2026 metais“, – sakė V. Lebedis.

Kita didelė aikštelė, kurioje tilps beveik 500 automobilių, atsiras teritorijoje, ribojamoje Rasos ir Aukštabalio gatvių. „Šiais metais ten bus pradedamas įgyvendinti projektas, kuriame numatomas ir esamų automobilių stovėjimo aikštelių pertvarkymas, ir naujų įrengimas. Įgyvendinus projektą, bus pertvarkytos ir naujai įrengtos 495 automobilių stovėjimo vietos“, – teigė Šiaulių miesto savivaldybės atstovas.

Kiemų pertvarkymas galimas gyventojų iniciatyva

Savivaldybė primena, kad šiauliečiai visada gali patys rodyti iniciatyvą ir imtis rekonstruoti ar įsirengti naujas daugiabučių aikšteles bendromis gyventojų ir Savivaldybės lėšomis: „Daugiabučių namų gyventojai, vadovaujantis nustatyta tvarka, turi galimybę savo daugiabučių namų sklypuose įsirengti ar rekonstruoti automobilių stovėjimo aikšteles bendromis gyventojų ir Savivaldybės lėšomis. Taip pat visada lieka galimybė gyventojams šiuos darbus atlikti ir savo iniciatyva.“

Daugiau informacijos apie aikštelių įrengimą / rekonstravimą bendromis gyventojų ir Savivaldybės lėšomis galima rasti: https://www.siauliai.lt/lt/list/view/gatves-keliai-viesos-teritorijos (skiltis „Susisiekimo komunikacijų / inžinerinių statinių prie daugiabučių gyvenamųjų namų remontas, rekonstravimas ir (ar) statyba gyventojams ir (ar) juridiniams asmenims sumokant dalį darbų vertės“).

Pasak V. Lebedžio, Savivaldybė gauna pavienių šiauliečių skundų dėl trūkstamų automobilių stovėjimo vietų visoje miesto teritorijoje. „Tačiau dažniausias prašymas / siūlymas sutvarkyti jų daugiabučių namų kiemus, įrengiant papildomas automobilių stovėjimo vietas. Gardino gatvėje įrengus naujas aikšteles, buvo gauta keletas prašymų įrengti naujas aikšteles ir Gegužių gatvėje. Vertinant esamą situaciją, buvo priimtas sprendimas, vykdant dviračių infrastruktūros plėtrą Gegužių gatvėje ties „Beržynėliu“ numatyti naujas automobilių stovėjimo aikšteles, kurios bus viešai naudojamos. Daugiabučių namų teritorijose Šiaulių miesto savivaldybės lėšomis pavienės aikštelės neplanuojamos ir neįrengiamos. Naujų aikštelių įrengimas ir (ar) esamų rekonstravimas vykdomas tik gatvių ribose, viešosiose erdvėse ir (ar) vykdant kvartalų (tam tikrų teritorijų) pertvarkymo darbus“, – patikino Šiaulių miesto savivaldybės atstovas spaudai.

Ką daryti, jei radote apgadintą automobilį?

Kaip pataria pareigūnai, pirmiausia, siekiant patirti mažiausiai nuostolių ir kad jie būtų kompensuoti, reikėtų savo turtą apdrausti. Šiuo atveju gali padėti KASKO draudimas.

O jei jau transporto priemonė nukentėjo, apie įvykį būtina pranešti policijai. Tyrimas policijoje dėl sugadinto turto bus pradėtas tik tuo atveju, jei bus gautas nukentėjusio asmens pareiškimas. Pranešti apie nusikalstamą veiką galima dviem būdais:

- pateikti pareiškimą apie sugadintą turtą per policijos elektroninių paslaugų portalą epolicija.lt (nepamiršti pridėti sugadinto daikto nuotraukų);

- apie sugadintą turtą pranešti bendruoju pagalbos telefonu 112 ir, sulaukus policijos pareigūnų, išreikšti savo valią, kad norite pateikti pareiškimą.

Nieko keisto, kad nuo karų su kaimynais pavargę gyventojai kartais ima patys laukti „geradarių“. Yra tokių, kurie nusprendė net naktį praleisti automobilyje, kad tik sučiuptų asmenį, dergiantį kitų automobilius. Tiesa, dabar kur kas paprasčiau įsirengti vaizdo registratorius transporto priemonėje ir turėti įrodymų. Tik ar tai duos naudos?

E. Takuševičius sako, kad vaizdo registratoriai tikrai gali palengvinti tyrimą: „Jei gyventojas automobilyje turi vaizdo registratorių, kuris užfiksuoja tą, kuris apgadino automobilį, tai gali palengvinti tyrimą ir nustatyti kaltą asmenį. Nustatyti kaltininką yra lengviau, kai automobilis stovi gerai apšviestose ir vaizdo kameromis stebimose vietose, kai daugiabučių namų gyventojai įsirengę vaizdo kameras ir patys saugosi nuo tokių turto gadintojų, kai nustatoma, kad šalia stovintys automobiliai turi vaizdo registratorius ir pan.“



REDAKCIJA REKOMENDUOJA